آجاک - acak آینده پژوهی

قانون جهش تولید دانش بنیان در چارچوب کتاب در اختیار فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری قرار گرفت

قانون جهش تولید دانش بنیان در چارچوب کتاب در اختیار فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری قرار گرفت

به گزارش آجاک کتابچه آشنایی با قانون جهش تولید دانش بنیان توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف دسترسی به مفاد این قانون و وظایف و مأموریت های سازمان ها و نهادهای مختلف و تسهیل اجرای آن منتشر گردید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، قانون جهش تولید دانش بنیان مبتنی بر ۲۰ ماده و ۱۰ تبصره زمینه ساز تحقق شعار «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» است و شرکتهای دانش بنیان و خلاق را که امروز به عضوی جدی و مهم در اقتصاد کشور بدل شده اند در توسعه کسب و کارشان یاری خواهد نمود.
قانون جهش تولید دانش بنیان بعد از سه سال تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تعامل با مجالس دهم و یازدهم به نتیجه رسید و مصوب شد. این قانون به دنبال رفع نقصها و مشکلات قانونی پیش روی کسب و کارهای دانش بنیان و خلاق و به شکلی تضمین کننده ۲۰ سال آینده کشور در حوزه اقتصاد دانش بنیان است.
تصویب و ابلاغ قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و خلاق، تحول بزرگی برای زیست بوم فناوری و نوآوری کشور به حساب می آید. مفادی که در این قانون تصویب شده، به توسعه بخش های مختلف زیست بوم فناوری و نوآوری از بخش های سرمایه گذاری و زیرساختی تا تولید محصول دانش بنیان و خلاق با استفاده از اختیارات معاونت علمی و فناوری کمک می نماید.
به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن اشاره به این که این قانون یک جهش جدی در حوزه اقتصاد دانش بنیان به حساب می آید، اظهار داشت: در تصویب مفاد و مواد این قانون سعی کردیم همه خلاءها و نیازها را پوشش دهیم و در نهایت بخش عمده ای از این تلاش جواب داده شد و امروز می توانیم بگوییم با تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان، بخش قابل توجهی از مشکلات موجود در زیست بوم فناوری و نوآوری رفع می شود.
ستاری رفع خلاءهای قانونی در زمینه سرمایه گذاری، تبادلات بانکی، مشکلات بیمه ای، معافیت های مالیاتی، ورود شرکت ها به بورس و غیره همچون موضوع هایی است که در این قانون دیده و به دستگاههای مرتبط ابلاغ گردیده است. این قانون می تواند یاریگر شرکتهای دانش بنیان و خلاق در توسعه کسب و کارشان باشد.
رییس بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به این که قانون جهش تولید دانش بنیان یک قانون پایه و زیربنایی است، بیان نمود: اولویت اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی سازی این قانون در کل کشور به شکل اصولی و حداکثری است.
ستاری اظهار داشت: در این قانون بخصوص به نقش اقتصاد خلاق از راه توجه و قانونی شدن حرکت شرکتهای خلاق و جهش در حوزه صنایع خلاق و شکل دهی به خانه های خلاق و نوآوری بعنوان پلت فرم جدید معاونت علمی وفناوری اشاره شده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری بیان نمود: این قانون با حمایت و پیگیری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در چارچوب آئین نامه های اجرایی مشترک با وزارت خانه ها و دستگاههای مشترک، اجرایی می شود تا زمینه رسوخ هرچه بیش تر نوآوری و فناوری در اقتصاد کشور و توسعه را فراهم آورد.

انتشار کتابچه آشنایی با قانون جهش تولید دانش بنیان
یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه انتشار کتابچه آشنایی با قانون جهش تولید دانش بنیان است که در سایت معاونت علمی و فناوری در دسترس قرار گرفته است. این کتاب، در ۹۴ صفحه به شکل موجز و جامع، به لزوم وجود و تصویب چنین قانونی در کشور و معرفی وظایف دستگاههای مختلف و ذیربط در این قانون پرداخته است.
«مسئولیت دستگاههای اجرایی در ارتقای توانمندی های فناورانه»، «رفع چالش ها و مشکلات فعالان اقتصاد دانش بنیان در حوزه های در رابطه با تحریم»، «حمایت از توسعه بازار ماشین آلات و تجهیزات ساخت داخل»، «اصلاح و تقویت ابزارهای تأمین مالی فعالیتهای دانش بنیان»، «حمایت از تجاری سازی دارایی های فکری و دستاوردهای پژوهشی»، «توسعه زیرساخت های لازم برای فعالیتهای دانش بنیان»، «معافیت های بیمه ای و مالیاتی قراردادهای دستگاههای اجرایی با شرکتهای دانش بنیان»، «تمرکزبخشی به ابزارهای اجرایی قانون دانش بنیان و حذف موازی کاری ها و باردیگر کاری های موجود»، «رفع چالش های قضایی شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان» و «تکلیف بخش دولتی در پشتیبانی از تولیدات دانش بنیان» بخشی از مواد تعیین شده در این قانون است.


1401/03/22
10:02:52
0.0 /5
468
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی