آجاک - acak آینده پژوهی
اخلاق در پژوهش؛ سه سال پس از قانون مند شدن،

رساله و مقاله فروشی را نمی توان با یک تصمیم اصلاح کرد

رساله و مقاله فروشی را نمی توان با یک تصمیم اصلاح کرد

به گزارش آجاک رئیس مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی ضمن انتقاد از توجه صرف به تعداد مقالات در ارتقای اساتید و پذیرش دانشجو، اظهار داشت: برای اصلاح این مشکل، باید حرکت همه جانبه ای صورت گیرد و چیزی نیست که بتوان با یک تصمیم آنرا درست کرد.دکتر باقر لاریجانی در گفتگو با ایسنا، درباره معضل رساله و مقاله فروشی که با وجود قانون پیشگیری و قانون مقابله با تخلفات علمی هنوز ادامه دارد، اظهار داشت: این موضوع، خیلی مهم است که هم نیازمند بحث های کلان و هم نیازمند بحث در مدارج پایین تر است.

وی به تهیه گزارشی برای شورایعالی انقلاب فرهنگی اشاره نمود و توضیح داد: زمانی شورایعالی انقلاب فرهنگی از ما خواست که گزارشی در مورد چالش هایی که در زمینه انتشار نتایج و رساله ها و... وجود دارد، تهیه نماییم و ما هم تحقیق مفصلی در مورد این مورد در تهران و شهرستان ها انجام دادیم و پیشنهاداتی هم به شورا عرضه کردیم.

رییس مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی در مورد چالش های موجود در این حوزه اظهار داشت: حقیقت اینست که چالش در این حوزه وجود دارد و راهکارهای آن وسیع است. یعنی هم باید به مساله تعلیم و تعلم و تدریس و دقت و نظارت بر کار دانشجو و... دقت کنیم و هم باید برای اینکه بتوانیم رساله های خوب را دنبال نماییم، حمایت های لازم را انجام دهیم.

لاریجانی ضمن اشاره به آئین نامه های ارتقای اساتید و پذیرش دانشجو و انتقاد از توجه صرف به تعداد مقالات، اظهار نمود: بهرحال وقتی روش کنترلی برای ارتقای دانشجو و اساتید، فقط شمارش مقاله باشد؛ می تواند چالش هایی از این قبیل هم به دنبال داشته باشد.

وی تصریح کرد: به نظر می آید برای اصلاح این مشکل، باید حرکت همه جانبه ای صورت گیرد و چیزی نیست که بتوان با یک تصمیم آنرا درست کرد.

رییس مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی در مورد اقدامات مورد نیاز، توضیح داد: ما باید در ارتقای دانشجویان و اساتید، عمیق تر و دقیق تر به کیفیت ها دقت نماییم. همینطور نباید شاخص ها را در ملاک های شمارشی و عددی خلاصه نماییم و به رفتار، کردار و تلاش دانشجویان و اساتید توجه دقیق تری داشته باشیم و همه جانبه تر به فعالیتهای آنها نگاه نماییم.

وی تصریح کرد: با مجموعه راهکارهای وسیعی میتوان با این مشکلی که در مورد رساله ها و مقالات وجود دارد، مبارزه کرد. خوشبختانه در اسناد شورایعالی انقلاب فرهنگی، این مجموعه گزارش وجود دارد و میتوان به آن مراجعه نمود.

منبع:

1401/05/19
22:29:30
0.0 /5
389
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی