آجاک - acak آینده پژوهی

آیا درک فعلی عامه مردم از بیماری ام اس کافی است؟

آیا درک فعلی عامه مردم از بیماری ام اس کافی است؟

در یک تحقیق جدید که توسط محققان کشورمان انجام شده است، به نقش مهم آگاهی عمومی از بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس پرداخته شده و اشاره شده است که درک فعلی عموم از این بیماری احتیاج به تقویت بیشتری دارد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، مولتیپل اسکلروزیس از شایع ترین بیماری های مزمن سیستم عصبی مرکزی است که با تخریب نورون ها و التهاب مشخص می شود و بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی اتفاق می افتد. این بیماری علاج ناپذیر و ناتوان کننده، زنان را بیشتر از مردان گرفتار می کند و در زنان دو تا سه برابر شایع تر است. بیماری فوق که به ام اس هم مشهور است، منجر به بروز طیف وسیعی از علایم جسمانی، هیجانی و شناختی می شود. علایم جسمانی شایع آن شامل خستگی، اختلال در خواب، بی حسی یا گزگز شدن، ضعف، سرگیجه، مشکلات جنسی، درد، خارش، مشکلات حرکتی، مشکلات بینایی و مشکلات مثانه و روده هستند که این علایم در بین بزرگسالان متفاوتند.
بنابر گفته متخصصان، ازجمله اختلالات هیجانی و شناختی رایج بیماری ام اس میتوان به نوسانات خلقی، تحریک پذیری، افسردگی و کاهش توانایی تمرکز، پردازش اطلاعات ورودی، یادگیری و به خاطر سپردن اطلاعات جدید، سازمان دهی و حل مساله اشاره نمود. گزارش های بین المللی نشان می دهند که در حدود ۲.۳ میلیون فرد مبتلا به این بیماری در سرتاسر جهان زندگی می کنند. در ایران هم میزان شیوع ام اس بالا و بنابر برخی آمارها، ۲۰ برابر بیشتر از سایر کشورهای منطقه است و میزان وقوع آن در زنان، سه تا چهار برابر مردان است، ضمن آن که تابحال مطالعات اندکی پیرامون بررسی آگاهی و نگرش عمومی با مبحث ام اس و افراد مبتلابه این بیماری در کشور ما صورت گرفته است.
برای رفع این نقیصه پژوهشی، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، مبادرت به انجام مطالعه ای کرده اند که در آن دانش و نگرش عمومی نسبت به بیماری مولتیپل اسکلروزیس مورد بررسی واقع شده است.
در این تحقیق که با تمرکز روی شهر اصفهان و در سال ۱۴۰۰ انجام شده است، محققان یک پرسشنامه علمی خاص ۲۲ سؤالی را ایجاد و به صورت آنلاین از راه شبکه های اجتماعی توزیع کردند. سپس داده های به دست آمده را که توسط ۴۸۰ نفر تهیه شده بودند، با استفاده از روش های آماری تجزیه وتحلیل کردند.
بر مبنای یافته های این مطالعه، آگاهی شرکت کنندگان راجع به بیماری مولتیپل اسکلروزیس در سطح متوسط ارزیابی شد. این یافته ها نشان می دهند اتخاذ اقداماتی برای افزایش آگاهی جامعه از راه رسانه های جمعی و مراکز بهداشتی می تواند به تشخیص و کنترل زودهنگام بیماری و تصحیح تصورات غلط افراد نسبت به بیماران مولتیپل اسکلروزیس کمک نماید.
در این خصوص، عاطفه همایونی، پژوهشگر دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و همکارش می گویند: «نتایج این مطالعه نشان داد که میانگین نمره آگاهی مردم شهر اصفهان راجع به بیماری ام اس ۴.۷۷ یعنی در حد متوسط است و میانگین نمره نگرش آنها هم ۵۴ یعنی نسبتاً خوب است. طبق این نتایج، تفاوت مفهوم داری بین نمرات دانش و نگرش شرکت کنندگان برحسب سابقه مبتلا شدن به ام اس در اطرافیان آنها وجود داشت».
آنها افزوده اند: «نتایج مطالعه، همینطور حاکی از وجود تفاوت معنادار بین نمرات دانش و نگرش شرکت کنندگان برحسب جنسیت آنها بود. این نمرات در افراد مؤنث در مقایسه با افراد مذکر بالاتر بود. بعلاوه، برحسب میزان تحصیلات و وضعیت شغلی نیز، تفاوت های محسوسی بین درک شرکت کنندگان از بیماری ام اس وجود داشت».
بر مبنای نتایج این مطالعه، آگاهی کلی شرکت کنندگان راجع به بیماری ام اس در سطح متوسط ارزیابی شد. طبق این یافته ها، نگرش های تبعیض آمیز جامعه نسبت به بیماران ام اس امکان دارد منجر به پنهان سازی بیماری از سوی بیماران و درنتیجه تأخیر در فرآیند تشخیص و درمان زودهنگام آن هایی شود که دارای نشانه هایی از بیماری هستند.
همایونی و همکارش معتقدند: «افزایش آگاهی جامعه در مورد این بیماری و تغییر نگرش شهروندان در مورد آن خیلی مهم است. از این رو طراحی و اجرای برنامه های اجتماع محور از راه شبکه های اجتماعی و مراکز بهداشتی گام مهمی در افزایش آگاهی و بهبود نگرش مردم نسبت به این بیماری خواهد بود».
این یافته های علمی پژوهشی را دوماهنامه «طلوع بهداشت یزد» متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد منتشر نموده است.




منبع:

1401/03/31
19:50:23
0.0 /5
425
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی