آجاک - acak آینده پژوهی

مرگ سالانه ۴۲۰۰ نفر در ایران بر اثر پوکی استخوان و عوارض آن

مرگ سالانه ۴۲۰۰ نفر در ایران بر اثر پوکی استخوان و عوارض آن

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار نمود: سالانه شاهد مرگ 4200 نفر در کشور بر اثر پوکی استخوان و عوارض ناشی از آن هستیم.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر افشین استوار در نشست کارشناسان برنامه های عضلانی، اسکلتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور با اشاره به اینکه سالانه ۱۷۰ هزار مورد شکستگی بر اثر پوکی استخوان در کشور رخ می دهد، اظهار داشت: از هر دو خانم و از هر چهار مرد بالای ۵۰ سال یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کند که بیماری بسیار شدیدی تلقی می شود.
وی ادامه داد: ۲۰ تا ۵۰ درصد موارد از این شکستگی ها مربوط به شکستگی لگن است که موجب مرگ افراد می شود و ۸۰ درصد افرادی که لگن شان می شکند و زنده می مانند نیز به حالت اولیه بر نمی گردند و برای راه رفتن به عصا و کمک دیگران نیاز پیدا می کنند.
استوار با بیان اینکه متاسفانه ۱۶۰ زن و ۱۴۰ مرد از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور شکستگی لگن را تجربه می کنند، اظهار داشت: شکستگی لگن از بروز تمام سرطان های مختص بانوان یعنی سرطان های رحم، تخمدان و پستان در کشور بیشتر است.
وی ادامه داد: این بیماری به اندازه اهمیتی که دارد، توجه ها را به خود جلب نکرده است، در صورتیکه بار اقتصادی آن با سکته های قلبی و مغزی برابری می کند. بار این بیماری در ایران سالانه ۷ هزار میلیارد تومان است.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار نمود: پوکی استخوان در دو سوم افراد با ریسک بالا بموقع تشخیص داده نمی گردد و نخستین علامت این بیماری در آنان با شکستگی ظاهر می شود.
وی اشاره کرد: درمان و داروهای این بیماری در دسترس می باشد، ولی برای ۷۰ درصد افراد درمان شروع نمی گردد. در حقیقت ۸۷ درصد زنان درمان شان را ادامه نمی دهند. درمان بیماری طولانی است و باید حداقل سه سال زمان صرف آن کرد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
به نقل از وبدا، استوار با اشاره به اینکه کیفیت خدمت به بیماران پوکی استخوان در کشور به سبب ناآگاهی درمانگران و هزینه های درمان و مراقبت چالش جدی دارد، اظهار داشت: آگاهی کافی در جامعه نسبت به پوکی استخوان و تبعات آن وجود ندارد و تعداد دستگاه های سنجش تراکم استخوان در کشور کم است و ۵۰ درصد از همین تعداد نیز در تهران قرار دارد و دو سوم مراکز استانها فاقد این دستگاه هستند.1401/05/16
21:27:33
0.0 /5
259
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی