آجاک - acak آینده پژوهی

برنامه مرکز پژوهش های مجلس جهت استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان

برنامه مرکز پژوهش های مجلس جهت استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان

آجاک: رییس مرکز پژوهش های مجلس اظهار داشت: کشور ایران از ظرفیت های بسیار بالایی از نظر نیروهای انسانی و نخبگانی برخوردارست و مرکز پژوهش های مجلس برنامه های مختلفی جهت استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان کشور در زمینه های مختلف دارد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر بابک نگاهداری در افتتاحیه سلسله نشست های «گفتمان سیاستی» که به میزبانی دانشکده مدیریت، علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با مشارکت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اضافه کرد: برنامه های توسعه ای کشور عمدتاً بدون توجه به ظرفیت های ژئوپلیتیکی و منطقه ای کشور تدوین شده است، به صورتی که در نگاه اول می توان برنامه های توسعه ای تدوین شده را برای هر کشور دیگری هم در نظر گرفت، بر همین مبنا لازم است تا ملاحظات جغرافیای سیاسی و اقتصادی کشور در سیاستگذاری های آتی بیش از گذشته مدنظر قرار گیرد.

دکتر نگاهداری به یکی از با اهمیت ترین مزیت های رقابتی کشور ایران اشاره نمود و یادآورشد: هاب منطقه ای از نظر وصل کریدور شمال به جنوب (اوراسیا تا خلیج فارس) و کریدور شرق به غرب (جاده ابریشم) یک از با اهمیت ترین مزیت های منطقه ای ایران است که می باید در طراحی سیاست هایی که برای کشور انجام می شود، مورد توجه قرار گیرد.

دکتر نگاهداری همین طور بر درهم تنیدگی اقتصادی با کشورهای منطقه ای و تبادلات کالاها، خدمات و انرژی اصرار کرد و اضافه کرد: این مهم موجب ثبات و ارتقاء امنیت کشور است.

رییس مرکز پژوهش های مجلس ضمن اشاره به اقتصاد دانش بنیان به عنوان یکی از پنجره های فرصت در کشور، اظهار داشت: باتوجه به شکل گیری پلت فرم دانش بنیان در کشور، لازم است تا از این ظرفیت برای رفع نیازهای کشور استفاده جدی شود.

در ادامه این جلسه، دکتر مهدی مجیدپور، رییس دانشکده مدیریت، علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن استقبال از برگزاری این جلسه، اظهار داشت: برای پیشبرد اهداف در کشور نیازمند گفتمان سیاستی هستیم.

دکتر مجیدپور اضافه کرد: نخستین جلسه از سلسله نشست های گفتمان سیاستی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حالی برگزار می گردد که در کشور ظرفیت های بسیار زیادی وجود دارد، ولی نیازمند یک عقلانیت مفاهمه ای برای حل مسائل کلیدی کشور هستیم.

وی افزود: نهادهای سیاست گذار، بنگاه های صنعتی، دانشگاه ها و تشکل های اقتصادی بایستی با گفت وگوهای سازنده و تضارب آرا، مسیر پیشرفت کشور را بیش از گذشته باز کنند.

رییس دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: قاعدتاً تصمیمات بزرگ در کشور مانند واردات خودرو باید با کرسی های نظریه پردازی همراه باشد و بدون چنین کرسی هایی نمی توان تصمیمات صحیح و با اقناع افکار عمومی گرفت.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در ادامه نشست «واردات خودرو» با حضور میثم خسروی، مدیر گروه پولی و بانکی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، امیرحسن کاکایی، عضوهیات علمی دانشگاه علم و صنعت ایران و مرتضی زمانیان، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شد.
منبع:

1401/04/09
21:33:42
0.0 /5
329
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی