آجاک - acak آینده پژوهی
یك دانشیار دانشگاه علوم پزشكی لرستان:

اکسید آهن به عنوان یک سیستم انتقال ضدمیکروبی در نقاط آلوده استفاده می شود

اکسید آهن به عنوان یک سیستم انتقال ضدمیکروبی در نقاط آلوده استفاده می شود

به گزارش آجاک لرستان یک دانشیار دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: اکسید آهن به سبب داشتن قدرت بالا در تحویل site-specific، به شکل گسترده ای به عنوان یک سیستم انتقال ضدمیکروبی به نقاط آلوده استفاده می شود.


دکتر حسین محمودوند درباب طرح " بررسی اثر ضد انگلی و سمیت سلولی نانوذرات آهن پوشیده شده با پیروکتون اولامین در محیط IN VITRO " در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: لیشمانیوز جلدی از بیماریهای مهم انگلی است که در مناطق مختلف گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان همچون ایران انتشار دارد.
وی با اعلان اینکه سازمان جهانی بهداشت تعداد افراد در معرض خطر را ۳۵۰ میلیون نفر و تعداد افراد آلوده به بیماری را ۱۲ میلیون نفر برآورد کرده است که هر ساله بیش از ۱.۵ میلیون مورد جدید به آن اضافه می شود، اضافه کرد: در طول زمان روش های مختلفی شامل پرتو درمانی موضعی، سوزاندن محل ضایعه، کرایوتراپی، انفیلتراسیون موضعی داروها برای درمان لیشمانیوز پوستی به کار گرفته شده است.
مجری طرح پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم اکنون جهت درمان لیشمانیوز جلدی از ترکیبات پنج ظرفیتی آنتی موان نظیر، پنتوستام (سدیم استیبوگلوکونات)، گلوکانتیم(مگلومین آنتی مونات)، پنتامیدین و آمفوتریسین B استفاده می شود که ترکیبات آنتی موان از سال ۱۹۱۱ اساس درمان لیشمانیوز را تشکیل و از داروهای ردیف اول درمان این بیماری محسوب می شوند.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی لرستان اظهار داشت: استفاده از این ترکیبات دارای محدودیت هایی از قبیل طولانی بودن دوره درمان، گران بودن داروها، عدم پاسخ درمانی در حدود ۱۵ – ۱۰ درصد موارد و داشتن سمیت شدید بر روی قلب، کبد و کلیه هاست بدین جهت هم اکنون تحقیقات وسیعی بر روی روش های درمانی لیشمانیوز در حال انجام می باشد.
محمودوند با اعلان اینکه نانوتکنولوژی کاربرد علم برای کنترل مواد در سطح ملوکولی است، اشاره کرد: نانو تکنولوژی نقش بسیار مهمی در تحقیقات مدرن دارد و تواناترین تکنولوژی است که می تواند در همه حوزه ها مانند داروشناسی، الکترونیک، سلامت، غذا و تغذیه، علم زیست پزشکی، دارو و انتقال ژن، صنعت شیمیایی، علم انرژی، لوازم آرایش، سلامت محیطی، مکانیک و صنایع فضایی به کار برده می شود همین طور برای درمان بیماریها، سرطان، آلرژی، دیابت و التهاب به کار می رود.
وی عنوان کرد: در سالهای اخیر، نانوذرات مغناطیس به عنوان مواد بیولوژیکی جدید، به شکل گسترده ای برای اهداف زیست پزشکی، تشخیصی و درمانی مورد استفاده قرار گرفته اند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیان کرد: در بین نانو ذرات مغناطیسی، اکسید آهن به سبب داشتن قدرت بالا در تحویل site-specific، به شکل گسترده ای به عنوان یک سیستم انتقال ضد میکروبی به نقاط آلوده استفاده می شود؛ این نانو ذرات در نتیجه استفاده از اجزای سازنده در آنها بدون افزودن آنتی بیوتیک، فعالیت ضدمیکروبی بالایی را نشان می دهند.
محمودوند افزود: پیروکتون اولامین (PO) به عنوان نمک اتانولامین (۱-هیدروکسی-۴-متیل-۶- (۲، ۴، ۴-تری متیل پنتیل) -۲ (۱H) -پیریدون) به شکل گسترده ای در تهیه محصولات آرایشی خصوصاً در درمان شوره سر و عفونت های قارچی بکار گرفته می شود.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی لرستان اضافه کرد: مطالعات قبلی نشان میدهد که PO با نفوذ در غشای سلولی میکروب ها و متعاقباً مهار متابولیسم انرژی و جذب اکسیژن آنها، فعالیت ضدمیکروبی از خود نشان می دهند و باتوجه به فعالیت بیولوژیکی و ضدمیکروبی نانوذرات آهن و PO، هدف از این مطالعه سنتز نانو ذرات مغناطیسی اکسید آهن پوشش داده شده با پیروکتون اولامین و بررسی اثرات ضد لیشمانیایی و سمیت سلولی آن بود.
وی اظهار نمود: بر طبق نتایج بدست آمده توزیع اندازه نانوذرات مغناطیسی اکسیدآهن پوشش داده شده با پیروکتون اولامین ۵-۵۵ نانومتر بود.
محمودوند با اشاره به این که نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن پوشش داده شده با پیروکتون اولامین، در محیط آزمایشگاهی بطور قابل توجهی رشد آماستیگوت های داخل سلولی لیشمانیا ماژور را مهار کرده و تولید نیتریک اکسید را به عنوان یکی از واسطه های متابولیکی موثر در رشد انگل لیشمانیا بصورت وابسته به دوز افزایش داده است، اظهار داشت: نتایج همین طور نشان داد نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن پوشش داده شده با پیروکتون اولامین به طور قابل توجهی شاخص آلودگی در ماکروفاژها موشی را کم کرد در حالی که این نانوذرات هیچگونه سمیت سلولی قابل توجهی در بر روی سلول های ماکروفاژ موشی نداشت؛ نتایج این بررسی نشان دهنده اثرات ضد لیشمانیایی بالقوه نانوذرات اکسید آهن پوشیده شده با پیروکتون اولامین بر مهار رشد فرم های آماستیگوت لیشمانیا ماژور بدون داشتن سمیت سلولی بر روی سلول های ماکروفاژ معمول است.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی لرستان اشاره کرد: باتوجه به اثربخشی بالای نانو ذرات اکسید آهن پوشیده شده با پیروکتون اولامین به ویژه در ترکیب با گلوکانتیم به عنوان داروی رایج در درمان لیشمانیوز پوستی، پیشنهاد می شود که آزمون های تکمیلی به ویژه در رابطه با مکانیسم های دقیق ضد لیشمانیایی مانند القا آپوپتوز، اثر بر غشاسیتوپلاسمی، اثر بر ساختار پروتئین و DNA مورد ارزیابی قرارگیرد؛ علاوه بر این بمنظور تایید نهایی اثرات ضد لیشمانیایی این ترکیب پیشنهاد می شود که سمیت های حاد، تحت حاد، و مزمن آن در حیوان آزمایشگاهی و در مرحله بعد به عنوان یک کارآزمایی بالینی در داوطلبین انسانی به طور دقیق انجام گیرند.1401/04/05
12:07:14
0.0 /5
387
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی