آجاک - acak آینده پژوهی

سیلاب نمای ایرانی به کمک پیش بینی سوانح آمد

سیلاب نمای ایرانی به کمک پیش بینی سوانح آمد

آجاک: سیلاب نما ابزاری برای شبیه سازی و هشدار سیلاب برای شرایط اقلیمی ایران، بومی سازی شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، سیلاب نما، دستاوردی است که در امتداد دغدغه های معاونت علمی در زمینه فناوری های آب به تولید رسیده است.
این فناوری قادر به شبیه سازی سیستمی است و بر روی محیط یکپارچه پایگاه داده جغرافیایی، طراحی و قابل اجرا می باشد. همین طور سیلاب نما تحت شبکه و پشتیبانی سرور بانک اطلاعات سری زمانی، مدلها، تصاویر و نقشه ها نیز قرار می گیرد.
شبیه سازی روان آب ناشی از بارش و ذوب برف
سیلاب نما، نرم افزاری جهت شبیه سازی روان آب ناشی از بارش و ذوب برف است و قابلیت تعریف و ذخیره کلیه اطلاعات مدل بارش – روان آب و مفروضات تنظیم آن در پایگاه داده را دارد.
مدل بارش – روان آب تهیه شده از نوع ذخیره رطوبت خاک با چهار مخزن از گروه NAM است که مخزن ذخیره و ذوب برف را نیز شامل می شود.
تمامی اطلاعاتی را که مدل استفاده می نماید، وابسته به موضوع هایی است که در پایگاه تعریف شده که این امر سبب می شود تا فضای لازم برای ذخیره مفروضات و ورودی مدل به حداقل برسد و با بهنگام سازی اطلاعات ایستگاه ها، امر بروزرسانی مدل به آسانی صورت گیرد.
ابزاری با قابلیت شبیه سازی
سیلاب نما قابلیت شبیه سازی برای زمان پیوسته را دارا بوده و داده های هواشناسی مورد استفاده بارش، تبخیر و دما را در برمی گیرد. داده فیزیوگرافی مورد استفاده مدل نقطه ای ارتفاعی است و به همین واسطه بقیه اطلاعات مورد نیاز به طور خودکار در نرم افزار محاسبه می شود.
حمیدرضا اسلامی عضو هیات مدیره شرکت پایشگر تدبیر افزار دراین زمینه اظهار داشت: این سیلاب نما برای بیش از ۱۰ نقطه مختلف اقلیمی، آزمون شده و کارکرد خوبی داشته است.
وی اضافه کرد: همین طور سیلاب نما قابلیت شبیه سازی زمان پایه ساعتی، روزانه و ماهانه را دارا است و نرم افزار به یک موتور قوی جستجوی مبتنی مجهز بوده و قابلیت واسنجی خودکار تمام پارامترهای مدل شبیه سازی شامل پارامترهای هر یک از مخازن، ضریب مشارکت هر یک از ایستگاه ها، ضرایب گرادیان ارتفاعی دما و بارش، پارامترهای مدل ذخیره و ذوب برف و ضرایب مدل روندیابی ماسکینگام کنج هم زمان برای سه بازه را داراست.بهبود تهیه و توسعه مدل ها
براساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، قابلیت ذخیره نتایج پایانی و میانی مراحل واسنجی و اعتبارسنجی پارامترهای مدل در پایگاه داده سیلاب نما به وجود آمده که این توانایی می تواند کار گروهی بر روی تهیه و توسعه مدلها را در سازمان بهبود بخشد. کلیه مراحل تنظیم مدل در محیط پایگاه داده جغرافیایی سیلاب نما صورت می گیرد که رابطه بین اطلاعات ایستگاه ها و کنترل وجود داده لازم در بازه زمانی انتخابی به آسانی انجام می شود.
قابلیت نمایش نتایج میانی و پایانی هر یک از مراحل واسنجی، اعتبارسنجی و شبیه سازی بصورت جدول و نمودار با قابلیت بزرگ نمایی، چاپ صفحه و انتقال آنها به محیط خارج از برنامه و قابلیت نمایش هم زمان اطلاعات بارش و هیدروگراف ایستگاه آب سنجی در یک فرم با قابلیت کشویی افقی جهت بررسی های لازم، زمان های مهم و سیلاب های اتفاق افتاده نیز فراهم گشته است.
ایجاد بیش از ۲۰ فرصت شغلی
به واسطه تولید سیلاب نما، بیش از ۲۰ فرصت شغلی به وجود آمده است که این تعداد، قابل ارتقا خواهد بود. شرکت سازنده در تلاش است تا زمینه های صادرات این دستاورد فراهم گردد.
شرکت پایشگر تدبیرافزار، فناوری نوین سیلاب نما را با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به مرحله تولید و توسعه رسانده است.

1401/03/03
15:19:37
0.0 /5
558
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی