آجاک - acak آینده پژوهی

آمار چهار برابری تعداد انجمن های علمی ایران در مقابل آمریکا

آمار چهار برابری تعداد انجمن های علمی ایران در مقابل آمریکا

به گزارش آجاک دبیرکل شورای عالی عتف با اشاره به اینکه در آمریکا 112 انجمن علمی وجود دارد، ولی در  ایران 418 انجمن علمی داریم، اظهار داشت: سیاست ما همگرایی در زمینه انجمن های علمی است.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی امروز در اجلاس شورای هماهنگی و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه یک، در مورد شبکه ملی آزمایشگاهی کشور اظهار داشت: ما در جلسه گذشته کمیسیون دائمی هیئت امنای شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، شبکه ملی آزمایشگاهی کشور را مصوب کردیم و فقط منتظر این هستیم که به صحن شورای عالی عتف برود و مصوبه نهایی را بگیریم.

وی افزود: ما فقط منتظر دستور نهایی رئیس جمهور هستیم که زمانی را به ما اختصاص بدهند که شورای علوم تحقیقات و فناوری را پس از هفت سال با حضور ایشان برگزار نماییم.

دبیرکل شورای عالی عتف با اشاره به اینکه تمامی منابع مالی شبکه ملی آزمایشگاهی تامین شده است، اظهار داشت: ما قراردادهایی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد کردیم و ۵۰ میلیارد تومان از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ۲۰ میلیارد تومان نیز از جانب وزارت علوم اختصاص داده شده است. همین طور دو قرارداد دیگر نیز درحال انعقاد است که دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت نیز هر یک ۲۰ میلیارد تومان برای این مساله در نظر گرفته اند. فقط مبلغ وزارت جهاد کشاورزی هنوز نهایی نشده است.

وی اشاره کرد: تمام توافقات منابع مالی شبکه ملی آزمایشگاهی انجام شده و بمحض اینکه شورای عتف آنرا مصوب کند، اجرا می گردد و اطلاع رسانی انجام می شود. همه لابراتوار ها در یک پلت فرم قرار می گیرند و تمام شبکه ها، یکپارچه می شوند.

معاون پژوهشی وزیر علوم درباب دوره های پسادکتری اظهار داشت: موضوع دوره های پسادکتری در کمیسیون دائمی شورای عالی عتف مصوب شده است و در صحن شورای عتف تصویب و نهایی خواهد شد. برمبنای بودجه ای که آن جا مصوب خواهد شد، رایزنی هایی انجام می شود و برمبنای آن، طبق بخشنامه هایی که نوشتیم، اجرا می گردد.

صالحی با اشاره به اقدامات انجام شده درباب نشریات، اظهار داشت: تا کنون پنج دوره کارگاه آموزشی برای نشریات برگزار شده و اگر نیازهای مالی وجود داشته، تامین کردیم. به زودی یک بخشنامه مفصل در مورد پایه تشویقی به همه دانشگاه ها ابلاغ خواهد گردید که در زمینه آموزش، پژوهش، فناوری و فرهنگی پایه تشویقی تعلق خواهد گرفت.

وی افزود: ما درحال پیشبرد نمایه سازی هستیم، در ادامه فعالیت دوستان در دوره قبل حدود ۶۷۰ مجله نمایه DOAJ را گرفته اند. کارگروهی تشکیل دادیم و یک چشم اندازی ترسیم کردیم که در ضمن دو سال و چهار سال آینده چه تعداد از نشریات وزارت عتف می توانند نمایه WOS و اسکوپوس را کسب کنند.

دبیر کل شورای عالی عتف در مورد پرونده های بررسی شده تاسیس انجمن های علمی، توضیح داد: تعداد بسیار زیادی پرونده تاسیس انجمن های علمی در دست ما مانده بود و هم اکنون تمامی پرونده ها بررسی شده است. از بین بیش از ۴۰ پرونده ای که بررسی شده، فقط دو پرونده را تایید کردیم.

وی در این خصوص توضیح داد: ما برمبنای سیاست هم افزایی انجمن های علمی، به تمامی کسانی که می خواستند انجمن علمی تاسیس کنند، پیشنهاد کردیم با انجمن های علمی دیگری که وجود دارند و بزرگ تر و هم حوزه هستند، همکاری و هم افزایی داشته باشند.

صالحی با اشاره به آمار انجمن های علمی در کشور آمریکا اظهار داشت: در آمریکا ۱۱۲ انجمن علمی وجود دارد، ولی در کشور ایران ۴۱۸ انجمن علمی داریم. پس سیاست ما همگرایی در زمینه انجمن های علمی است.

معاون پژوهشی وزیر علوم در آخر این جلسه بر لزوم توجه فراوان به موضوع اخلاق پژوهش و تخلفات علمی اصرار کرد.

منبع:

1401/04/03
17:36:30
0.0 /5
451
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی