آجاک - acak آینده پژوهی
پژوهشگران بررسی كردند؛

آلودگی هوا چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟

آلودگی هوا چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟

آجاک: پژوهشگران با بررسی تاثیر آلودگی هوا بر قیمت مسکن در بازه زمانی 1392 تا 1397، عنوان کردند که شاخص آلاینده ذرات معلق در هوا با قطر کم تر از 2.5 میکرون (PM2.5)، بر قیمت مسکن اثر منفی و معنادار دارد و افزایش این آلاینده موجب کاهش قیمت مسکن می شود.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، ایران در سالهای اخیر خصوصاً در کلان شهرها و شهرهای صنعتی با مشکلات جدی در حوزه آلودگی هوا مواجه بوده است. آلودگی هوا مشکلات فراوانی ایجاد می کند، ولی هزینه های اقتصادی که ایجاد می کند، بطور مستقیم قابل اندازه گیری نیست. بنا بر این برای اندازه گیری هزینه های اقتصادی آلودگی هوا، از روش های غیر مستقیم استفاده می شود.
یکی از راه های سنجش هزینه های آلودگی هوا، محاسبه آن بوسیله قیمت مسکن می باشد. خانواده ها برای تهیه مسکن عوامل مختلفی را در نظر می گیرند و به شرط ثابت بودن سایر عوامل، افراد حاضرند برای سکونت در منطقه ای که آلودگی هوای کم تری دارد، هزینه بیشتری بپردازند.
آلاینده های مختلفی مانند ذرات معلق، سرب، ازن و کربن مونوکسید موجب ایجاد آلودگی هوا می شوند و هر یک از آلاینده ها در یک بازه زمانی غلظتی دارد که قابل اندازه گیری است. همین طور حد غلظتی که برای سلامت افراد خطرساز است، نیز مشخص است.
آلودگی هوا و برنامه هایی که برای مقابله با آن انجام می شود، هزینه های اقتصادی مستقیم و غیرمستقیمی را بر دوش دولت ها و مردم تحمیل می کند. از منظر سیاست گذاری، آگاهی از میزان این هزینه و مقایسه آن با هزینه اجرای سیاست های کنترل آلودگی هوا، برای برنامه ریزی شهری اهمیت زیادی دارد. بنا بر این انجام پژوهش های اقتصادی در مورد مضرات آلودگی هوا، لازم است.
به همین دلیل پژوهشگران موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی تهران با انجام یک مطالعه، تاثیر آلودگی هوا بر قیمت مسکن را در کلان شهر تهران در بازه زمانی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ بررسی کردند.
این مطالعه با بهره گیری از تلفیقی از داده های خرد معاملات مسکن وزارت راه و شهرسازی و فاکتورهای آلودگی سامانه پایش کیفی هوای کشور برای بیش از ۵۰ هزار منزل مسکونی که دست کم دوبار در بازه مورد نظر معامله شده بودند، انجام شد و تاثیر فاکتورهای مختلف آلودگی هوا بر قیمت مسکن تخمین زده شد.
بررسی های این مطالعه حاکی از این بود که شاخص آلاینده ذرات معلق در هوا با قطر کم تر از ۲.۵ میکرون (PM۲.۵)، بر قیمت مسکن در بازه زمانی سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ اثر منفی و معنادار داشته است. بطوریکه یک انحراف معیار افزایش شاخص این آلاینده، به اندازه ۳.۱ درصد از قیمت مسکن کاهش می دهد. به بیان دیگر؛ اگر میانگین سالانه شاخص آلاینده ذرات معلق کم تر از ۲.۵ میکرون، برای یک منزل مسکونی به اندازه ۵۰ واحد افزایش یابد (ناسالم تر شود)، قیمت مسکن ۲۱ درصد کاهش پیدا می کند.
آلاینده ذرات معلق کم تر از ۲.۵ میکرون، در هوا بیشتر قابل مشاهده هستند و در کوتاه مدت بر کیفیت تنفس افراد، تاثیر بیشتری دارند.
همین طور مشخص شد که تاثیر آلاینده های دی اکسید نیتروژن (NO۲) و مونوکسید کربن (CO) بر قیمت مسکن، ناچیز و بی معنا است. بگفته پژوهشگران این مطالعه؛ بنظر می رسد که ناچیز بودن تاثیر این دو آلاینده بر قیمت مسکن، ناشی از این است که این دو آلاینده از نظر بصری قابل مشاهده نیستند و تاثیر آنی بر سلامت ندارند. همین طور این دو آلاینده در شاخص کل کم تر تعیین کننده هستند.
در انجام این تحقیق پرهام حیدری بهادری و محمد حسینی؛ پژوهشگران موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی تهران، با یکدیگر مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه، زمستان ۱۴۰۰ بصورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر آلودگی هوا بر قیمت مسکن در شهر تهران» در فصل نامه علمی پژوهشی «برنامه ریزی و بودجه» انتشار یافته است.
منبع:

1401/03/08
14:44:40
0.0 /5
444
تگها: پژوهش , كیفیت
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی