آجاک - acak آینده پژوهی
محققان كشورمان در یك مطالعه جدید بررسی كردند؛

سیگاری ها، بیشتر گرفتار زخم بستر می شوند

سیگاری ها، بیشتر گرفتار زخم بستر می شوند

آجاک: پژوهشگران کشورمان در یک مطالعه جدید نشان داده اند که سیگاری یا غیر سیگاری بودن بیمار بستری شده در بخش مراقبت های ویژه، تأثیر به سزایی در میزان زخم فشاری یا همان زخم بستر در آنها دارد و بایستی قبل از بستری، مورد توجه ویژه قرار گیرد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، زخم فشاری یا زخم بستر پس از بیماریهای قلبی و سرطان، پرهزینه ترین مشکل بهداشتی و درمانی در حیطه مراقبت است که میزان آن در جهان رو به افزایش است. این زخم ها به طور معمول در برجستگی های استخوانی مانند ساکروم، پاشنه، ناحیه پس سر و کتف ها ایجاد می شوند. درواقع، بیشترین شیوع زخم های فشـاری در بافت های روی برجستگی های استخوانی بیمار است و ۹۵ درصد آنها در قسمت برجستگی های استخوانی بخش تحتانی بـدن دیـده می شوند. زخم های فشاری سبب لطمه چشمگیری در بیماران شده و سبب ایجاد درد، افزایش ریسک عفونت و افزایش طول مدت اقامت بیماران در بیمارستان می شوند.
متخصصان برمبنای نتایج مطالعات مختلف می گویند که عوامل خطر داخل بدنی شامل افزایش فشارخون، کاهش سطح اشباع اکسیژن، وزن بیمار و عوامل خطر خارجی مانند فشار و دمای هوا و رطوبت در بروز زخم فشاری مؤثرند. همین طور افزایش سن، محدودیت حرکتی، سوءتغذیه و مصرف سیگار ازجمله عوامل خطر برای ایجاد و گسترش زخم های فشاری بیمار بعد از بستری در بیمارستان هستند. بعلاوه بیماران بستری خصوصاً در بخش های مراقبت ویژه در معرض لطمه پوستی بوده برای اینکه به سبب دریافت آرام بخش ها و یا استفاده از تهویه مکانیکی طولانی مدت در بستر محدود می شوند. بیماران تحت عمل جراحی نیز در معرض افزایش ریسک گسترش زخم فشاری هستند.
این مساله باتوجه به اهمیت بالایی که دارد، نظر گروهی از متخصصان کشور از دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران را به خود جلب کرده تا در مورد آن پژوهشی را انجام دهند. در این پژوهش، نقش سیگاری یا غیرسیگاری بودن بیماران در بروز چنین زخم هایی در بخش های مراقبت ویژه بیمارستانی مورد بررسی واقع شده است.
در این مطالعه مقطعی، ۱۲۰ بیمار مشارکت داشته اند و داده های مورد نیاز با بهره گیری از پرسشنامه جمعیت شناختی، مقیاس درجه بندی زخم فشاری و سایر ابزارهای مطالعاتی از آنها جمع آوری شده اند. این داده ها سپس با کامپیوتر و به کمک نرم افزارهای آماری، تجزیه وتحلیل شده اند.
نتایج این پژوهش، نشان دهنده تأثیر مصرف سیگار بر افزایش بروز و درجه زخم فشاری در بیماران بستری است. پس لازم است کارکنان بخش مراقبت های ویژه بمنظور پیش گیری از ایجاد زخم های فشاری و گسترش شدت درجه زخم در بیماران بستری، به عوامل خطر، توجه خاص کرده و بیماران در معرض خطر را شناسایی کرده و تحت پایش قرار دهند.
در این خصوص، فائزه صحبایی روی، محقق دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران و دو همکار دیگرش می گویند: «بررسی عوامل خطر شناسایی شده در ایجاد زخم فشاری، روشی مؤثر برای تصمیم گیری در مورد مداخلات پیشگیرانه است. پیش گیری از زخم فشاری باید با ارزیابی بیمار در مراحل اولیه و پیش از شروع مراقبت پرستاری شروع شود. مصرف سیگار یکی از عوامل خطر مهم در ایجاد زخم فشاری است».
آنها می افزایند: «با توجه به اینکه مشکلات خون رسانی و گرفتگی عروق در افراد با مصرف سیگار بیش از افراد غیر سیگاری بوده و همین طور بیماران بستری در بخش های ویژه تحرک کمی داشته و یا بدون حرکتند، پس احتمال بروز زخم های فشاری در بیماران با سابقه استعمال سیگار بالاتر خواهد بود».
نتایج حاصل از این تحقیق نشانگر اهمیت بروز زخم فشاری و درجه آن در بیماران سیگاری و غیر سیگاری بستری در بخش مراقبت های ویژه بوده و بیان کننده تأثیر مصرف سیگار بر افزایش بروز زخم و شدت آنست. بدین سبب باید به عامل مصرف سیگار به ویژه در بیمارانی که تعداد بیشتری مصرف می کنند، به عنوان یکی از عوامل خطر در ایجاد و گسترش زخم های فشاری توجه ویژه داشت تا کادر درمان و خصوصاً پرستاران بتوانند اقدامات پیشگیری کننده مناسب را برای بیماران فوق به عمل آورند.
نتایج این پژوهش که در مراقبت پرستاری از بیماران خصوصاً بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه، مدیریت و سیاستگذاری و آموزش و پژوهش در پرستاری کاربرد دارند، در «مجله پرستاری و مامایی» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه انتشار یافته اند.

منبع:

1401/05/11
11:56:13
0.0 /5
435
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی