آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران پاسخ دادند؛

چه عواملی سبب عدم پذیرش واکسیناسیون کرونا می شود؟

چه عواملی سبب عدم پذیرش واکسیناسیون کرونا می شود؟

به گزارش آجاک بررسی های یک مطالعه مروری در مورد عوامل مؤثر بر پذیرش یا عدم پذیرش واکسیناسیون کرونا نشان داد که از بین عوامل فردی، جنسیت، از بین عوامل اجتماعی، اعتماد به دولت ها و بیمارستان ها و از بین عوامل در رابطه با واکسن، نگرانی از عوارض جانبی واکسیناسیون؛ مهم ترین نقش را در پذیرش یا عدم پذیرش واکسن دارند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، در دو سال گذشته، همه گیری کووید-۱۹ به یک چالش جهانی تبدیل گشته است. از زمان شروع شیوع این بیماری، پژوهشگران کشورهای مختلف به دنبال یافتن واکسنی مؤثر با اثربخشی مناسب و عوارض کم، برای مواجهه با این همه گیری بودند.

در حال حاضر واکسن های گوناگونی در سرتاسر جهان ساخته شده است، ولی موفقیت واکسیناسیون، متکی به پذیرش عمومی آن است و پذیرش واکسن به اندازه اثربخشی واکسن می تواند برای کنترل بیماری مفید باشد.

با وجود ایمنی و اثربخشی واکسن ها، تردید در واکسیناسیون به یک مساله جهانی تبدیل گشته است. عوامل مختلفی تمایل افراد را برای پذیرش واکسن تحت تأثیر قرار می دهد و شناسایی این عوامل می تواند به رفع موانع پیرامون پذیرش واکسیناسیون توسط مردم کمک نماید. با عنایت به همین مبحث پژوهشگران با انجام یک مطالعه مروری نظام مند عوامل مؤثر بر عدم پذیرش واکسیناسیون کووید-۱۹ را بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه و یافتن مقالات در رابطه با این موضوع، پژوهشگران کلمات کلیدی مرتبط را در پایگاه های اطلاعاتی معتبر جستجو کردند و در نهایت ۷۵ مقاله را جهت بررسی انتخاب کردند.

از بین این مقالات، ۲۲ مطالعه در قاره آمریکا، ۲۳ مطالعه در آسیا، ۲۲ مطالعه در اروپا و سه مطالعه در اقیانوسیه، دو مطالعه در آفریقا، یک مطالعه به صورت مشترک در آسیا و اروپا، یک مطالعه به صورت مشترک در آمریکا و اروپا و یک مطالعه هم به صورت مشترک در آسیا، اروپا، آمریکا، آفریقا و اقیانوسیه انجام شده است.

بر اساس این مطالعه، عوامل در رابطه با پذیرش یا عدم پذیرش واکسن به سه دسته عوامل فردی (مثل سن، جنسیت، فرهنگ و نژاد، بیماری زمینه ای، محل سکونت، سطح سواد و...)، عوامل اجتماعی (مثل بی اعتماد به دولت، بی اعتمادی به مراکز پزشکی و بیمارستان ها، ترس های اجتماعی و...) و عوامل در رابطه با واکسن (مثل ترس از تزریق، ترس از عوارض جانبی واکسن و...) تقسیم می شوند.

یافته های این تحقیق نشان داد که از بین عوامل فردی، جنسیت، از بین عوامل اجتماعی، اعتماد به دولت ها و بیمارستان ها و از بین عوامل در رابطه با واکسن، نگرانی از عوارض جانبی واکسیناسیون؛ مهم ترین نقش را در پذیرش یا عدم پذیرش واکسن دارند.

در بیشتر از ۲۶ درصد مطالعات بررسی شده عنوان شده که جنسیت زن عاملی برای عدم پذیرش واکسن عنوان شده است. همینطور در بیشتر از ۶۱ درصد از مطالعات، عوامل اجتماعی در پذیرش یا عدم پذیرش واکسن تأثیر داشتند و اعتماد به دولت ها و بیمارستان ها در این دسته عوامل بیشترین تأثیر را در پذیرش واکسن داشتند. در دسته عوامل در رابطه با واکسن نیز، نگرانی از عوارض جانبی واکسیناسیون مهم ترین نقش را در پذیرش یا عدم پذیرش واکسیناسیون داشت.

بر همین اساس پژوهشگران این مطالعه می گویند برای استقبال بیشتر اقشار مختلف جامعه از واکسیناسیون و مبادرت به انجام آن، نیاز است کمپین های آموزش و اطلاع رسانی در مورد آگاهی از فواید و تأثیر واکسیناسیون در کاهش مبتلا شدن و فوت افراد در همه گیری کووید-۱۹ در سطح جامعه ایجاد شود تا نگرانی های فردی، اجتماعی و همینطور نگرانی های در رابطه با واکسن برطرف شود.

به گفته این محققان؛ تلاش مشترک دولت ها، سیاست گذاران سلامت و رسانه ها در این راه تسهیل کننده است. سازمان های جهانی هم باید نتایج حاصل از بررسی و نتایج واکسیناسیون را به صورت مستند و شفاف در دسترس عموم قرار دهند و این کار تصمیم عمومی را در مورد واکسیناسیون هدایت خواهد نمود.

در انجام این تحقیق عرفان پورشهری، میثم داستانی، متینه خوشخو و لیلا صادق مقدم؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گناباد، امیرحسین شرفی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و سعید یعقوبی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بهار سالجاری، به صورت مقاله علمی با عنوان «عوامل مؤثر بر پذیرش یا عدم پذیرش واکسیناسیون کووید-۱۹: یک مطالعه مرور نظام مند» در مجله تحقیقات سلامت در جامعه زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران انتشار یافته است.
1401/04/27
13:33:25
0.0 /5
250
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی