آجاک - acak آینده پژوهی

با ترکیب تمرین بدنی و ژل رویال کبد خویش را متعادل کنید

با ترکیب تمرین بدنی و ژل رویال کبد خویش را متعادل کنید

به گزارش آجاک امروزه در محافل مختلف، بحث کبد چرب و سایر مشکلات کبدی و راه های غلبه بر آنها، از مهم ترین مباحث است. محققان کشورمان در تحقیقی روی این موضوع، به اثرات مفید تمرینات بدنی هوازی در کنار مصرف ژل رویال زنبور عسل اشاره کرده اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، چاقی با تجمع بیش ازحد بافت چربی و ارتباط آن با خیلی از ناهنجاری های متابولیک ازجمله مقاومت به انسولین، اختلال در تحمل گلوکز، دیابت نوع دو، هیپرلیپیدمی و استئاتوهپاتیت مشخص می شود. کبد، اندامی است که تنظیم کننده اصلی جریان متابولیک در بدن است و سلول های کبدی، خیلی از مواد را از گردش خون خارج کرده و آنها یا محصولات آنها را با سرعتی متوسط آزاد می کنند. این ظرفیت برای جذب مواد مختلف بخصوص لیپیدها یا همان چربی ها، امکان دارد برای شروع استئاتوز یا کبد چرب از اهمیت کلیدی برخوردار باشد.
به قول متخصصان، استئاتوز، میزان فرآیند بتا اکسیداسیون اسیدهای چرب و کتوژنز را زیاد می کند و می تواند پراکسیداسیون لیپیدها و تجمع گونه های فعال اکسیژن را بالا ببرد. تجمع گونه های اکسیژن واکنشی یا ROSها در سلول های کبدی، خود سبب ایجاد پاسخ التهابی بعدی و بروز بیماری فیبروز کبدی می شود. چاقی به شدت با پیشرفت فیبروز کبدی مرتبط می باشد. این عارضه، یک مشکل عمده بهداشتی و اقتصادی در سرتاسر جهان است و با عوارض متابولیکی گوناگونی مانند افزایش شاخصهای در ارتباط با بافت کبدی مشخص می شود. اغلب داروهای ضد چاقی دارای عوارض جانبی کبدی هستند و بنابراین دانشمندان همواره به دنبال چاره هایی بهتر برای حل آن هستند.
در این حوزه، تعدادی از پژوهشگران کشورمان از دانشگاه آزاد اسلامی واحد آمل مبادرت به انجام تحقیقی کرده اند که در آن، تأثیرات محافظتی تمرین هوازی همراه با ژل رویال از محصولات زنبورداری بر شاخصهای معروف به پروفیبروژنیک بافت کبدی و مقاومت به انسولین بررسی شده اند.
این تحقیق تجربی روی موش های صحرایی نر نژاد ویستار بعنوان جانوران مدل انجام شده است. محققان، این موش ها را در پنج گروه "رژیم غذایی نرمال"، "رژیم غذایی پرچرب"، "رژیم غذایی پرچرب + تمرین ورزشی"، "رژیم غذایی پرچرب + ژل رویال" و "رژیم غذایی پرچرب + تمرین + ژل رویال" قرار داده و سپس شاخصهای کبدی آنها را زیر نظر گرفتند.
بر مبنای نتایجی که این محققان به دست آوردند، تمرین ورزشی هوازی به همراه ژل رویال می تواند به کاهش مقاومت به انسولین و بهبود شاخصهای بافت کبدی در چاقی ناشی از رژیم غذایی پرچرب کمک نماید.
احمد عبدی، پژوهشگر گروه فیزیولوژی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی آمل و همکارانش دراین باره می گویند: «نتایج پژوهش ما نشان داد که مداخله به شکل اجرای تمرین های ورزشی هوازی در کنار مصرف ژل رویال که از محصولات مهم و پرارزش زنبورها است، منجر به کاهش شاخصهای پروفیبروژنیک بافت کبدی و همینطور بهبود مقاومت به انسولین در موش های چاق می شود».
به قول آنها، «بنابراین با عنایت به نتایج این تحقیق، اجرای تمرین هوازی به همراه مصرف ژل رویال می تواند بعنوان درمانی طبیعی و ممتاز برای رفع مشکلات بافت کبدی ناشی از چاقی مطرح باشند».
ژل رویال، غذای ملکه زنبورهای عسل و محصول ترشحی غدد سری زنبورهای کارگر است. این ماده دارای انواع فعالیتهای بیولوژیکی در سلول ها و بافت های مختلف بوده و غنی از ویتامین های B، C، D و E و مواد معدنی بخصوص پتاسیم است و خواص آنتی اکسیدانی قابل توجهی دارد.
این یافته های پژوهشی در فصل نامه «علوم غذایی و تغذیه» وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران انتشار یافته است.1401/04/22
08:52:53
0.0 /5
504
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی