آجاک - acak آینده پژوهی
وزیر علوم در بازدید از آجاك به مناسبت هفته دولت خبر داد

رونمایی دانا سال آینده

رونمایی دانا سال آینده

آجاک: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در قسمتی از گفت وگوی تفصیلی با خبرنگاران اداره علمی دانشگاهی ایسنا، درباره ی اقدامات و طرح های در دست اجرای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توضیحاتی ارائه داد.


دکتر محمدعلی زلفی گل در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه تحقیقات به سه دسته "بنیادی"، "کاربردی" و توسعه ای تقسیم می شوند، اشاره کرد: برمبنای قوانین جاری کشور، تحقیقات بنیادی مورد تشویق قرار می گیرند. قوانین به افرادی که کارهای بنیادی می کنند بها می دهند اما افرادی که دست به تحقیقات کاربردی می زنند چندان مورد توجه قرار نمی گیرند و تا حالا بستر و شرایط برای انجام پژوهش های کاربردی فراهم نبوده است.
وی افزود: سال ۸۵، مقاله ای با عنوان "ساختارهای دانش مدار در عصر دانایی" نوشتم که پیشنهاداتی در آن ارائه دادم. نخست، تشکیل پایگاه "استنادی علوم جهان اسلام" بود؛ هم اکنون، این پایگاه تاسیس شده است. جلسه ای با دکتر محمدمهدی زاهدی، وزیر علوم وقت داشتم و درباره ی این موضع توضیحاتی ارائه دادم.
عضو شورای انقلاب فرهنگی با اعلان اینکه در مقاله ساختارهای دانش مدار در عصر دانایی، تاسیس "مرکز جمع آوری نیازهای جامعه" را پیشنهاد دادم اما این طرح تا دولت سیزدهم به سرانجام نرسید، اشاره کرد: پس از آن که به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شدم، پایگاه "نظام ایده ها و نیازها" (نان) در پایگاه استنادی جهان اسلام را تاسیس کردم.
وزیر علوم دولت سیزدهم با اشاره به رویکرد دولت در تقویت بودجه های پژوهشی امسال افزود: به استناد قانون بودجه ۱۴۰۱، اگر دستگاه های اجرائی و شرکت های دولتی بخواهند از یک درصد بودجه پژوهشی خود استفاده کنند، موظف می باشند نیازهای خودرا در سامانه نان ثبت کنند. ثبت نیازها از طرف شرکتها و دستگاه های دولتی به تنهایی کافی نیست؛ به همین دلیل، موضوع ثبت نیازها و اولویت های تحقیقاتی دستگاه های دولتی در سامانه "نان" را در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کردم. طرح پیشنهادی که به شورا ارائه دادم، مصوب شد. بر طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، تمام وزارتخانه ها و صنایع دولتی موظف می باشند که نیازهای و اولویت های تحقیقاتی خودرا در سامانه نان ثبت کنند.
در این بازدید که به مناسبت هفته دولت از خبرگزاری دانشجویان انجام شد، دکتر زلفی گل اشاره کرد: نیازهای ثبت شده در سامانه نان دسته بندی شده و در معرض دید دانشجویان و پژوهشگران قرار می گیرد. در این شرایط، نخبگان و پژوهشگران می توانند نیازهای کشور را شناسایی کنند و در راه رفع نیازها گام بردارند. بررسی ها نشان می دهد، نیازهای زیادی در این سامانه ثبت شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: دکتر یاری، مشاور نخبگان و جوانان وزیر علوم؛ طرح "درگاه آشنایی با نخبگان و آینده سازان" را پیشنهاد کرد؛ این پایگاه را "دانا" نامگذاری کرده ایم. دانا مانند “research Gate”، “Publons” و “Google Scholar” است؛ به سبب این که چنین پایگاه هایی در ایران بومی سازی نشده است؛ نخبگان و پژوهشگران، صفحه جامعی در پایگاه های ارائه مقالات و دستاوردها ندارند که بوسیله آن بتوانند به دستگاهها خدمات عرضه کنند. سال آینده، این سامانه در پایگاه نظام ایده ها و نیازها ایجاد می شود.
وی با اعلان اینکه پایگاه های مختلفی برای سامانه نان درنظر گرفته ایم، اشاره کرد: در نظر داریم که پایگاه "جریان اقتصادی نوین" (جان) برای ارائه محصولات و توانمندی های شرکت های دانش بنیان تعریف نماییم. همین طور پایگاه "جستجوی لابراتوار های مرجع" (جام) برای پایگاه نظام ایده ها و نیازها درنظر گرفته ایم. اگر شخصی به یک آزمایش نیاز دارد، در این پایگاه می تواند درباره ی لابراتوار و تعداد افراد در انتظار اطلاعات به دست بیاورد. همین طور پایگاه "خاستگاه آموزشی صنایع" (خاص) را در پایگاه نظام ایده ها و نیاز ایجاد می نماییم. صنایع در این پایگاه نیازهای خود برای برگزاری دوره های آموزشی را مطرح می کنند؛ دانشگاه ها هم باتوجه به توانایی هایشان، برگزاری دوره های آموزشی را به صنایع پیشنهاد می دهند.
منبع:

1401/06/02
17:05:01
0.0 /5
406
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی