آجاک - acak آینده پژوهی
در قالب یك پژوهش بررسی شد

تأثیر حنا و روغن زیتون بر زخم بستر

تأثیر حنا و روغن زیتون بر زخم بستر

به گزارش آجاك نتیجه تحقیقات یك محقق گویای آن می باشد كه حنا و روغن زیتون می تواند وسعت زخم بستر را كم كند.


زهرا رفیعی در گفتگو با ایسنا، با بیان این كه یكی از شایع ترین مشكلات در بخش مراقبت های ویژه، بروز زخم فشاری یا زخم بستر است، اظهار داشت: پانسمان هایی كه بیماران دارای زخم بستر استفاده می كردند هزینه بالایی دارد و از آن جایی كه در گذشته تأثیر حنا بر زخم را بررسی و مشاهده كردم كه حنا درجه حرارت زخم را پایین می آورد تصمیم گرفتیم كه مقایسه ای میان تأثیر حنا و روغن زیتون بر زخم داشته باشیم.
این محقق اضافه كرد: این طرح در سال ۹۶-۹۵ انجام شد. به صورت كلی ۱۰۸ نفر در این طرح پژوهشی شركت داشتند. تأثیر حنا بر زخم های ۳۶ نفر بررسی گردید. ۳۶ نفر دیگر تحت مداخله با روغن زیتون قرار گرفتند و ۳۶ نفر هم اعضای گروه كنترل بودند.
رفیعی با بیان این كه زخم های بیماران در جاهای مختلف همچون پا، شانه، لاله گوش و... بود درباره حنای مورد استفاده در این مطالعه اظهار داشت: حنای خالص را به كمك كسی كه فوق تخصص طب گیاهی بود تهیه كردیم. این حنا اصلا رنگ نمی داد و از همان بار اولی كه از آن استفاده شد، مشاهده كردیم كه وسعت زخم كاهش پیدا كرده است. ۲۹ نفر از ۳۶ نفر افراد گروه مداخله با حنا، كاهش وسعت زخم را تجربه كردند. روغن زیتون هم بر بهبود زخم فشاری موثر بود اما تأثیر حنا به مراتب بیشتر بود.
به نقل از مدرس دانشگاه آزاد واحد فلاورجان مقاله ی این طرح پژوهشی در نوامبر سال ۲۰۱۹ و در نشریه Advanced Biomedical Research انتشار یافته است. الهه پورصدرا، مطهره انواری تفتی، آسیه دهقانی، مریم اقبالی و زهرا رفیعی نویسندگان این مقاله هستند.1398/12/04
23:16:20
5.0 /5
3241
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی