آجاک - acak آینده پژوهی

برآورد بار اقتصادی پوکی استخوان در سال 2020 در ایران

برآورد بار اقتصادی پوکی استخوان در سال 2020 در ایران

آجاک: رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: نتایج پژوهش اخیر در کشور نشان داده است که پوکی استخوان و شکستگی های در رابطه با آن 393 میلیون دلار در سال 2020 برای کشور هزینه داشته است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر افشین استوار، پوکی استخوان را شایع ترین بیماری متابولیک استخوان دانست که با کاهش توده استخوانی و لطمه پذیری و شکنندگی استخوان ها هم راه است و شکستگی حاصل از آن می تواند تغییرات جدی در زندگی بوجود آورد.

وی با اشاره به اینکه در دهه های اخیر، شیوع پوکی استخوان بطور چشم گیری در سراسر جهان بالا رفته و به یک اپیدمی جهانی تبدیل گشته است، اظهار داشت: این بیماری به عنوان یک تهدید اجتماعی-اقتصادی در رابطه با پیری جمعیت مطرح است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به پژوهش اخیری که در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با هدف برآورد بار اقتصادی پوکی استخوان در ایران در سال ۲۰۲۰ انجام شده است، اشاره کرد: ما در این مطالعه بار اقتصادی سالانه پوکی استخوان و شکستگی های منتج از آنرا در جمعیت بالای ۵۰ سال با بهره گیری از یک رویکرد مبتنی بر شیوع و از دیدگاه اجتماعی برآورد کردیم.

استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران اشاره کرد: تنها در سال ۲۰۲۰، حدود ۱۵۴ هزار شکستگی ناشی از پوکی استخوان در ایران رخ داده است و پوکی استخوان و شکستگی های در رابطه با آن ۳۹۳ میلیون دلار هزینه برای جامعه داشته است.

وی افزود: بر طبق این مطالعه سهم زنان ایرانی در مبتلاشدن به پوکی استخوان بالاتر از مردان است. این درحالیست که مردان تا میزان ۳ درصد بیش از زنان شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه کرده اند.

دکتر استوار افزود: شکستگی های لگن و مهره، بیشترین تعداد مرگ و میر را در سال اول وقوع داشتند.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با اشاره به اینکه در سال ۲۰۲۰ حدود سه هزار و ۵۵۴ مورد مرگ ناشی از شکستگی های در رابطه با پوکی استخوان وجود داشته است، اضافه کرد: با افزایش سن، تعداد افراد با شکستگی های قبلی لگن، تعداد عوارض ناشی از شکستگی لگن و در نتیجه، هزینه های مراقبت طولانی مدت افزایش می یابد، بطوریکه گروه سنی بالای ۸۰ سال بیشترین سهم را در هزینه ها دارند.

به نقل از پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، وی اظهار نمود: هزینه مستقیم پزشکی و غیرپزشکی (۴۷.۴۴ درصد)، سالهای زندگی باکیفیت از دست رفته (QALY loss) (۲۹.۶۵ درصد) و مراقبت های طولانی مدت برای شکستگی لگن قبلی (۹.۴ درصد) مؤلفه های اصلی بار اقتصادی پوکی استخوان در این مطالعه بودند.

به گفته استوار، آمارها نشان میدهد بار اقتصادی پوکی استخوان در ایران قابل توجه است. مداخلات پیش گیری از پوکی استخوان و خصوصاً شکستگی های در رابطه با آن، مانند غربالگری و پیشگیری، می تواند هزینه بیماری را کم کند و کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشد. بااینکه مطالعات بیشتری برای شناسایی مداخلات مقرون به صرفه و امکان پذیر در ایران، مورد نیاز است.

منبع:

1401/05/04
21:57:15
0.0 /5
384
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی