آجاک - acak آینده پژوهی

حفاظت الکترونیک از سامانه های دفاعی با محصولات دانش بنیان ایرانی

حفاظت الکترونیک از سامانه های دفاعی با محصولات دانش بنیان ایرانی

یک شرکت دانش بنیان ایرانی با استفاده از توان متخصصان داخلی موفق به تولید محصولاتی شد که سامانه های دفاعی زمینی و هوایی کشور را در مقابل جنگ الکترونیک حفاظت می کند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، نقش سامانه های پدافندی کشور در بازدارندگی از تهاجم دشمنان و تهدید اهداف هوایی و زمینی برای حفاظت از تأسیسات حیاتی و مراکز مهم شهری بسیار حائز اهمیت می باشد اما در جنگ الکترونیک که در دنیا راه افتاده است، همین سامانه ها را مورد حمله و تهاجم قرار می دهند.
متخصصان ایرانی در یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی توانستند محصولاتی را برای حفاظت سامانه ها در جنگ الکترونیک طراحی و تولید کنند.
پیروز مجال اشرافی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا درمورد محصولات فناورانه تولیدی این شرکت اظهار داشت: این شرکت با ایده محصولات سنسوری، راداری و جنگ الکترونیک بنیانگذاری شده است و در حوزه های مخابرات، راداری، مخابرات رادیویی، هوا فضا، مراقبت های رادیویی و سامانه های پیشرفته دفاعی فعالیت دارد.
وی با اعلان اینکه محصولات طراحی شده در این شرکت بیشتر در حوزه دفاعی کشور کاربرد دارند، همچون این محصولات را سامانه های حفاظت الکترونیکی عنوان نمود که سامانه های نهادها و پرنده های مختلف بدون سرنشین کشور را از لحاظ الکترونیکی و جنگ الکترونیک حفاظت می کند.
این فناور افزود: هدف از محصولات طراحی شده در این شرکت آن است که دارایی ها و مکانیزم های دفاعی حساس کشور در مقابل جنگ الکترونیک مصونیت داشته باشند، برای این کار نیاز به فناوری های مختلف هم از لحاظ مکانیکی و هم از لحاظ ارتباطی برای استخراج اطلاعات محیط و ایجاد عکس العمل است.


مجال اشرافی با اعلان اینکه مجموعه محصولات این شرکت برای پلت فرم های مختلف این کار را انجام می دهد، اظهار داشت: کار محافظت از جنگنده های مختلف کشور و محافظت از سامانه های پدافندی کشور همچون مواردی است که توسط این محصولات انجام می شود چون که سامانه هایی که خودشان نقش حفاظت قسمتی از شهرها یا نواحی مختلف کشور را در مقابل حمله هوایی دارند، امکان دارد تحت حمله قرار گیرند و صدمه پذیر باشند.
وی تصریح کرد: ما با بهره گیری از محصولات طراحی شده در این شرکت سامانه دفاعی را حفاظت الکترونیک می نماییم. در کل مجموعه سامانه هایی که حساسیت به جنگ الکترونیک دارند و به این لحاظ صدمه پذیری دارند چه روی زمین و چه روی هوا حفاظت می نماییم. طرح هایی هم در این خصوص تعریف شده و درحال پیگیری است.
این فناور با اعلان اینکه محصولات این شرکت مهندسی معکوس یا بومی سازی شده است، اضافه کرد: خیلی از زیرساخت های پردازشی در کشور وارداتی است، در ایران قابلیت این که زیرساخت های الکترونیک را تولید نماییم، نداریم اما تمرکز اصلی شرکت هایی که مثل ما کار می کنند روی مغز افزار و الگوریتم هایی است که بر روی پلت فرم ها ریخته می شود یعنی پلت فرم یک نوع زیرساخت پردازشی است که باید برنامه نویسی شود.
مجال اشرافی افزود: تمام این محصولات بومی است چونکه به خاطر محدویت هایی که وجود دارد حتی اگر محدودیت ها هم وجود نداشت، الگوریتم هایی که روی این پلت فرم ها وجود دارد، از یک کشوری به کشور دیگر به آسانی قابل انتقال نیست.
وی تصریح کرد: در این عرصه به این صورت نیست که محصولات دیگر را رصد نکنیم و ایده نگیریم ولی اصولا اطلاعات خیلی جزئی است و ما نمی توانیم با بهره گیری از آنها مهندسی معکوس نماییم.
این فناور اظهار داشت: تمام مواردی که بعنوان الگوریتم های پردازشی، شناسایی محیط، عملکردها و حفاظت هایی که انجام می شود، کد هایی است که توسط متخصصان داخلی نوشته شده است.
مجال اشرافی با یادآوری این که در طراحی محصولات شرکت از فناوری هوش مصنوعی استفاده شده است، اضافه کرد: هوش مصنوعی یک فرایند رو به رشد است، زمانی شاید ماشین حساب در حیطه هوش مصنوعی قرار می گرفت اما هم اکنون این سامانه ها دائم از لحاظ هوشی، هوشمندتر می شوند مثلاً تابحال اینطور بوده که اگر قرار بود از یک پلت فرم پرنده محافظت کرد یک سری اطلاعات اولیه به شما داده می شد که باید در چه محیطی وارد شوید و با چه اهدافی روبرو می شوید اما امروز به این صورت نیست.
وی اشاره کرد: پرنده کاملا به صورت کور و هوشمند بلند می شود، محیط خویش را می شناسد و برپایه خطراتی که خودش در محیط خود درک می کند بدون این که خلبان را درگیر کند، می تواند از خودش حفاظت کند، در محصولات تولیدی این شرکت به ساختار پیچیده اجازه می دهد را که خطرهایی که در محیط برای آن وجود دارد، شناسایی کند و عکس العمل مناسب نشان دهد.
مجال اشرافی تصریح کرد: هم اکنون محصولات این شرکت دانش بنیان در مراکز دفاعی کشور استفاده می شود.


منبع:

1401/03/14
13:52:49
0.0 /5
440
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳