آجاک - acak آینده پژوهی

هجوم سیل یا هجوم انسان؟

هجوم سیل یا هجوم انسان؟

به گزارش آجاک لرستان عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اظهار داشت: تا حالا هرچه تلفات جانی و خسارت مالی در اثر وقوع سیلاب در کشور مترتب شده است، همگی در اثر هجوم انسان به حریم رودخانه ها و دشت های سیلابی و تغییر کاربری عرصه های جنگلی و مرتعی بوده است.


دکتر رضا چمن پیرا در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: تا حالا هرچه تلفات جانی و خسارت مالی در اثر وقوع سیلاب در کشور مترتب شده است، همگی در اثر هجوم انسان به حریم رودخانه ها و دشت های سیلابی است.
وی افزود: متاسفانه تعرض به حریم رودخانه ها و دشت های سیلابی برای ساخت و سازهای مختلف عمرانی و تغییر کاربری عرصه های جنگلی و مرتع منجر به وقوع سیلاب شده است.
عضوهیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، افزود: حتی با وضعیت نامناسب پوشش گیاهی فعلی، چنانچه توسعه شهری و روستایی و راه اندازی راه ها و تاسیسات، خارج از حریم رودخانه ها و مسیل ها شکل می گرفت، حالا شاهد این همه صدمات و زیان ناشی از سیل نبودیم.
چمن پیرا افزود: بیش از ۹۰ درصد خسارات سیل در معبر یا حریم رودخانه و مسیل ها رخ می هد.
وی بیان کرد: از نظر علمی کنترل سیل و کاهش خسارات ناشی از آن بوسیله حفاظت و پشتیبانی از جنگلها و مراتع و پهنه بندی سیلاب کاری عملی و قابل انجام است.
عضوهیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، اظهار نمود: خوشبختانه برای به حداقل رساندن خسارات ناشی از سیل، توان فنی و کارشناسی کشور در حد قابل قبولی قرار دارد؛ اما متاسفانه اراده لازم برای بکارگیری این توان بالقوه از طرف تصمیم گیران و برنامه ریزان وجود ندارد.
چمن پیرا اشاره کرد: توجه ویژه به مدیریت جامع حوضه های آبخیز که دربرگیرنده تمام ارکان طبیعی و اقتصادی و اجتماعی همه عرصه های شهری و روستایی است، تنها راه کم هزینه و اطمینان بخش، برای برون رفت از وضعیت فعلی است.
منبع:

1401/05/11
14:18:08
0.0 /5
474
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی