آجاک - acak آینده پژوهی

یک کاتالیزور منحصربه فرد راه را برای بازیافت بهینه پلاستیک هموار کرد

یک کاتالیزور منحصربه فرد راه را برای بازیافت بهینه پلاستیک هموار کرد

به گزارش آجاک فناوری های بازیافت بهینه پلاستیک (upcycling یا بازیافت و تبدیل ضایعات پلاستیک به موادی باکیفیت بهتر) با ساخت یک کاتالیزور جدید برای تجزیه پلاستیک به پیشرفت تازه ای رسیده است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری «سای تِک دِیلی»، گروهی از دانشمندان با نظارت آزمایشگاه «آمِس» (Ames) تحت نظارت لابراتوار ملی آمریکا در سال ۲۰۲۰ نخستین کاتالیزور فرایندی معدنی (inorganic یا غیرآلی) را کشف کردند تا بتوانند پلاستیک های پلی اُلفین (polyolefin) را تجزیه و به مولکول های قابل استفاده برای ایجاد محصولات باارزش تر تبدیل کنند. این گروه حالا یک روش جدید برای تسریع این فرآیند تبدیل بدون از دست دادن محصولات مطلوب ابداع کرده است.
کاتالیزور (ماده ای که سبب تغییر سرعت یک فعل و انفعال شیمیایی می شود بدون آن که مستقیماً در آن فعل و انفعال وارد شود)
کاتالیزور یاد شده دربردارنده ذرات پلاتین روی یک هسته محکم سیلیسی است که پوسته ای از سیلیس دور آنرا گرفته و منافذ یک شکل دسترسی به موقعیت کاتالیزوری را ممکن می سازد. مقدار کل پلاتین مورد نیاز کاملا اندک است که با عنایت به هزینه بالا و عرضه کم پلاتین (طلای سفید) این یک مزیت مهم به حساب می آید.
در جریان آزمایش های تجزیه، زنجیره های بلند پلیمر وارد روزنه ها می شوند و با موقعیت کاتالیزوری (catalytic sites) تماس برقرار می کنند و سپس زنجیره ها به قطعات کوچکتر شکسته می شوند که دیگر ماده پلاستیکی نیستند (تصویر بالا).
«ونیو هوانگ» (Wenyu Huang) دانشمند آزمایشگاه یاد شده اظهار داشت: این نوع آزمایش با کاتالیزورهای متخلخل (پرمنفذ) به صورت کلی خیلی مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته اند و ازاین رو، این تحقیق برای شناخت علم بنیادین این فرآیند و چگونگی عملکرد آن برای بازیافت بهینه پلاستیک ها مهم می باشد.


منبع:

1401/03/16
09:24:52
0.0 /5
518
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی