آجاک - acak آینده پژوهی
رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اعلام كرد

جزییات حمایت 100 میلیونی از پایان نامه های محصول محور

جزییات حمایت 100 میلیونی از پایان نامه های محصول محور

آجاک: رییس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت درباب شیوه نامه پایان نامه های محصول محور که امکان ارائه حمایت تا سقف 100 میلیون تومان را فراهم می آورد، اظهار داشت: شاخص هایی برای داخل دانشگاه ها در نظر گرفتیم. محورهای سطح فناوری، سطح فنی، نیاز بازار، رفع اشکال جامعه و غیره در اختیار دانشگاه است و در بازه صفر تا 100 امکان امتیازدهی وجود دارد. طبق شیوه نامه، پایان نامه ای محصول محور است که حداقل 60 امتیاز کسب کند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا منظم با بیان این خبر اظهار داشت: این طرح مختص دانشجویان کارشناسی ارشد و PhD است. شیوه نامه پشتیبانی از پایان نامه های محصول محور تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با جزییات مشخص جهت آگاهی دانشگاه های علوم پزشکی تدوین شده است.

وی با اعلان اینکه انجام یک پایان نامه نیاز به تعامل دانشگاه با صنعت و جامعه دارد، هدف ما تقویت این تعامل است، اظهار داشت: خیلی از پایان نامه ها فقط به مقاله منجر می شدند، حالا اگر پایان نامه ای در کنار مقاله به محصول منجر شود، استقبال کرده و آنرا مورد حمایت قرار می دهیم.

منظم با اشاره به اینکه وقتی بر محصول محور بودن تاکید می نماییم، منظورمان فقط محصول قابل لمس نیست، اظهار داشت: هر مسیری که در یک پایان نامه و تحقیق صورت گیرد و قسمتی از نیاز جامعه را رفع کند، چه دستگاه باشد یا دستورالعمل، نرم افزار، راهکار بهبود یک پروسه و غیره به آن عنوان محصول محور اطلاق می شود.

وی با تاکید بر ضرورت ایجاد دستورالعمل عملیاتی برای اجرای پایان نامه محصول محور از طرف وزارت بهداشت، اظهار داشت: دانشگاه های علوم پزشکی نگاه های متفاوتی نسبت به پایان نامه محصول محور دارند، در وزارت خانه وظیفه خودمان می دانیم برای ایجاد یکپارچگی دراین زمینه شیوه نامه ای تهیه نماییم که از دو جهت حائز اهمیت می باشد. ابتدا ادبیات و زبان مشترک این حوزه است که انتظار می رود همه دانشگاه ها تصور یکسان و مشابه آنچه ما در وزارتخانه مورد نظرمان است، نسبت به موضوع داشته باشند. چون قرار نیست فقط با تغییر اسم این اقدام محدود شود، بلکه باید تاثیر آن نیز قابل مشاهده باشد. نکته بعدی ایجاد وحدت رویه در ارزشیابی پایان نامه های محصول محور در دانشگاه هاست تا تنوع سلایق آنرا تحت تاثیر قرار ندهد.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اعلان اینکه در شیوه نامه هر دو جنبه لحاظ شده است، اظهار داشت: هم شاخص هایی برای داخل دانشگاه ها در نظر گرفتیم. محورهای سطح فناوری، سطح فنی، نیاز بازار، رفع اشکال جامعه و غیره در اختیار دانشگاه است و در بازه صفر تا ۱۰۰ امکان امتیازدهی وجود دارد. طبق شیوه نامه، پایان نامه ای محصول محور است که حداقل ۶۰ امتیاز کسب کند و بدین سان امکان ارجاع به وزارت بهداشت را کسب می کند.

وی به مراحل ارزیابی پایان نامه های محصول محور در دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت اشاره نمود و اظهار داشت: درخواست ها به کمیته تخصصی ارائه می شود تا امتیازات دانشگاه های مختلف را هم وزن و هم سطح کند تا تمام پایان نامه های ارسالی بصورت یکپارچه و با نگاه یکسان مورد ارزیابی قرار گیرند. در وزارتخانه اصلا به جزییات پایان نامه توجه نمی گردد، برای اینکه تمامی اقدامات با دقت و طی پروسه طولانی درون دانشگاه ها انجام شده است. در معاونت تحقیقات و فناوری وزرات بهداشت هم هدف اصلی پشتیبانی از دانشگاه علوم پزشکی است که در جهت توسعه پایان نامه های محصول محور با برنامه ریزی مدون فرهنگ سازی کرده است.

منظم اضافه کرد: در کمیته ابتدا پروفایل استاد راهنما بررسی می شود، با توجه به این که چه سابقه فناورانه ای در کارنامه استاد موجود است؛ این نکته ثابت می کند چقدر تجاری سازی آن پایان نامه محتمل است. دومین مسئله مصوبه شوراهای مرتبط دانشگاه علوم پزشکی به همراه جداول امتیازات است، سومین نکته میزان مشارکت بیرونی است که از امتیاز بالایی هم برخوردار است؛ سفارش دهنده طرح چقدر در آن سرمایه گزاری نموده است. هرچه میزان مشارکت بالاتر باشد، میزان امتیاز نهایی هم بالاتر خواهد بود.

به گفته وی، حاصل ضرب وزن دهی وزارتخانه با امتیازی که دانشگاه داده است، امتیاز نهایی پایان نامه را تشکیل می دهد و به ازای هر امتیاز یک میلیون تومان به دانشگاه علوم پزشکی حمایت اعطا می شود.

منبع:

1401/04/06
12:25:46
0.0 /5
341
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی