آجاک - acak آینده پژوهی
رئیس مركز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات وزارت بهداشت خبر داد

اختصاص ۵ درصد از اعتبارات پژوهشی به پایان نامه های در رابطه با افزایش جمعیت

اختصاص ۵ درصد از اعتبارات پژوهشی به پایان نامه های در رابطه با افزایش جمعیت

رییس مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بند 39 قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت بر عهده معاونت تحقیقات و فناوری سپرده شده است، اظهار داشت: طبق این قانون باید 5 درصد از اعتبارات پژوهشی در جهت حمایت ویژه از پایان نامه های دانشگاهی و حوزوی در رابطه با اولویت های پژوهشی ستاد ملی جمعیت اختصاص پیدا کند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر شقایق حق جوی در اولین نشست از مجموعه وبینارهای هم اندیشی چالش ها و راهکارهای جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده که با حضور معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی و رؤسای مراکز تحقیقاتی برگزار شد، با اشاره به ابلاغ سیاست های جمعیتی از طرف مقام معظم رهبری و اهمیت اهتمام به پیگیری همه جانبه اصلاح ساختار جمعیت کشور اضافه کرد: در سالهای اخیر توجه به بررسی دقیق و اصلاح ساختار جمعیتی بیش از پیش مورد توجه سیاست گذاران، اندیشمندان و پژوهشگران کشور قرار گرفته است و در این عرصه نقش تعیین کننده پژوهشگران و مراکز تحقیقاتی در تدوین مستندات علمی پشتیبان سیاستگذاری بسیار مهمست.

وی با اشاره به اینکه نرخ باروری در کشور، روند نزولی داشته است و میانگین سن ازدواج بالا رفته و جمعیت سالمندان رو به افزایش است، اظهار داشت: در ضرورت بازبینی در سیاست های جمعیتی و همین طور تصویب قوانین تشویقی و تسهیل گر در امتداد پشتیبانی از فرزندآوری در کشور، تردیدی وجود ندارد، خصوصاً که نگاهی به مطالعات و تحقیقات ملی حاکی از تبدیل شدن کنش کم فرزندی به یک رفتار فرهنگی متداول در سطح جامعه است. با این وجود حل موانع رشد جمعیت مسئله ای نیست که تنها به یک نهاد ارتباط داشته باشد و نیازمند یک عزم ملی است.

دکتر حق جوی اضافه کرد: بند ۳۹ قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت که در آبان ماه ۱۴۰۰ ابلاغ گردید، بر عهده معاونت تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت سپرده شده است و طبق آن باید ۵ درصد از اعتبارات پژوهشی در جهت حمایت ویژه از پایان نامه های دانشگاهی و حوزوی در رابطه با اولویت های پژوهشی ستاد ملی جمعیت اختصاص پیدا کند.

به گفته وی، در ماده ۴۰ به اختصاص ۵ درصد از اعتبارات توسعه علوم و فناوری های نو به تحقیقات بنیادی و تجاری سازی درمان ناباروری، فرزندآوری و سلامت مادر اشاره شده است. همین طور در ماده ۴۱ نیز بر اختصاص ۱۰ درصد از بودجه طرح های نوآورانه جهاد دانشگاهی به طرح های درمان ناباروری و زایمان طبیعی با هدف تحقق اهداف جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده ذکر شده است.

دکتر حق جوی با تاکید بر این که باید دید چه سؤالات پژوهشی مهمی در این عرصه بدون پاسخ هستند؟ اظهار داشت: احصاء سوالات پژوهشی مناسب در این عرصه از اهمیت بالایی برخوردارست و آنرا به دانشگاه ها سپردیم. هم اکنون ۴۵ پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی مرتبط در کشور داریم، با این وجود همه دانشگاه های علوم پزشکی در این عرصه بصورت تخصصی فعالیت نمی کنند، ولی همه موظف می باشند تا منابعی برای این حوزه اختصاص دهند.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، رییس مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات وزارت بهداشت با اعلان اینکه هم اکنون مسئله فرزندآوری و رشد جمعیت از مهم ترین موضوعات سیاستگذاری در کشور است، اضافه کرد: در این سلسله نشست ها باید با هم فکری و هم اندیشی یکدیگر به نتایج مشخصی برسیم. حالا همه دانشگاه ها موظف می باشند که برای حل این مسئله بخش قابل توجهی از منابع خودشان را اختصاص بدهند. این که دانشگاه ها با برنامه هایی مانند اعلام فراخوان، نیازسنجی، اولویت بندی، احصاء روش ها و... به این حیطه وارد خواهند شد، این که دانشگاه هایی که پژوهشکده و مرکز تحقیقاتی مرتبط دارند و آن هایی که ندارند، باید چه روشی را در پیش بگیرند، همه از موضوعات محوری این جلسه ها خواهد بود.

وی اضافه کرد: قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت فراخوان دسته جمعی است که هر فردی در هر گوشه ای از کشور که فعالیت در رابطه با فرزندآوری، باروری، ناباروری و رشد جمعیت دارد، باید در جهت یافتن راه حل برون رفت از این شرایط رصد و بررسی کند.
1401/03/17
12:13:07
0.0 /5
389
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی