آجاک - acak آینده پژوهی
وزیر علوم تاكید كرد

پژوهانه استادان باید بموقع و یک باره پرداخت شوند

پژوهانه استادان باید بموقع و یک باره پرداخت شوند

به گزارش آجاک وزیر علوم خطاب به معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع انسانی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز آموزش عالی و رؤسای پارک های علم و فناوری،  گفت: بودجه گرنت (پژوهانه) استادان دانشگاه را اول مهر و یکباره پرداخت کنید تا استاد بتواند به موقع برای کار پژوهشی هزینه کند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در نشست سراسری معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع انسانی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز آموزش عالی و روسای پارک های علم و فناوری با اشاره به استقلال سیاسی ایران اظهار داشت: بخش زیادی از این استقلال مرهون تلاش جامعه دانشگاهی کشور، متخصصان و پرچمداران علم و فناوری است. چونکه مدیران و پژوهشگران همگی دانش آموخته دانشگاه ها هستند.

وی اضافه کرد: توجه به علم و فناوری و هزینه کردن برای آن بهترین نوع سرمایه گذاری است و هر حاکمیتی آنرا درک کند، حتما دوام و قوام خواهد یافت و افتخارات آن بیش از پیش خواهد شد و اگر به این مهم توجه نکند، روز به روز ناموفق تر و خمیده تر می شود.

دکتر زلفی گل با اشاره به توجه زیادی که در دین و معارف ما به علم و دانش شده است، از مسؤولان و مدیران خواست به حوزه علم و دانش توجه درخور داشته باشند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: مدیران اداری و مالی مردان روزهای سخت و تنگ هستند. در سالهای اخیر که با تحریم های ظالمانه نظام استکبار روبرو بوده ایم، با وجود سختی ها با تلاش شایسته عزیزان، مدیریت موفقی داشتیم.

موضوع منابع مالی همیشه زیر ذره بین است

وی اشاره کرد: بحث منابع مالی همیشه زیر ذره بین است و مدیران اداری و مالی باید ضمن پاسخ به نیازهای مختلف در دانشگاه، تصمیم های قابل دفاع بگیرند که در این خصوص تاکید می کنم پیش از گرفتن تصمیم با دفاتر حقوقی دانشگاه ها و اداره کل حقوقی وزارت مکاتبه کنند و مشورت بگیرند.

وزیر علوم اظهار داشت: در مواردی که احتمال می رود تصمیم های حوزه اداری و مالی با مشکلات قانونی مواجه شود با دستگاه های نظارتی مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی مکاتبه کتبی کرده و راه حل دریافت نمایند.

وزیر علوم اشاره کرد: در گرفتن تصمیمات کلان مانند راه اندازی دانشکده و توسعه فضای دانشگاه نظرات معاونان اداری و مالی حتما گرفتن و هم به بودجه و امکانات دانشگاه توجه گردد.

وی با تاکید بر بودجه ریزی عملیاتی اظهار داشت: از سازمان برنامه و بودجه انتظار می رود سرانه دانشجویی را برمبنای هزینه های واقعی خدمات رفاهی و شرایط خاص هر دانشگاه تعیین کنند.

دکتر زلفی گل اظهار داشت: وقتی دانشگاه ها ملزم به آموزش رایگان هستند، حتما باید بودجه دولتی هم دریافت نمایند.


وی همین طور در مورد برکت ۳۰ سفر استانی رییس جمهوری برای حوزه آموزش عالی کشور اظهار داشت: در هر سفر قسمتی از اعتبارات پروژه نیمه تمام همه استانها را تامین کردیم و باید تلاش نماییم درباب تهران هم این اتفاق بیفتد.

توجه ویژه به دانشگاه های تهران و کلان شهرها

دکتر زلفی گل اظهار داشت: باید به تهران و کلان شهرها که میزبان دانشجویان زیادی نسبت به سایر نقاط هستند، توجه ویژه نماییم.

وی با تاکید بر طرح نظام جامع مالی، اظهار داشت: باید سامانه ای باشد که هر وقت اراده کردیم، بدانیم چقدر بودجه هزینه شده و چقدر تخصیص یافته است. این سامانه می تواند در فاز اول در سطح دانشگاه راه اندازی شود.

وی افزود: معاونان اداری مالی دانشگاه ها نباید دیگر معاونان دانشگاه را زیرمجموعه خود بدانند، آنها خدمات دهنده هستند. اگر برای پژوهش، آموزش و فرهنگ هزینه نکنیم، کاری نکرده ایم.

وی با تاکید بر اهمیت اعطای بودجه های پژوهشی بموقع اظهار داشت: بودجه گرنت (پژوهانه) استادان دانشگاه را اول مهر و یکباره پرداخت کنید تا استاد بتواند به موقع برای کار پژوهشی هزینه کند.

وزیر علوم بر تکمیل پایگاه های اطلاعات علمی اصرار کرد و اظهار داشت: پایگاه های اطلاعات علمی برخی دانشگاه ها ناقص یا قطع شده است که البته معاونت پژوهشی نیز به زودی اقداماتی دراین زمینه انجام می دهد.

نمایه شدن بین المللی ۱۸ نشریه در یک سال

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وزیر علوم در آخر نمایه شدن مجلات علمی تحت نمایه بین المللی را اقدامی باارزش دانست و اشاره کرد: برای نمایه شدن مجلات، پایه تشویقی برای اعضای هیات علمی قائل شده ایم، مجلات فارسی ۲ پایه و مجلات انگلیسی یک پایه تشویقی برای عضو هیات علمی تشویق خواهند داشت. برای این کار آموزش لازم هم به اعضای هیات علمی داده می شود و تا حالا طی یک سال قبل ۱۸ مجله ایرانی نمایه شده اند.

منبع:

1401/05/13
23:55:58
0.0 /5
468
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی