آجاک - acak آینده پژوهی
مدیرعامل یك شركت دانش بنیان:

رمز ارزها نیازمند تعیین چشم انداز آینده این حوزه از طرف دولت هستند

رمز ارزها نیازمند تعیین چشم انداز آینده این حوزه از طرف دولت هستند

به گزارش آجاک مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در حوزه رمز ارز اظهار داشت: در مورد قانونگذاری برای حوزه رمز ارز نیاز به سندهای مفصل و با جزئیات بسیار وجود ندارد و کافی است که فقط دولت چارچوب حداقلی وچشم انداز برای این حوزه مشخص نماید.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، امیرحسین راد مدیرعامل شرکت دانش بنیان نوبیتکس در نشست تخصصی «چالش های توسعه ارز دیجیتال در دولت و بخش خصوصی» که در حاشیه نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۲ برگزار شد، اضافه کرد: یک چارچوب حداقلی با کمک و همفکری بخش خصوصی می تواند نیاز این حوزه را برطرف کند، اگر دولت در این حد وارد حوزه ارزهای دیجیتالی می شد که چارچوب های کلی را مشخص و زمینه توسعه صنعت بلاکچین را فراهم می کرد، شاید امروز حسرت این را نمی خوردیم که چرا با وجود این که چند سال زودتر آغاز کرده ایم، جایگاهی در منطقه نداریم.
وی با یادآوری این که در چند سال قبل غیر از مصوبه هبات وزیران، دیگر هیچ تنظیم گری خاصی در حوزه رمز ارز انجام نشده است، اظهارداشت: بخش هایی از حاکمیت موافق کار فعالان حوزه ارزهای دیجیتالی هستند و این مهم با تعامل بخش خصوصی با بخش های مختلف حاکمیتی به دست آمده است.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان نوبیتکس خاطرنشان کرد: با مراودات و تعاملات انجام شده، بخشی از ابهامات، برطرف و ترس دولت کمتر شده است، پیش از این در دوره هایی که بازار صعودی بود و سرمایه بیشتری به این بازار وارد می شد، شاهد برخوردهای قانونگذار و بانک مرکزی بودیم و رگولاتور شبکه پرداخت احساس خطر می کرد، اما وقتی بازار در رکود بوده، رگولاتور توجهی به این حوزه نداشته است.
راد اضافه کرد: در طول سالهای گذشته پیشرفت های زیادی در حوزه ارزهای دیجیتالی در کشور داشتیم اما متاسفانه به علت عدم قانون گذاری مناسب در این حوزه، از خیلی از کشورهای منطقه عقب افتاده ایم، بعنوان مثال با وجود ممنوعیت فعالیت کسب و کارهای رمزارزی در امارات در سالهای گذشته، این کشور اخیرا بعنوان یکی از بازیگران رمزارز و بلاکچین فعال شده و حتی در حوزه ماینینگ هم حضور پیدا کرده است، این در شرایطی است که امارات به لحاظ آب و هوایی مناسب ماینینگ نیست اما درحال توسعه این صنعت است.

وی تصریح کرد: با وجود این که در ایران زودتر وارد حوزه رمزارز شده ایم و فرصت داشتیم که در جهت منافع ملی مان از این صنعت بهره برداری نماییم، اما نتوانستیم خوب عمل نماییم و به قدری کارشکنی شده که کسی انگیزه ای ندارد تا از مسیر قانونی بیاید و در صنعت ماینینگ فعالیت کند.
مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در زمینه رمز ارز درمورد مبحث رگولاتوری حوزه بلاکچین و همینطور تبادل رمزارز، اظهار داشت: در سیاستگذاری و قانونگذاری باید به این مورد توجه گردد که هم منافع قانونگذار تامین گردد و هم بخش خصوصی ببیند که ریسک های فعالیت از مسیر قانونی کمتر است و می تواند رشد کند.
راد خاطرنشان کرد: ما در این چند سال می توانستیم انرژی را تبدیل به بیتکوین کرده و به صورت غیر متمرکز نگهداری نماییم و دولت از این راه درآمد داشته باشد. بخصوص در دوره تحریم ها که با سختی زیاد انرژی صادر کرده ایم و در بازگردادن مطالباتمان مشکل داشته و داریم، اما دولت به جای این که عملکرد بهتری داشته باشد و فضای روشنتری تنظیم کند، فضای بیم ایجاد کرد.
وی با اشاره به اینکه هیچ بخشی مثل بخش خصوصی به ریسک های یک صنعت آگاه نیست، اضافه کرد: قانونگذار تلاش دارد تا ریسک های صنعت را کنترل کند، بخصوص که ارزهای دیجیتالی با بخش مالی کشور گره خورده است.
این فعال حوزه دانش بنیان اظهار داشت: باید رگولاتوری پویا صورت بگیرد چون این صنعت به شدت پویاست و تحولات جدیدی را شاهد می باشیم، رویکرد فعلی دنیا در مورد رگولاتوری این حوزه، خود تنظیم گری است و بخشی از مسئولیت نظارتی می تواند به همان بخش خصوصی و نهادهای صنفی واگذار شود.
مدیرعامل نوبیتکس ابراز امیدواری کردتا یک سال آینده به تنظیم گری خوبی در حوزه رمزارز برسیم.
قانونگذاری تنها در حوزه های پرریسک باشد
در ادامه این نشست کیومرث اشتریان دبیر پیشین کمیسیون اجتماعی و دولت الکترونیک هیات دولت با اشاره به اینکه در دولت، در ارتباط با بلاکچین و رمزارز بیشتر از آنکه ترس باشد ابهام وجود دارد، اظهار داشت: بعنوان مثال در دولت قبل وزیر نیرو، برای مبحث مصرف برق در ماینینگ بیتکوین خیلی نگرانی بوجود آورده بودند اما مشکل بزرگ تر بانک مرکزی بود که قاعدتا باید باسوادترین بازیگر این عرصه باشد، اما متاسفانه این مرجع به شدت کم اطلاع بود.
وی اضافه کرد: وقتی با برخی کارشناسان و مسئولان بانک مرکزی صحبت می کردیم می دیدیم چه قدر کم اطلاع هستند. وقتی افراد کم اطلاع باشند نفش نظرات منفی در روند تنظیم گری این حوزه بیشتر می شود و مدام نظرات منفی مطرح می شود. در بانک مرکزی حاضر هم نبودند که مطالعه کنند یا در نشست ها حضور داشته باشند و یا کارشناسان را دعوت کنند و صحبت هایشان را بشنوند.
دبیر پیشین کمیسیون اجتماعی و دولت الکترونیک هیات دولت افزود: اگر اطلاعات درست از بلاکچین به دولت عرضه دهیم و فضا برای بخش های مختلف دولت روشن شود، فضای تصمیم گیری هم روشن می شود. صنعت بلاکچین یک طیف است که هر طرفش رویکرد خاصی را دنبال می کند. اینها را باید برای دولت مشخص نماییم و دولت بداند در چه بخش هایی می تواند از این صنعت استفاده نماید و در نهایت ترسش بریزد.
اشتریان همینطور عنوان کرد: دولت می تواند به مقدار یارانه، یک رمزارز مثل اتریوم در اختیار مردم قرار دهد و بعد اتریوم را در بازار داخلی بپذیرد و برای تبادل یک سری اقلام خاص استفاده نماید، دنیای آینده بازی جمعیت در دنیای بلاکچین و رمزارز است، بخش خصوصی باید این را برای دولت و مردم روشن کند که ما این امتیازها را داریم و این کارها را میتوان انجام داد.
وی با اشاره به اینکه در بخش هایی از دولت دغدغه امنیت وجود دارد، اظهار داشت: باید با گفتگو و صحبت، از اکوسیستم بلاکچین امنیتی زدایی کرد. البته در بحث اقتصاد سیاسی باید بیشتر گفتگو کرد و در رده های بالاتر وارد تعامل و رایزنی شد، اما کار دشوار می باشد چونکه بخش هایی هستند که به شکلی احساس رقابت با بخش خصوصی می کنند.
به گزارش آجاک به نقل از خبرگزاری ایرنا، یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس ۲۰۲۲) با حضور ۴۰۰ استارتاپ و شرکت دانش بنیان روز سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در پارک فناوری پردیس افتتاح شد.
نمایشگاه اینوتکس یک رویداد منحصر به فرد در اکوسیستم نوآوری و فناوری در ایران است که هر ساله توسط پارک فناوری پردیس و با حضور کارآفرینان و صاحب نظران مطرح حوزه علم و فناوری برگزار می گردد.
هدف اصلی از برگزاری نمایشگاه اینوتکس تلاقی سه ترند برتر زیست بوم نوآوری و فناوری؛ از سرمایه گذاری بر روی ایده ها و استارتاپ ها گرفته تا افزایش همکاری و مشارکت و هم گفت و گو و شبکه سازی میان بازیگران اصلی است.
این نمایشگاه سال جاری در فضایی به وسعت پنج هزار متر و با حضور حدود ۴۰۰ شرکت دانش بنیان و صنعتی داخلی، استارتاپ، شتاب دهنده، شرکت فناور مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و پاویون کشورهای روسیه و هند هم برگزار شده که جدید ترین محصولات و خدمات فناورانه به بازدیدکننده های حضوری و برخط ارائه می شود.
نمایشگاه اینوتکس عصر امروز به کار خود آخر می دهد.


منبع:

1401/02/23
23:38:10
0.0 /5
486
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی