آجاک - acak آینده پژوهی
معاون پژوهشی دانشگاه تهران تاكید كرد

ضرورت عرضه تسهیلات برای جذب افراد نخبه علوم انسانی و اجتماعی

ضرورت عرضه تسهیلات برای جذب افراد نخبه علوم انسانی و اجتماعی

به گزارش آجاک معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران ضمن تاکید بر عرضه تسهیلات برای جذب افراد نخبه در رشته های علوم انسانی و اجتماعی، اظهار داشت: ما بیشترین جذب را در حوزه فنی داریم در حالیکه در کشورهای پیشرفته بر خلاف کشور ما علم برتر علوم انسانی، علوم مدیریتی، اجتماعی و رفتاری است و اگر دقت کنید کمتر تمایل دارند از کشورهای دیگر مثل ایران و کشورهایی که نخبگان مهاجرت می کنند، در این رشته ها افرادی را بپذیرند. بنابراین باید تسهیلات در این حوزه را جذاب نماییم.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در جهت تعامل و گفتگو با متخصصان فعال در برنامه «همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور»، نشست هایی را برگزار می نماید. سومین نشست از این سلسله نشست ها در سال ۱۴۰۱ به میزبانی دانشگاه تهران و با حضور برخی از متخصصات و محققان بازگشته از خارج کشور فعال در دانشگاه تهران برگزار گردید.

در این نشست دکتر مهدی فکور؛ معاون پژوهش وفناوری دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بزرگ ترین سرمایه هر کشوری نیروی انسانی است، اظهار داشت: ما خیلی راحت این سرمایه را از دست می دهیم و مهاجرت هایی که در طول سالهای اخیر صورت می گیرد، نگران کننده است.

وی با بیان اینکه تلاش هایی که برای کاهش این مهاجرت صورت می گیرد، ستودنی است، افزود: بطور قطع هر میزان در این حوزه هزینه نماییم، دستاوردهای بزرگی را برای ما به دنبال خواهد داشت.

فکور ضمن اشاره به توان و پتانسیل موجود در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، اظهار نمود: خوشبختانه مجموعه پژوهش و فناوری دانشگاه تهران، پارک علم و فناوری را هم دارد که می تواند زمینه بسیار خوبی برای افراد و محققانی که علاقمند به همکاری با دانشگاه تهران هستند، باشد.

وی اضافه کرد: تلاش ما در دانشگاه تهران این است که بتوانیم با رفع موانع و مشکلات، شرایط و مسیر را برای جذب محققان، کوتاه تر و تسهیل نماییم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه علوم انسانی و علوم اجتماعی در جهان، بر عرضه تسهیلات برای جذب افراد نخبه در این رشته ها تصریح کرد و اظهار داشت: ما بیشترین جذب را در حوزه فنی داریم، در حالیکه در کشورهای پیشرفته بر خلاف کشور ما علم برتر علوم انسانی، علوم مدیریتی، اجتماعی و رفتاری است و اگر دقت کنید، کمتر تمایل دارند از کشورهای دیگر مثل ایران و کشورهایی که نخبگان مهاجرت می کنند، در این رشته ها افرادی را بپذیرند. بنابراین باید تسهیلات در این حوزه را جذاب نماییم.

به نقل از دانشگاه تهران، فکور افزود: ما با عنایت به وجود کمیسیون های مختلف در دانشگاه تهران باید از این ظرفیت برای عرضه تسهیلات و جذب افراد نخبه در رشته های علوم انسانی و اجتماعی استفاده نماییم و بتوانیم افراد علاقه مند و نخبه را در این رشته ها به کشور برگردانیم تا کشور بتواند از خدمات و تخصص این افراد منتفع شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشگاه تهران یک راهکار برای جذب پژوهشگران و متخصصان ایرانی خارج از کشور دارد، اظهار داشت: جذب محققان می بایست بر مبنای نیاز سنجی و نظر استادان در دانشکده ها صورت پذیرد. درصورتیکه اعلام نیازهای دانشگاه از سمت اساتید گرفته شود، راهبرد دو طرفه است، هم افرادی که به استادان معرفی می گردند، در رابطه با زمینه کاری خود پذیرش می شوند و هم این که با نیازسنجی صورت گرفته، دانشگاه می تواند در زمینه های مورد نیاز خود محقق بپذیرد.

در این جلسه، متخصصان دغدغه های خویش را در موضوعات مختلف مانند مبهم بودن آینده شغلی در داخل کشور، مشکلات موجود در فرایند جذب هیأت علمی، کمبود تجهیزات و امکانات به روز در کشور، مدت زمان و میزان حمایت در طرح ها، بهبود سیستم نظارت بر همکاریهای شکل گرفته، احتیاج به گسترش تعامل بین مرکز تعاملات بین المللی و سایر ارگان ها و سازمان ها برای حل مسائل مختلف متخصصان و … مطرح نمودند و بررسی و بازبینی این موضوعات در برنامه همکاری و آئین نامه ها را خواهان شدند.

منبع:

1401/04/03
10:56:54
0.0 /5
433
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی