آجاک - acak آینده پژوهی

امضای تفاهم نامه ای برای آینده نگری صنعت آب و برق

امضای تفاهم نامه ای برای آینده نگری صنعت آب و برق

در نشست انعقاد تفاهم نامه مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و ˮساتکابˮ، انواع شرکت های دانش بنیان و استارت آپ مورد نیاز صنعت آب و برق برای حل مشکلات این صنعت مورد بررسی قرار گرفتند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، نشست انعقاد تفاهم نامه مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری و شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب) امروز دوشنبه دوم خردادماه سال ۱۴۰۱ به میزبانی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری انجام شد.

سید مهدی​ پاکذات، رییس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اهمیت مسئله آمایش سرزمینی در کشور اظهار داشت: بعد از انجام نقش مؤثر در سند ملی آمایش، وظیفه دیگری در امتداد تحقق این سند ملی در دستور کار مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری قرار گرفت.

وی درباب وظایف مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری، اظهار نمود: دو وظیفه کمک به الزامات تحقق و اجرائی شدن سند آمایش در کنار افزایش وضوح تصویر افق این سند جزو وظایف ما است.

پاکذات​ در تشریح ارتباط این وظایف با وزارت نیرو، اشاره کرد: بند ۱۱ الزامات تحقق و اجرائی شدن سند آمایش به وزارت نیرو مرتبط می باشد و به مسئله آب قابل برنامه ریزی می پردازد که مجموعه مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری می تواند در این عرصه کمک نماید.

رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری افزود: رسیدن به تصویر مطلوب افق ۱۴۲۴ که در سند ملی آمایش تصویب شده در زمینه هایی نظیر آب، برق و انرژی تجدیدپذیر مورد تاکید قرار گرفته، از دیگر مفاد همکاری ما و وزارت نیرو است.

پاکذات​ اظهار داشت: مطالعه کلان روندها و شناسایی فرصت های نقش آفرینی در آینده می تواند زمینه برنامه ریزی در مجموعه دستگاه های کشور همچون وزارت نیرو را مهیا کند.

وی اضافه کرد: این آمادگی در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری وجود دارد که در شکل گیری این تصویر به وزارت نیرو کمک نماید. همین طور تدوین نظام مسئله اقتصاد دانش بنیان باتوجه به لزوم بهره برداری همه جانبه در فضای کشور از دیگر موارد همکاری است.

​رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری با اعلان اینکه این مطالعات می تواند در گروه آمایش سرزمین ما صورت گیرد، افزود: در مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری یکی از پنج گروه پژوهشی، گروه آینده نگری و تکنولوژی های جدید است که امسال به سبب نقش این مرکز در تحقق شعار سال، ماموریتی را در این گروه تعریف کردیم و این ماموریت تدوین نظام مسائل شرکت های دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان است.

پاکذات اظهار داشت: طبق بررسی ما در این گروه، شرکت ساتکاب اگر بخواهد در زمینه دانش بنیان با نگاه آینده نگرانه نگاه کند، به چهار نوع شرکت دانش بنیان و استارت آپ نیاز دارد؛ نوع اول شرکت های دانش بنیانی که در عرصه تولید کار می کنند. نوع دیگر؛ بحث شرکت های استارت آپی است که در بحث لجستیکی و فین تک و بخش تحریمی می توانند کمک کنند تا بخش تامین و تهیه کالاها با سهولت بیشتری اتفاق بیفتد. مدل سومی نیاز ما استارت آپ هایی هستند که در موضوع کلان داده کار می کنند. دسته چهارم شرکت هایی هستند که در زمینه های مدیریتی همچون منابع انسانی، برنامه ریزی لجستیک و … می توانند به ما کمک کنند. نظام برنامه ریزی خارج از دستگاه های اجرائی دولتی را ایفا کند و بتواند از دغدغه و ایده های آنها در ارتقای برنامه هفتم توسعه استفاده نماید.
وی در انتهای سخنان خود اظهار نمود: در جلساتی که در سازمان برنامه و بودجه تشکیل شد، بنا شد درباب برنامه هفتم توسعه کشور مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری نقش حلقه واسطه بین ذی نفعان نظام برنامه ریزی خارج از دستگاه های اجرائی دولتی را ایفا کند و بتواند از دغدغه و ایده های آنها در ارتقای برنامه هفتم توسعه استفاده نماید.

در ادامه مراسم​ مجتبی اکبری، مدیرعامل شرکت ساتکاب​ با اشاره به اینکه شرکت ساتکاب از دهه ۳۰ در زمینه های ساخت، مدیریت ساخت و تولید کالای آب و برق فعالیت می کند، اظهار داشت: شرکت های بزرگی همچون ایران ترانسفور بصورت غیر مستقیم و شرکت صنایع آب و برق کشور مشغول خدمت رسانی در کشورمان هستند.

وی افزود: طی چندسال گذشته تحریم های ظالمانه مشکلات زیادی را برای آب و برق ما ایجاد کرد، اما چندین ثبت اختراع داریم که به زودی معرفی می شود. در بحث هوشمندسازی و ارائه الگوی مصرف با بهره گیری از هوش مصنوعی هست که شرکت های دانش بنیان مشغول کار در این عرصه هستند. برای شفافیت موضوع نیاز به این هست که کارهای هوشمندسازی فناورانه در این مجموعه قرار بگیرند مثل دستگاه های آی تی و کنتورهای هوشمند.

اکبری اضافه کرد: ساتکاب بحث ساماندهی شرکت های دانش بنیان این حوزه را نیز بر عهده دارد و ۷۰۰ شرکت در این عرصه شناسایی شدند و بحث های مزایده ای دارند. این شرکت های دانش بنیان با چالش هایی مواجه گشتند. مسئله این است محصول خودرا باید تجاری سازی کنند تا مردم از آن استفاده کنند، همین محصولی که شرکت های دانش بنیان تولید می کنند، توسط شرکت های چینی از ما کپی برداری می شود و ما در بحث تجاری سازی مشکل داریم.

مدیرعامل ساتکاب بیان کرد: اگر مقرر است اتفاقی در صنعت بیفتد، نیاز به تجاری سازی محصولات داریم. شرکت ساتکاب به سراغ تولید نوآورانه آمده و برای آن یک نظام نامه قوی می خواهیم که باید در کمیسیون اقتصاد تصویب شود و نیاز داریم که کار پر قدرتی صورت گیرد و بحث دیگر این که در هفدهم بهمن ۱۴۰۰، موضوع توسعه ای شدن شرکت ساتکاب را پیگیری کردیم، یعنی شرکت ساتکاب در بخش های محروم تا ۴۹ درصد سرمایه گذاری کند و پس از پنج سال هم به همان شرکت های مربوطه واگذار نماییم.

وی در انتهای سخنان خود اظهار نمود: ما نیازمند این هستیم که صنعت آب و برق یک صنعت نوآورانه و هوشمندانه شود. باید نخبه ها را در کشور حفظ نماییم و مسئله صنعت آب و برق نیز همین است و شرکت اعتقاد به مدیریت دانش همه جانبه دارد. مجموعه ساتکاب آمادگی کامل دارد تا در مناطق آزاد و قسمتی از مناطق دیگر، شرکت های دانش بنیان و شرکت های صنعتی در زمینه آب و برق بوجود آورد.

در اختتام این مراسم، تفاهم نامه ای بمنظور حل مسائل کشور و استفاده مطلوب از ظرفیت ها و توانمندی های علمی، پژوهشی و اجرائی بین مرکز پژوهش و توسعه آینده نگری و شرکت سهامی مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب) به امضا رسید.
1401/03/05
23:12:09
0.0 /5
478
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آجاک : آینده پژوهی