آجاک - acak آینده پژوهی
دستاوردی دیگر از محققان ایرانی

امکان کنترل کندوهای عسل از راه تلفن همراه فراهم گردید

امکان کنترل کندوهای عسل از راه تلفن همراه فراهم گردید

مدیرعامل یک شرکت فناور اظهار داشت: زنبورداران با استفاده از کندوی عسل هوشمند هر لحظه می توانند از وضعیت دما و رطوبت داخل کندوهای عسل از راه تلفن همراه با خبر شوند و شرایط زندگی داخل کندو را برای زنبورها راحتتر کنند.


نادر جوادی فر در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا با اعلان اینکه «کندوی هوشمند زنبور عسل» که در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول تولید شده است، اضافه کرد: کندوی هوشمند نظارت زنبورداران بر شرایط محیطی داخل کندو را ممکن می کند. زنبورداران با بهره گیری از کندوی هوشمند هر لحظه می توانند از وضعیت دما و رطوبت داخل کندو بوسیله تلفن همراه مطلع شده و شرایط زندگی داخل کندو را برای زنبورها به حالت ایده آل نزدیک تر کنند.
وی امکان مشاهده وزن کندو، سیستم شربت خوری اتوماتیک، باز و بسته شدن در کندو بصورت هشداردهنده و ارسال تمام اطلاعات مربوط به داخل کندو را از دیگر قابلیت های کندوی هوشمند عنوان نمود.
جوادی فر اضافه کرد: کنترل رطوبت و سیستم تهویه تعبیه شده در کندو موجب می شود از شیوع خیلی از بیماریها همچون نوزما که به سبب رطوبت، زنبورها به آن مبتلا می شوند، جلوگیری شود؛ بدین سبب از بین برنده کلونی زنبور عسل با کمک این دستگاه مهار خواهد شد.
این پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی افزود: با در دست داشتن اطلاعات داخل کندو، کلونی زنبور عسل می تواند زمستان گذرانی راحت تری داشته باشد و جمعیت کندو در زمستان حفظ شده و زنبورها برای شروع فصل بهار که زمان رویش گل و گیاه و فراوانی شهد است، آماده شوند. به همین دلیل می توان حداکثر استفاده را از این فصل برد، از طرفی راندمان عسل تولیدی در این نوع کندوها در مقایسه با کندوهای معمولی بالا خواهد رفت.
وی در ادامه اظهار داشت: نمونه داخلی این محصول با قابلیت های گفته شده، وجود ندارد، تنها موردی که یک شرکت داخلی نسبت به تولید آن اقدام نموده، محصولی با قابلیت کنترل دمای کندوی عسل است.
مدیرعامل شرکت سنجه نوین جوان هیرکان اشاره کرد: کندوی «هوشمند زنبور عسل» بصورت دستگاه هایی که در خارج کشور وجود داشته باشد، نیست. شاید در صورت سرچ کردن نمونه های مشابه خارجی در حد آزمایشگاهی مشاهده شود که به قیمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار است که جهت استفاده زنبورداران به صرفه نیست.
جوادی فر در ادامه به محصول دیگر شرکت سنجه نوین جوان هیرکان اشاره نمود و اظهار داشت: همچون دیگر محصولات شرکت می توان به کلید کنترل شونده ازراه دور اشاره نمود. این دستگاه قابلیت کنترل بوسیله وای فای و بلوتوث را دارد که می تواند در مصارف خانگی و صنعتی با آمپرهای بالاتر مورد استفاده قرار گیرد. این کلیدها قابلیت کنترل بوسیله تلفن همراه را دارند.
این مدیرعامل شرکت فناور اظهار داشت: امیدواریم در آستانه ۴۰ سالگی دانشگاه آزاد اسلامی و رویداد پیش روی عصر امید و گام دوم این دانشگاه، دیدگاه مدیران کشور به مقوله پژوهش های کاربردی جدی تر شود. دانشگاه نیز از دید آموزش محور به پژوهش محور تغییر جهت دهد تا زمینه رشد و پرورش دانش بنیان که کلید توسعه اقتصادی و بالندگی ایران است، فراهم گردد.
محصول کندوی هوشمند زنبور عسل با قابلیت های کنترل دما و رطوبت کندو، سیستم تهویه، شربت خوری اتوماتیک و باز و بسته شدن در کندو بصورت هشداردهنده برای نخستین بار در کشور توسط پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی ساخته و در رویداد عصر امید به معرض نمایش گذاشته می شود.

1401/03/06
11:22:33
0.0 /5
503
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی