آجاک - acak آینده پژوهی

رابطه شکل چاقی با مرگ ومیر

رابطه شکل چاقی با مرگ ومیر

به گزارش آجاک نتایج یک تحقیق نشان داده است افراد با وزن نرمال و چاقی شکمی در مقایسه با افراد با وزن نرمال بدون چاقی شکمی در معرض خطر بیشتری از بابت مرگ و میر کلی و مرگ و میر قلبی و عروقی هستند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، چاقی شکمی به مفهوم تجمع چربی بیش از اندازه در اطراف معده و شکم، عاملی است که به طور مستقل می تواند سلامت افراد را با مخاطره مواجه کند و معیارهایی که با اندازه گیری های تن سنجی دور شکم، دور شکم به دور لگن و دور شکم به قد به دست می آید، در پیشبینی میزان این خطرات کاربرد دارند.

مرکز تحقیقات غدد پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طی یک مطالعه به یک بررسی ۱۸ ساله بر روی ۸۲۱ نفر پرداخته و ابتلای ایشان به بیماری های قلبی عروقی و مرگ و میر ناشی از آن و رابطه آن با معیارهای اشاره شده را مورد کاوش قرار داد.
دکتر عطیه آموزگار، رئیس این مرکز تحقیقاتی در مورد نتایج این پژوهش اظهار داشت: این بررسی ها نشان داد افراد با وزن نرمال و چاقی شکمی در مقایسه با افراد با وزن نرمال بدون چاقی شکمی در معرض خطر بیشتری از بابت مرگ و میر کلی و مرگ و میر قلبی و عروقی هستند.
به قول این فوق تخصص غدد، بر طبق این نتایج خانم ها با نسبت دور شکم به دور لگن بالا بیشتر در معرض مرگ و میر کلی و مرگ و میر قلبی و عروقی هستند.
او همینطور تصریح کرد: افزایش نسبت دور شکم به قد هم سبب افزایش همین شکل از مرگ و میر در هر دو جنس می شود.
علاوه بر آن نتایج مؤید این حقیقت بود که افراد با سن کمتر از ۶۵ سال بیشتر در معرض خطرات ناشی از چاقی شکمی هستند. دکتر آموزگار با بیان این مطلب نتیجه گیری کرد که یافته های این پژوهش بر لزوم اندازه گیری های تن سنجی در کنار اندازه گیری وزن و محاسبه شاخص توده بدنی در بررسی های سلامت تاکید می کند و شاید نشانگر این باشد که با درمان چاقی شکمی و اصلاح معیارهای مربوطه بتوان تا حد قابل توجهی از مرگ و میر پیشگیری کرد.1401/03/21
22:10:18
0.0 /5
473
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی