آجاک - acak آینده پژوهی

موسسه ای برای پژوهش های در رابطه با رفاه و تامین اجتماعی

موسسه ای برای پژوهش های در رابطه با رفاه و تامین اجتماعی

آجاك: موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی یكی از بخش های پژوهشی سازمان های دولتی است كه هر ساله باتوجه به چالش های سازمان تامین اجتماعی و مشكلات مربوط به حوزه رفاه تحقیقاتی را به انجام می رساند. در این گزارش تلاش شده به صورت اجمالی اولویت های پژوهشی این سازمان و كارهای آن بررسی شود.


به گزارش آجاك به نقل از ایسنا، قسمتی از پژوهش های علوم اجتماعی در حوزه دولتی در موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی دنبال می شود. این مركز پژوهشی در سال ۱۳۷۱ تاسیس شد و آغاز به گردآوری و تولید منابع علمی حوزه تامین اجتماعی و بسط و ترویج ادبیات حوزه رفاه و تامین اجتماعی كرد. این موسسه هم اكنون هشت گروه پژوهشی دارد.
گروه اقتصاد و سرمایه گذاری، بیمه های اجتماعی و محاسبات، سیاستگذاری و اقتصاد سلامت، مطالعات اجتماعی و فرهنگی، مدیریت، حكمروایی و فناوری، افكارسنجی و نظرسنجی، آینده پژوهی و گروه حقوق عمومی و اجتماعی از گروه های موسسه عالی پژوهشی تامین اجتماعی هستند.
در وب سایت این موسسه بخشی با عنوان اتاق شیشه ای وجود دارد كه قراردادها و فهرست همكاران پژوهشی طرف قرارداد در آن مشخص شده است. در فهرست قراردادها، كد پروژه، عنوان آن، نوع پروژه، شماره قرارداد و مجری طرح ها مشخص شده است.
بعضی از این پروژه ها همچون بایدها و نبایدهای قانون گذاری در حوزه تامین اجتماعی، نقد و بررسی مكانیسم ها و موانع قانونی حداكثر دستمزد در ایران و كشورهای منتخب در گروه پروژه های مدیریت، حكمروایی و فناوری دسته بندی می شوند و طرح هایی با عنوان تحلیل محتوای مقایسه ای رسانه ها درباره برجام و خروج ایالات متحده از برجام و فراتحلیل مطالعات و پژوهش های پیرامون رضایت سنجی و ارزیابی عملكرد در رابطه با سازمان تامین اجتماعی پروژه های افكارسنجی نامیده می شوند.
در این فهرست كه البته در آن به مباحث مالی اشاره ای نشده، جزئیات ۶۷۲ قرارداد وجود دارد. قسمتی از آنها در حوزه آموزش طبقه بندی شده اند و برخی هم كتب انتشار یافته از طرف این موسسه هستند. در وب سایت این موسسه، ۱۸۷ اولویت پژوهشی مشخص شده است. موضوعاتی همچون فقر شهری، حاشیه نشینی اقتصادی و اعتراضات شهری، بررسی نقش سازمان های مردم نهاد در كنترل فساد اقتصادی و اجتماعی و بررسی رویكرد احزاب در حوزه سیاست گذاری اجتماعی از اولویت های ذكر شده هستند.
این موسسه، در فاصله سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ بر پژوهش های بنیادی و كاربردی تمركز كرد و در چهار سال بعدی یعنی در سال های ۸۴ تا ۸۸ وارد حوزه آموزش شد. برمبنای آن چه در وب سایت موسسه عالی پژوهشی تامین اجتماعی آمده، كارهای این موسسه در حوزه آموزش در چارچوب برگزاری دوره های آموزشی كوتاه مدت پیگیری می شود.
بنظر می رسد باتوجه به افزایش میانگین سنی جمعیت ایران و مشكلات اقتصادی ای كه وجود دارد، چالش هایی كه پژوهشگران حوزه رفاه با آنها روبه رو می شوند، روزبه روز پیچیده تر می شود و اهمیت تحقیقات عمیق و میان رشته ای در این عرصه بیشتر از پیش مشخص می شود. موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی یكی از ظرفیت هایی است كه با گسترش دامنه كارهای خود و تناسب اولویت های پژوهشی با نیازهای امروز و فردای جامعه می تواند نقش مهمی در افزایش سطح رفاه داشته باشد.
منبع:

1398/12/12
19:26:48
5.0 /5
3425
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی