آجاک - acak آینده پژوهی

معرفی برگزیده یازدهمین جایزه علیمحمدی

معرفی برگزیده یازدهمین جایزه علیمحمدی

آجاک: دکتر داود حبری؛ فارغ التحصیل دکتری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان بعنوان برگزیده یازدهمین ˮجایزه علیمحمدیˮ ارائه شد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، "جایزه علیمحمدی" به نام شهید دکتر مسعود علیمحمدی از سال ۱۳۹۰ در هر سال توسط پژوهشگاه دانش های بنیادی به نویسندگان رساله های برتر دکتری فیزیک که در داخل کشور انجام شده باشند، اهدا می شود و انجمن فیزیک ایران در برگزاری این جایزه با این پژوهشگاه همکاری می کند.

دکتر داود حبری؛ فارغ التحصیل مقطع دکتری فیزیک در حوزه اپتیک دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، برگزیده منتخب کمیته داوران جایزه علیمحمدی از بین شرکت کنندگان، از دانشگاه های مختلف کشور (دانشگاه های اصفهان، تبریز، تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، تهران، دامغان، زنجان، سمنان، شهید بهشتی تهران، شهید باهنر کرمان، شیراز، صنعتی شاهرود، ولی عصر (عج) رفسنجان، یزد) است.

حبری برای رساله دکتری خود با عنوان «پراش باریکه های نوری از روزنه های ساختاریافته جدایی پذیر در مختصات دکارتی و قطبی» که تحت نظر دکتر سیف الله رسولی انجام شده، برنده جایزه علیمحمدی شده است.

این رساله متشکل از مجموعه ای از فعالیتهای نظری و تجربی روی پراش نور از روزنه های ساختاریافته است. در بخشی از این رساله، مطالعه ای جدید روی پراش نور تخت از ساختارهای دوبعدی جدایی پذیر و جدایی ناپذیر در مختصات قطبی عرضه شده و ساختارهای نوینی در مختصات قطبی معرفی می گردند که دارای خود تصویر هستند.

در بخش دیگری از این رساله، مطالعه ای تحلیلی روی پراش باریکه های گردابی از روزنه های ساختاریافته عرضه می شود. علاوه برآن پراش یک باریکه گردابی از یک روزنه با تابعیت دلخواه فرمول بندی شده است. بعنوان یک مورد مهم، پراش باریکه های گردابی از توری های شعاعی دامنه ای سینوسی، فرمول بندی شده و به صورت تجربی هم بررسی شده و نشان داده شده است که الگوی پراش، هم بار توپولوژیکی و هم جهت پیچش پرتوی گردابی فرودی را نمایان می کند.

به روز بودن این پژوهش، کیفیت عالی مقالات مستخرج از رساله و شفافیت در نگارش همچون نقاط مثبت و مهمی بوده که رساله دکتر حبری را بعنوان رساله برتر منتخب کرده است.

بنابر اعلام پژوهشگاه دانش های بنیادی، یازدهمین جایزه علمیحمدی به دلیل شیوع بیماری کرونا با تاخیر و عدم برگزاری مراسم جمعی اعطا شد و مقرر است همزمان با برگزاری «مراسم شروع سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱» از برگزیده جایزه تجلیل به عمل آید.


1401/04/27
19:04:35
0.0 /5
485
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی