آجاک - acak آینده پژوهی

نقش فناوری بلاکچین در بهبود زنجیره تأمین دارو

نقش فناوری بلاکچین در بهبود زنجیره تأمین دارو

به گزارش آجاک، زنجیره تأمین دارو در هر کشوری با عنایت به نقش مستقیمی که در سلامت مردم دارد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. پژوهشگران کشورمان برای بهبود این زنجیره و رفع مشکلات فعلی موجود در آن، استفاده از فناوری بلاکچین را پیشنهاد داده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، آمارها نشان می دهند که ایران ازلحاظ مصرف دارو در رتبه بیستم جهان و بعد از چین و ژاپن در رتبه سوم آسیا قرار دارد. اما متأسفانه موانع بسیاری بر سر راه صنعت دارویی کشور وجود دارد. این موانع را میتوان به سه دسته نبود فرصت های صادراتی مناسب برای محصولات دارویی، عدم دسترسی راحت به مواد اولیه وارداتی و نبود برنامه ریزی مناسب در مورد نامهای تجاری ایرانی تقسیم بندی کرد. عدم توانایی در تأمین مالی سرمایه در گردش و تأمین مالی ماشین آلات و تجهیزات هم به علت عدم تأمین ارز مورد نیاز مشکل ساز شده است.
آن گونه که متخصصان می گویند، از مهم ترین راهکار ها در جهت مرتفع کردن این موانع، اصلاح نظام قیمت گذاری دارو و واگذاری شرکتهای شبه دولتی به بخش خصوصی واقعی است. همینطور در حوزه صادرات دارو، با عنایت به روابط مناسب ایران با عراق، افغانستان و سوریه که به علت جنگ، نیاز دارویی بالایی دارند و هم تولید داخلی داروهای موردنیاز و پایین بودن هزینه سرانه دارو در ایران، پیشنهاد می شود برنامه ریزی برای حفظ و گسترش سهم بازارهای صادراتی در اولویت شرکتهای دارویی قرار بگیرد. در این راستا، لازم است زنجیره تأمین دارو با استفاده از تکنولوژی های روز بهینه سازی شود.
محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران، در این حوزه تحقیقی را انجام داده اند که در آن استفاده از فناوری نوین بلاکچین در زنجیره تأمین دارویی مورد بررسی واقع شده است.
در این تحقیق، پژوهشگران با استفاده از روشی معروف به فراترکیب، به بررسی و شناسایی شاخصهای مؤثر در استفاده از فناوری نوظهور بلاکچین در زنجیره تأمین دارویی بهره برده اند. ابزار گردآوری داده ها هم مطالعات کتابخانه ای و بررسی پیشینه پژوهش بوده است.
نتایج این بررسی ها نشان می دهند که هم اکنون، این فناوری به خاطر مزایای قابلیت ردیابی دارویی، شفافیت، ذخیره دائمی و امن اطلاعات، حذف واسطه ها، کاهش هزینه و غیرقابل تغییر بودن اطلاعات بهترین گزینه جهت استفاده در زنجیره تأمین دارویی است.
به قول صدیقه محمداسماعیل، دانشیار و پژوهشگر گروه علوم ارتباطات و دانش شناسی واحد علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و همکارش، «در تحقیق ما، با استفاده از مقالات انتخاب شده و نظر خبرگان، ۶ شاخص اصلی مؤثر در زنجیره تأمین دارویی به شرح ذیل به دست آمدند: قرارداد هوشمند و ساده سازی معاملات بین المللی، شناسایی و هماهنگی زنجیره تأمین، ردیابی و پیشگیری از تقلّب در صنایع دارویی، ذخیره دائمی و ایمن اطلاعات و متعادل سازی فرآیند قیمت گذاری و کاهش هزینه ها».
آنها می گویند: «اخیراً در کشورهای زیادی بحث استفاده از فناوری بلاکچین در زنجیره تأمین دارویی مطرح گردیده است. چونکه زنجیره تأمین دارویی به صورت مستقیم با سلامت مردم سروکار دارد و وجود داروهای تقلبی، سلامتی و جان مردم را به خطر می اندازد. پژوهشگران جهانی به این نتیجه رسیده اند که در حال حاضر فناوری بلاکچین بهترین گزینه برای تأمین امنیت و پیشگیری از تقلّب در زنجیره تأمین دارویی است».
بنا بر اطلاعات عرضه شده در این تحقیق، به علت ماهیت نظارتی صنعت فوق و ادغام های مختلف برای کسب تخصص بیشتر تحقیق و توسعه، خیلی از شبکه های عرضه دارویی به جای کنترل برنامه ریزی برای عملکرد مطلوب، به روشی کنترل نشده رشد کرده اند. بدین ترتیب زنجیره تأمین دارویی گرفتار مسائل و مشکلاتی شده است که فناوری بلاکچین می تواند رفع کننده آنها باشد.
این یافته ها که نقش بالقوه فناوری نوظهور بلاکچین را در بهبود ابعاد صنایع داروسازی و توسعه آن نشان می دهند، در فصل نامه «مدیریت بهداشت و درمان» متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات انتشار یافته اند.
منبع:

1401/06/01
10:30:16
0.0 /5
323
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی