آجاک - acak آینده پژوهی
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت مطرح كرد

رسیدن به دانشگاه های نسل ۳ با بها دادن به اعضای هیات علمی

رسیدن به دانشگاه های نسل ۳ با بها دادن به اعضای هیات علمی

آجاک: معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تبدیل به دانشگاه های نسل 3 و 4 با بها دادن به اعضای هیات علمی میسر می شود، اظهار داشت: فاکتورهای جذب عضو هیات علمی باید با اهداف کلان کشور، دانشگاه ها و سیاست های وزارت بهداشت هم خوانی داشته باشد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در نشست بازبینی بخشنامه ارتقای اعضای هیات علمی که با حضور معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار شد، دلیلهای اهمیت بازنگری بخشنامه ارتقای اعضای هیات علمی را برشمرد و اظهار داشت: انتظار داریم دانشگاه های علوم پزشکی به دانشگاه های نسل سه و چهار تبدیل شوند، یعنی باید نیازهای جامعه در زمینه سلامت را شناسایی کرده و در امتداد رفع آنها اقدام نمایند. لازمه این امر توجه و بها دادن به عضو هیات علمی است که یکی از راه های آن ارتقای آنها است. تغییر مسیر دانشگاه ها باید متناسب با اهداف شان و طبق بخشنامه ارتقا رخ دهد.
معاون تحقیقات وفناوری وزیر بهداشت، اضافه کرد: فاکتورهای جذب عضو هیات علمی باید با اهداف کلان کشور، دانشگاه ها و سیاست های وزارت بهداشت هم خوانی داشته باشد.
دکتر پناهی با تاکید بر این که ارتقای اعضای هیات علمی باید به ارتقای علم و دانش کشور منجر شود، اظهار داشت: منافع دانشگاه های علوم پزشکی و کل کشور را به هم گره می زنیم. فردی که شرایط ارتقا ندارد و منافعی را ایجاد نمی کند هم حق گله مندی نخواهد داشت.
به گفته ی ایشان، عنوان هیات علمی برای ما بسیار باارزش است و باید متناسب با علاقه و شایستگی و همین طور زیرساخت های دانشگاه ها از تمام ظرفیت های این اعضا استفاده گردد.
دکتر پناهی در ادامه با اعلان اینکه به دنبال بهبود بخشنامه هستیم و نگاهمان عملکرد فرد نیست، اظهار داشت: باید شاخص هایی تعریف نماییم تا با ایجاد جذابیت، افراد برای عضویت هیات علمی تشویق شوند.
در این جلسه دکتر فرشید عابدی، دبیر کمیته علمی بازبینی بخشنامه ارتقای اعضای هیات علمی به تشریح جزییات این بخشنامه پرداخت.
وی به اسناد بالادستی نظیر برنامه توسعه پنجم، نقشه جامع علمی کشور و... اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل بخشنامه ۵ بخشی ارتقای اعضای هیات علمی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد و بعد از آن تیمی از طرف وزارت بهداشت بخش های مرتبط را بررسی نموده و اعلام نظر کردند.
عابدی اضافه کرد: در این بخشنامه در کارهای آموزشی تفاوت هایی میان وزارت علوم و بهداشت وجود داشت که اصلاح گردید. در زمینه پژوهشی تغییراتی اعمال نشده است. در بخش فناوری به اغلب فناوری ها اشاره شد به جز دستورالعمل های بالینی که آن هم افزوده شد. هم اکنون نیز پیشنهادات وزارت بهداشت در قالب متمم هایی به مواد موجود در بخشنامه افزوده خواهد شد.
به نقل از معاونت تحقیقات وزارت وزارت بهداشت، در آخر این جلسه قرار شد معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی ضمن بررسی بخشنامه پیشنهادی به پرسشنامه ارسالی پاسخ دهند و همین طور نقطه نظرات تخصصی خودرا در اختیار دکتر سعید مهرزادی مشاور معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت قرار دهند. سپس طی جلسه ای با دبیران کلان مناطق آمایشی مطالب جمع بندی شده، در اختیار کمیته ای که در سطح وزارت بهداشت دراین زمینه تشکیل شده است، قرار گیرد.
منبع:

1401/04/17
14:35:03
0.0 /5
437
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی