آجاک - acak آینده پژوهی
سال گذشته انجام شد:

معرفی 12 رقم جدید گیاهی در استان مرکزی

معرفی 12 رقم جدید گیاهی در استان مرکزی

به گزارش آجاک مرکزی رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی اظهار داشت: سال قبل 12 رقم در سطح استان معرفی شده که شامل یک رقم صنوبر، سه رقم گندم، دو رقم گندم دیم، دو رقم جو و چهار رقم لوبیا بوده است.


گودرزی روز چهارشنبه ۲۵ خرداد در نشست با اصحاب رسانه اظهار نمود: امنیت غذایی با اهمیت ترین مسئله در کشور است. این مسئله در سیستم مدیریتی کشور از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردارست بدین سبب کار در این عرصه و افزایش راندمان در آن همیت زیادی پیدا می کند.
وی با اعلان اینکه اجرائی شدن شعار سال جاری می تواند در تامین هرچه بیشتر امنیت غذایی موثر باشد، اضافه کرد: از سالهای قبل تا حالا اقدامات زیادی در زمینه های مختلف شامل معرفی رقم و روش های کشت و... توسط این مرکز انجام شده است.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی اشاره کرد: هم اکنون ضرورت نفوذ دانش به مزارع و استفاده از نوآوری ها و اقدامات دانش بنیان در زمینه کشاورزی پیش روی ماست و می طلبد که به این مهم بطور ویژه پرداخته شود. باتوجه به مسئله کم آبی و لزوم توجه به حفظ عملکرد باوجود تنش های آبی، استفاده از دانش نو و تکنولوژی جدید در این سیستم جزو برنامه های سازمان است.
گودرزی با اشاره به این که باید رقم های سازگار با کم آبی و تنش ها معرفی شوند، افزود: در همین راستا سال قبل ۱۱۰ طرح پژوهشی در زمینه های مختلف گیاه پزشکی، خاک و آب، منابع طبیعی، زراعی و باغی و... اجرا شد و ۴۳ طرح به پایان رسید که نتایج آن به کشاورزان نیز منتقل شده است. سالانه بین ۹۰ تا ۱۲۰ طرح پژوهشی در این مرکز انجام می شود.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی از چاپ ۲ جلد کتاب در این مرکز آگاهی داد و با اهمیت ترین خروجی این مرکز را معرفی رقم های جدید عنوان نمود و اظهار داشت: سال قبل ۱۲ رقم در سطح استان معرفی شده که شامل یک رقم صنوبر، سه رقم گندم، دو رقم گندم دیم، دو رقم جو و چهار رقم لوبیا بوده است.
گودرزی افزود: مصرف آب رقم صنوبر معرفی شده به حدود ۹ هزار مترمکعب کاهش پیدا کرده و از جانب دیگر عملکرد آن افزایش داشته است، همین طور باتوجه به آب بر بودن لوبیا، برخی به دنبال توقف کشت این گیاه بودند که در این جهت مرکز تحقیقات لوبیای خمین بر تحقیق در این حوزه متمرکز شد تا علاوه بر کار بر روی ارقام این گیاه بتواند در امتداد کاهش آب مصرفی، مدت زمان پرورش گیاه را نیز کم کند که با اینکار میانگین عملکرد بالا رفته و صرفه جویی هزینه تولید نیز انجام می شود.
وی با اعلان اینکه ۲ رقم لوبیا نیز در دست معرفی برای سال جاری است، وی افزود: توانمندی و امکانات مرکز تحقیقات جوابگوی مشکلات نیست بدین سبب استفاده از توانمندی های جوانان استان در اولویت کاری این مرکز قرار دارد و در این جهت استان مرکزی به عنوان هشتمین استان، یک مرکز رشد را تحت نظر پارک علم و فناوری راه اندازی نمود که البته هم اکنون ۲۸ مرکز در سطح کشور فعالیت دارند. مرکز رشد در زمینه طرح های فناورانه کشاورزی حالا در این مرکز مستقر است و تمامی جوانان در زمینه های مختلف آب و خاک، تغذیه دام، فرآورده های صنایع، فرآوری بخش کشاورزی می توانند ایده های خودرا در قالب مرکز رشد به این مرکز عرضه کنند.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی درباب آموزش به بهره برداران و لزوم توجه به این مهم بیان کرد: در این جهت سال قبل ۱۹ هزار و ۷۰۰ نفر روز آموزش به بهره برداران کشاورزی ارائه شده است. ۹۳۷ نفر از سربازان و کارکنان وظیفه نیز سال قبل از آموزش های مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی بهره مند شده اند.
رییس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی با یادآوری واگذاری آموزش به مرکز تحقیقات از سال ۹۴ تا حالا اضافه کرد: واگذاری آموزش به کشاورزان در امتداد بهره گیری از اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات برای انتقال دانش به کشاورزان انجام شده است.
وی افزود: بالا رفتن سن کشاورزان همچون مشکلات بخش کشاورزی است پس تربیت کشاورزان آینده در مقطع متوسطه در دستور کار این مرکز قرار گرفته و بر این اساس هنرستان کشاورزی پردیس ساوه سال قبل به بهره برداری رسید و ۶۳ دانش اموز در این هنرستان جذب شدند. سه رشته گل و گیاهان زینتی، ماشین آلات بخش کشاورزی و گیاهان دارویی در این هنرستان تدریس می شود.
گودرزی افزود: ۳۶۰ نفر از کارکنان و ۳۷ نفر از مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان سال قبل از آموزش های این مرکز بهره مند شده و ۲ هزار و ۴۷۰ نفر روز آموزش برای کارکنان و ۳۶۰ نفر روز آموزش برای مدیران این سازمان برگزار شده است.
وی درباب فعالیت پردیس تحقیقات و آموزش لوبیای خمین و پردیس تحقیقات انار ساوه در استان مرکزی اشاره کرد: پردیس تحقیقات و آموزش لوبیای خمین تنها پردیس آموزش و تحقیقاتی کشور است.
منبع:

1401/03/27
13:54:14
0.0 /5
330
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی