آجاک - acak آینده پژوهی
دبیر علمی سومین سمپوزیوم بین المللی سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی:

باید روش های هزینه بر درمان را کنار گذاشته و هوشمندانه دانش فنی را کسب نماییم

باید روش های هزینه بر درمان را کنار گذاشته و هوشمندانه دانش فنی را کسب نماییم

به گزارش آجاک خراسان رضوی  دبیر علمی سومین سمپوزیوم بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی ضمن اشاره به این که باید از چاه نفت جدا شده و افکار لاکچری گونه را کنار بگذاریم، اظهار داشت: خیلی از روش ها در کشور وجود دارد که استفاده از آنها لاکچری و هزینه بردار نیست و فقط باید بتوان هوشمندانه دانش فنی آنها را کسب نماییم.


فائزه شکری در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: زمانی زیست شناسان تصور می کردند که سلول ها برای ارتباط با یکدیگر از مولکول استفاده می نمایند و مولوکول ها در سلول های گیرنده قرار می گیرند و پاسخ مناسب را به محیط و سلول می دهند، اما در سالهای اخیر زیست شناسان متوجه شده اند سلول ها علاوه بر مولوکول ها، می توانند پیام های خویش را در چارچوب یکسری بسته هایی ارسال نمایند که آنها را ”وزیکول های برون سلولی“ می نامند که در خارج از سلول رها می شوند و در مایع های مختلف همچون خون، اشک چشم، شیر، بزاق و ادرار و یا بافت های جامد بدن وجود دارند. بنابراین وزیکول ها هم در تشخیص و هم در درمان وارد شده اند.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان خاطرنشان کرد: همه سلول هایی که تا کنون مشاهده شده است توانایی رهاسازی وزیکول را دارند، این سلول ها می تواند سلول باکتری باشد و یا می تواند سلول چشم باشند و از انواع و اقسام موجودات مختلف همچون حیوان و قارچ ها و گیاهان وزیکول ها استخراج می شوند.
وی به تفاوت های وزیکول های برون سلولی و سلول اشاره و بیان نمود: وقتی در مورد سلول صحبت می نماییم در مورد چیزی حرف می زنیم که زنده است و تکثیر می شود و میتوان آنرا کُشت ولی وزیکول ها زنده نیستند و قابلیت تکثیر ندارند و نمی توان آنها را کُشت. ازاین رو ما نگران این نیستیم که وزیکول های برون سلولی تکثیر شوند و سرطان ایجاد کنند. به همین علت جهت استفاده از وزیکول ها ملاحظات اخلاقی کمتری را نسبت به سلول لازم است که در نظر بگیریم.
دبیر علمی سومین سمپوزیوم بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی که در ۱۱ و ۱۲ خرداد ماه به میزبانی جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار می شود، اظهار داشت: وزیکول های برون سلولی حدودا همه کارهایی را که یک سلول انجام می دهد را انجام می دهند. حتی در بعضی از موارد که محدودیت استفاده از سلول در درمان بیماری ها داریم از وزیکول استفاده می شود.
شکری با تکیه بر این که خیلی از عملکردهای سلول از راه وزیکول ها هم اتفاق می افتد، اظهار نمود: زمانی که هر سلولی وارد فاز بیماری می شود برای ارتباط برقرار کردن با محیط از وزیکول ها استفاده می نماید ازاین رو در تشخیص بیماری میتوان از آنها بهره برد. بعنوان مثال یک سلول سرطانی به جهت اینکه بخواهد جایگاه ثانویه ای برای خودش ایجاد نماید اول وزیکول های برون سلولی را ارسال می کند و بنابراین وزیکول ها امکان تشخیص سریعتر بیماری ها را فراهم می کنند.
وی پایداری را از دیگر مزایایی وزیکول ها برشمرد و اضافه کرد: این مورد سبب شده است تا بتوان به صورت راحت تری از وزیکول در محیط آزمایشگاه استفاده نمود. به نظر می آید راحتتر بودن و انجام پذیر بودن کار با وزیکول ها سبب شده است سریع تر از آن چیزی که فکر می شود به تشخیص و درمان مبتنی بر این وزیکول ها دست یافت.
شکری اظهار داشت: در سالهای گذشته با عنایت به بحث کرونا و همینطور تحریم ها برای دستگاههای مورد نیاز مشکلاتی داشتیم ولی با عنایت به سابقه خوبی که از گذشته روی این مورد وجود داشت فعالیتهای خوبی در زمینه وزیکول ها در کشورمان انجام شد و اگر به همین روش فعالیت نماییم امکان دارد جزو نخستین کشورهایی باشیم که محصولاتی در این حوزه داشته باشیم به شرطی که قواعد بین المللی را در این حوزه رعایت نماییم و یکسری از دستورات بین المللی که ضامن ایمنی و عملکرد صحیح محصول است را رعایت نماییم.
وی در ادامه به فعالیت انجمن جهانی وزیکول ها اشاره و بیان نمود: انجمن جهانی وزیکول یکی از انجمن های فعال در دنیا است و از همه کشورها و ملیت ها در آن عضو هستند و روی تک تک مواردی که می خواهند در آن تصمیم بگیرند از تمام اعضای آن مشورت می گیرند، در این انجمن یکسری کارگروه هایی تشکیل شده است و روی مبحث های در رابطه با این وزیکول ها تحقیق می کنند. به علت مزایای قابل استفاده از وزیکول ها به صورت انفجاری همه دنیا بر روی این مورد فعالیت می نمایند و روزانه امکان دارد که اطلاعات جدیدی از وزیکول ها منتشر شود.
دبیر علمی سومین سمپوزیوم بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی ضمن اشاره به این که باید از چاه نفت جدا شده و افکار لاکچری گونه را کنار بگذاریم، افزود: خیلی از روش ها در کشور وجود دارد که استفاده از آنها لاکچری و هزینه بردار نیست و فقط باید بتوان هوشمندانه دانش فنی آنها را کسب نماییم به شرط آنکه خوب مطالعه نماییم، خوب مشورت بگیریم و از اساتیدی که در این رشته تجربه بیشتری دارند استفاده نماییم و اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم.
وی ضمن اشاره به این که در کشور از کار کردن به صورت گروهی فاصله داریم، اظهار داشت: باید بپذیریم که با کار گروهی کردن کارهای بیشتری میتوان انجام داد.
شکری با تکیه بر این که علم استفاده از این وزیکول ها بسیار بسیار به روز است و مقررات بین المللی خاصی در این خصوص درحال تدوین است ادمه داد: بطور قطع استفاده از تجربیات دیگران در زمینه وزیکول ها سبب می شود به بیراهه نرویم و با اشتباهات کمتری مسیر را جلو برویم.
وی ضمن اشاره به بروکراسی های مرتبط و طولانی مدت در زمینه قانون گذاری برای درمان های جدید در کشور، اظهار داشت: گاها این بروکرواسی ها سرعت کار را در این حوزه برای ما کم کرده است.
دبیر علمی سومین سمپوزیوم بین المللی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با انتقاد از فروش سلول های بنیادی در بازارهای اینترنتی، خاطرنشان کرد: عدم نظارت دقیق سبب می شود تا افراد بدون مجوز مبادرت به فروش سلول و محصولات سلولی همچون وزیکول های برون سلولی نمایند به صورتی که مشاهده می نماییم محصولات سلولی در آرایشگاه های ما بدون مجوز تزریق می شود.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان با انتقاد از برخی لایی کشیدن ها در ایران در زمینه وزیکول های برون سلولی، افزود: در ایران برخی پزشکان در بعضی از بیمارستان ها که هنوز در دنیا مجوزی وجود ندارد مبادرت به تزریق ویال اگزوزوم می کنند که علاوه بر این که بزرگترین خطر آن برای مصرف کننده است، اگر جامعه بین المللی این مورد را متوجه شود اعتبار علمی ایران در این حوزه گرفتار صدمه خواهد شد و کار را برای دیگران که معتقد به استفاده ایمن و با رعایت اصول و قواعد ملی و بین المللی هستند دشوار می کند.
منبع:

1401/03/11
23:12:25
0.0 /5
466
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی