آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه مطرح شد

لزوم آموزش نحوه صحیح مصرف گیاهان دارویی به سالمندان

لزوم آموزش نحوه صحیح مصرف گیاهان دارویی به سالمندان

به گزارش آجاک، خیلی از بیماران سالمند با این فرض که گیاهان دارویی بدون خطر و عوارض هستند، آنها را خودسرانه مصرف می کنند. یافته های یک مطالعه نشان داد که سالمندانی که از گیاهان دارویی استفاده می نمایند، تبعیت دارویی کم تری دارند و به پزشک خود مصرف گیاهان دارویی را اطلاع نمی دهند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، با افزایش سن، احتمال مبتلا شدن به بیماری های مزمن و عوارض ناشی از آن افزایش خواهد یافت و تبعیت بیماران از سفارش های دارویی پزشک می تواند در درمان موفقیت آمیز این بیماری ها مؤثر باشد. عوامل مختلفی همچون خصوصیات فردی بیماران، رابطه پزشک و بیمار، وضعیت بیماری؛ عوامل اقتصادی-اجتماعی و... می توانند در تبعیت دارویی مؤثر باشند.

بسیاری از بیماران سالمند، با این فرض که گیاهان دارویی بدون خطر و عوارض هستند، آنها را خودسرانه مصرف می کنند. از سوی دیگر، به علت اینکه افراد معمولا داروهای دیگری هم استفاده می نمایند، مصرف همزمان گیاهان دارویی می تواند برای آنها مشکل ساز شده و درمان آنها را مختل کند.

اثرات درمانی گیاهان دارویی مورد تایید است و استفاده از آنها در نظام سلامت خیلی از کشورهای جهان رواج یافته است؛ اما با این وجود ناآگاهی مردم و باورهای اشتباه در خصوص سالم و بی ضرر بودن گیاهان دارویی امکان دارد، سبب عوارض نامطلوب و خطرناک شود.

بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه، ارتباط سابقه مصرف گیاهان دارویی را با میزان تبعیت دارویی در سالمندان مبتلا به بیماری مزمن بررسی کردند.

این مطالعه در سالهای ۱۳۹۹-۱۳۹۸ در بیمارستان شهید مدرس ساوه انجام شد. در این مطالعه، ۳۵۸ بیمار مبتلا به بیماری های عروق کرونر، فشار خون بالا، دیابت نوع دو و بیماری های مزمن تنفسی مورد بررسی قرار گرفتند.

یافته های این مطالعه نشان داد که میانگین تبعیت دارویی سالمندان مبتلا به بیماری مزمن، در محدوده ضعیف است و حدود دوسوم از مشارکت کنندگان پارسال از گیاهان دارویی بهره برده بودند و سالمندانی که سابقه مصرف گیاه دارویی داشتند، تبعیت دارویی کمتری داشتند. از سوی دیگر؛ درصد قابل توجهی از سالمندان مصرف گیاهان دارویی را به پزشک معالج خود اطلاع نداده بودند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه، باآنکه خیلی از گیاهان دارویی، فواید بالقوه ای دارند، اما امکان دارد این گیاهان به دلیل داشتن تاثیرات مضر و ناشناخته، در مورد مصرف همزمان با داروهای خوراکی، سلامتی بیماران را به مخاطره بیندازد. ازاین رو آگاه کردن مصرف کنندگان از خطرات احتمالی گیاهان دارویی بسیار ضروریست.

در این مطالعه مشخص شد که درصد زیادی از شرکت کنندگان، مصرف گیاهان دارویی را به پزشک اطلاع نمی دهند که این مساله می تواند منجر به بروز تداخلات دارویی شود.

محققان این مطالعه می گویند که این مطالعه دارای برخی محدودیت ها است. به علت اینکه این مطالعه فقط در یک بیمارستان آموزشی درمانی انجام شده، تعمیم پذیری آن به سایر محیط ها باید با احتیاط صورت گیرد. ازاین رو پیشنهاد می شود مطالعات بیشتری، در سایر مراکز و یا در سالمندان غیر بستری و با حجم نمونه بیشتر صورت گیرد.

با توجه به نتایج این مطالعه، باید در مورد رعایت تبعیت دارویی، نحوه صحیح مصرف گیاهان دارویی، عوارض جانبی آنها، تداخلات دارویی- گیاهی و همینطور ضرورت اطلاع دادن مصرف گیاهان دارویی به پزشک، آموزش های لازم عرضه شود.

در انجام این مطالعه حمیدرضا کوهستانی و نیره باغچی؛ پژوهشگران مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی ارتباط سابقه مصرف گیاهان دارویی با میزان تبعیت دارویی در سالمندان مبتلا به بیماری مزمن بستری در شهر ساوه (۱۳۹۸-۱۳۹۹)» در مجله سالمندی ایران منتشر گردید.

منبع:

1401/05/31
20:58:06
0.0 /5
394
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی