آجاک - acak آینده پژوهی
توسط محققان دانشگاهی صورت گرفت

بررسی انگشتان پای دیابتی ها برای طراحی کفش و کفی طبی

بررسی انگشتان پای دیابتی ها برای طراحی کفش و کفی طبی

آجاک: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به بررسی اثرات پای انگشت چکشی بر نیروهای وارد بر لیگامنت های انگشتان پای فرد مبتلا به بیماری دیابت پیشرفته شدند تا علاوه بر شناسایی نقاط مستعد در ایجاد زخم و لطمه های بعدی، در آینده بتوان کفش ها و کفی های مخصوص افراد دیابتی را اصولی طراحی کرد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، محمد مؤیدی، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «بررسی اثرات پای انگشت چکشی بر نیروهای وارد بر لیگامنت های انگشتان پای فرد مبتلا به بیماری دیابت پیشرفته» اظهار داشت: در کل دنیا بیش از ۴۰۰ میلیون فرد مبتلا به دیابت وجود دارد که پژوهش های آماری نشان میدهد بین ۳۲ تا ۳۹ درصد افراد دیابتی گرفتار تغییر فرم انگشت چکشی خواهند شد.
وی اظهار داشت: وجود تغییر فرم در افراد دیابتی پدیده ای است که خطر و ریسک ایجاد زخم را بالا می برد. بررسی جامع و همه جانبه پای تغییر فرم یافته بدون رسیدن به نیروها و تنش های داخلی کامل نخواهد شد و این مهم با بهره گیری از مدل سازی که جزو روش های غیرتهاجمی یافتن برهمکنش های داخلی است، امکان پذیر خواهد بود.
وی اظهار داشت: بنا بر این در این طرح پژوهشی، تشکیل مدل سه بعدی دقیق از پای فرد دیابتی که گرفتار تغییر فرم شده و رسیدن به نیروهای داخلی و تغییراتی که متعاقب وجود تغییر شکل انگشت چکشی نسبت به پای سالم ایجاد می شود، مدنظر قرار گرفت.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: تمامی پژوهش های مقطع دکتری به دنبال ارتقای مرز دانش هستند و کار حاضر نیز از این قاعده مستثنی نیست. هدف اصلی که نمایش نتایج وجود تغییر شکل در ناحیه پا برای افراد دیابتی بمنظور اجتناب از بروز زخم پا و لطمه های بعدی بود، بصورت مناسب برآورده شد.
وی افزود: از اهداف جانبی که رسیدن به طراحی کفش و کفی کفش مناسب برای جامعه هدف مورد بررسی بود، همچنان درحال پیگیری است.
مؤیدی با اشاره به نتیجه طرح اظهار داشت: نتیجه کار حاضر، در درجه اول در زمینه سلامت و برای افراد دیابتی مورد اهمیت است که بتوانند به طور دقیق تر از ریسک هایی که به سبب همزمانی دیابت و تغییر فرم پا برای ایشان رقم خواهد خورد، اطلاع یابند و بتوانند باتوجه به پیش بینی های انجام شده ناظر به نتایج کار حاضر، از بروز زخم پا و همین طور تغییر فرم های آینده اجتناب کنند.
وی اظهار داشت: در درجات بعدی، از نتیجه این طرح می توان برای طراحی کفش و کفی کفش و بازسازی روند جراحی تصحیح انحراف و... بهره برد.
به گفته ی ایشان، در ادامه بدنبال ساخت و تست کفی کفش طراحی شده و ایجاد شرایط بهینه متناسب با تغییر فرم انگشت چکشی و همین طور اعمال راه های مختلف جراحی تصحیح انحراف در مدل سازی هستیم.
وی درباره خاصیت های طرح اظهار داشت: توجه به ظرفیت و توان موضوعات مهندسی و استفاده از پتانسیل رشته های مختلف و اجماع آنها در یک موضوع بین رشته ای، سبب خواهد شد نتایج آن به سطوح کاربردی نزدیک تر باشد، به خصوص اگر این نتیجه در رابطه با حوزه سلامت باشد، می تواند اثرگذاری بهتری بعنوان پژوهش دانشگاهی داشته باشد.
وی افزود: در این پروژه با معرفی نقاط و شرایط مستعد برای ایجاد شروع زخم پای دیابتی و همین طور پیش بینی لطمه های بعدی تلاش شد این مهم در طرح دیده شود.
وی با اعلان اینکه در بررسی هایی که داشتیم، مدل سازی المان محدود پا به همراه مدل سازی اسکلتی عضلانی با وجود جزییات دقیق غضروف و لیگامنت در داخل وجود نداشت، اظهار داشت: در میان ادبیات موضوع، مدل حاضر یکی از بهترین مدل سازی ها از نظر دقت و جزییات اجزا است.
وی درباره مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: در بیشتر طرح ها با هدف مدل سازی پای تغییر فرم یافته (به عنوان مثال، پا با قوز انگشت شست) پای سالم مدل سازی شده و عیب و لطمه به طور دستی به مدل وارد شد، اما در کار حاضر پایِ همراه با تغییر شکل به طور مستقیم مدل شد که این مهم موجب نزدیک شدن نتایج به واقعیت خواهد بود. همین طور تعاملی که بین مدل سازی المان محدود و اسکلتی عضلانی در کار حاضر وجود داشت، جزو مزیت های قابل رقابت با سایر پژوهش های این حوزه است.
وی درباب کاربردهای پروژه اظهار داشت: یافتن نیروها و برهم کنش داخلی بافت های مختلف بدن همیشه مورد توجه پژوهشگران بوده است، بدین سبب کاربرد اصلی برای بخش پزشکی، حوزه دیابت و سلامت پای افراد دیابتی است.
وی افزود: در مرحله بعدی در صنایع تولید کفش و کفی کفش مورد توجه بوده و در آخر کاربرد پزشکی در زمینه جراحی و ارتوپتی خواهد داشت.
به نقل از دانشگاه امیرکبیر، اساتید راهنمای این پروژه دکتر منوچهر صالحی، دکتر احمدرضا عرشی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و اساتید مشاور آن دکتر روزبه ناعمی استاد دانشگاه استافوردشر و دکتر محمد اکرمی استاد دانشگاه اکستر انگلستان بوده اند.
منبع:

1401/03/17
11:51:22
0.0 /5
461
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی