آجاک - acak آینده پژوهی

احتمال مبتلاشدن به سندرم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی برای برخی جنین ها

احتمال مبتلاشدن به سندرم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی برای برخی جنین ها

آجاک: پژوهشگران در مطالعه ای به بررسی تاثیرات هورمونی دوران جنینی بر ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی پرداخته اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، سندرم تخمدان پلی کیستیک از شایع ترین اختلالات غدد درون ریز (آندوکرینوپاتی) در زنان و شایع ترین علت نازایی ناشی از عدم تخمک گذاری است. زنان مبتلا به این بیماری علائم شایعی مانند اختلالات قاعدگی، آکنه، ریزش مو و نازایی دارند. بیماران در معرض عوارض جدی مانند افزایش ریسک سرطان آندومتر و پستان، اختلالات چربی های خون، پرفشاری خون، بیماری های قلبی و عروقی و دیابت هستند. بنابراین شناسایی عوامل پدیدآورنده این اختلال به منظور پیدا کردن راهی برای جلوگیری از آن واجد اهمیت است.
مهسا نوروز زاده، محقق مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی تولید مثل به دنبال تحقیقی بر روی موش های صحرایی به بررسی مواجهه جنین ماده با هورمون های آندروژنی و القای این سندرم در آنها پرداخت.
به نقل از ایشان، نتایج این مطالعه مورد شاهدی نشان داد که مواجهه قبل از تولد این هورمون ها با خطر مبتلا شدن به سندرم تخمدان پلی کیستیک در بزرگسالی همراه می باشد.
این محقق پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: با عنایت به این که مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک سطوح بالاتری از هورمون های آندروژنی را بواسطه بیماری در خون خود دارند و بالتبع جنین مادران مبتلا به این سندرم در معرض مقادیر بیشتر آن قرار می گیرند، می تواند مبین علت بروز تخمدان پلی کیستیک در دوران بزرگسالی این فرزندان در مقایسه با سایر گروه ها باشد.
نوروز زاده تصریح کرد: در این مطالعه با مدل سازی مشابه موارد انسانی، بالا رفتن هورمونی معروف به LH و کاهش در بیان ژن گیرنده آن تحت تأثیر مواجهه با آندروژن در دوران جنینی می تواند بعنوان سازوکار پیدایش سندرم تخمدان پلی کیستیک مطرح باشد که می تواند سرنخی برای ناشناخته های چگونگی مبتلا شدن و ایجاد این بیماری در زنان باشد.
منبع:

1401/03/02
15:42:59
0.0 /5
503
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی