آجاک - acak آینده پژوهی

هوش مصنوعی ساختار 200 میلیون پروتئین را آشکار کرد

هوش مصنوعی ساختار 200 میلیون پروتئین را آشکار کرد

آجاک: یک برنامه هوش مصنوعی ساختار حدودا همه پروتئین های شناخته شده در زمینه علم را کشف کرد که این دستاورد راه را برای تولید داروهای جدید یا تکنولوژی های جدید جهت برخورد با چالش هایی مانند قحطی یا آلودگی هموار می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی روزنامه انگلیسی گاردین، پروتئین ها سنگ بنای حیات هستند که از زنجیره هایی از اسیدهای آمینه تشکیل شده اند و ساختار سه بعدی آنها تا حد زیادی عملکرد آنها را تعیین می کند. با شناخت ترکیبات ساختاری پروتئین می توانیم نحوه کار آن و همین طور چگونگی تغییر رفتار آنرا بفهمیم.
دانشمندان تا حالا موفق شده بودند تنها بخش کوچکی از ۲۰۰ میلیون پروتئین شناخته شده را رمزگشایی کنند. در نوامبر سال ۲۰۲۰ گروه هوش مصنوعی موسوم به ذهن عمیق (DeepMind) اعلام نمود که برنامه ای به نام آلفا فولد طراحی نموده که با بهره گیری از یک الگوریتم می تواند به سرعت این اطلاعات را پیش بینی نماید.
این گروه هوش مصنوعی از آن زمان تا حالا کدهای ژنتیکی ارگانیسم هایی که زنجیره ژنوم آنها مشخص شده است را بررسی و ساختارهای صدها میلیون پروتئین موجود در آنها را پیش بینی کرده است.
گروه ذهن عمیق سال قبل ساختارهای پروتئینی برای ۲۰ گونه شامل نزدیک به ۲۰ هزار پروتئین انسانی را روی یک پایگاه داده باز منتشر نمود. حالا این سامانه کار را به پایان رسانده و ساختارهای پیش بینی شده برای بیش از ۲۰۰ میلیون پروتئین را منتشر نموده است که بگفته دانشمندان، شامل ساختارهای گیاهان، باکتری ها، حیوانات و بسیاری دیگر از ارگانیسم ها می شود.
این پیشرفت فرصت های بزرگ و جدیدی برای برنامه آلفافولد بمنظور برای تاثیرگذاری بر مسایل مهمی مانند پایداری، ناامنی غذایی و بیماریهای نادیده گرفته شده به وجود می آورد.
دانشمندان هم اکنون از برخی یافته های اولیه این هوش مصنوعی برای مساعدت با تولید داروهای جدید استفاده می نمایند.
محققانی به سرپرستی دکتر متیو هیگینز از دانشگاه آکسفورد در ماه مه (اردیبهشت - خرداد) اعلام نمودند که از مدلهای آلفا فولد برای مساعدت با تعیین ساختار یک پروتئین مهم در انگل مالاریا و تعیین چگونگی مقابله آنتی بادی ها با آن بهره برده اند.
از سوی دیگر دانشمندان مرکز نوآوری آنزیمی در دانشگاه پورتسموث در انگلیس از مدلهای آلفا فولد برای شناسایی آنزیم هایی در جهان طبیعی برای تجزیه و بازیابی پلاستیک بهره برده اند.
دانشمندان لابراتوار بیولوژی مولکولی اروپایی می گویند که پیش بینی های هوش مصنوعی آلفا فولد درباره ساختارهای پروتئینی هم اکنون به روش های مختلف مورد استفاده قرار گرفته و انتظار دارند که این بروزرسانی جدید (اطلاعات مربوط به ساختارهای مولکولی) در ماه ها و سال های آتی موجی از کشفیات جدید و جالب را در پی داشته باشد.


منبع:

1401/05/09
13:13:42
0.0 /5
482
تگها: طراحی , فناوری
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی