آجاک - acak آینده پژوهی
ستاری:

سه هزار دانشجوی ایرانی به کشور بازگشتند

سه هزار دانشجوی ایرانی به کشور بازگشتند

به گزارش آجاک معاون علمی رئیس جمهوری اظهار داشت: تابحال سه هزار نفر از دانشجویان ایرانی مقیم کشورهای خارجی که 450 نفر از آنها در دانشگاه های برتر دنیا درس خوانده اند، به کشور بازگشته اند.


به گزارش آجاک به نقل از ایرنا، سورنا ستاری روز دوشنبه در نشست دیپلماسی علم و فناوری؛ فرصت ها، چالش ها، راه حل ها که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: زمانی وقتی صحبت از دیپلماسی علمی و فناوری می شد نمی دانستم از چه موضوعی صحبت می شود.
وی افزود: برداشت همه در بحث دیپلماسی علمی و فناوری یکی نیست. باید در این خصوص صحبت و مذاکره شود تا به یک نتیجه مشخص برسیم. قسمتی از صحبت های ما در حوزه دیپلماسی علمی و فناوری با رؤسای دانشگاه هاست.
وی درباب فعالیت معاونت علمی و فناوری در حوزه دیپلماسی علمی و فناوری و بازگشت محققان ایرانی به کشور اظهار داشت: از شروع فعالیت در معاونت علمی روی بازگشت پژوهشگران کار کرده ایم؛ تا حالا سه هزار نفر از دانشجویان ایرانی مقیم کشورهای خارجی که ۴۵۰ نفر از این تعداد در دانشگاه های برتر دنیا درس خوانده اند، به کشور بازگشته اند.
معاون علمی رئیس جمهوری با اعلان اینکه ما روی بازگشت دانشجویان ایرانی غیرمقیم برنامه ای را اجرائی کردیم که به نظرم این درست ترین برنامه بود، اظهار داشت: به آسانی از این پتانسیل استفاده کردیم؛ برای اینکه این که بخواهیم دانشجویی را به خارج از کشور بفرستیم و پس از ۱۰ سال نتیجه مطالعات آنرا بچشیم خیلی زمانبر است.
ستاری با اشاره به کارهای معاونت علمی در زمینه دیپلماسی علم و فناوری اظهار داشت: ما توانستیم ارتباطات خوب فناورانه ای را با روسیه و چین فراهم نماییم تا بیش از گذشته محصولات فناورانه شرکت های دانش بنیان را به مرحله صادرات برسانیم.
معاون علمی و فناوری افزود: درباب این ارتباطات هیچ کس به ویژه وزارت علوم اعتراضی نکرد؛ برای اینکه سعی کردیم با کشورهایی که تا حالا با آنها ارتباط نداشته ایم، تعامل نماییم.
ستاری با اعلان اینکه زمانی رئیس دانشگاه صنعتی شریف به روسیه رفت و سردرگم از کارهای آموزشی، علمی و فناورانه این کشور بود، اشاره کرد: حالا به مرحله ای رسیده ایم که حوزه های مشترکی با روسیه داریم.
وی با اعلان اینکه همین طور ۶۰ تا ۷۰ پروژه فناورانه با چین در حال اجرا می باشد، افزود: در موضوع دیپلماسی علمی و فناوری چه بخواهیم چه نخواهیم دانش بنیان ها تاثیرگذارند، به ویژه این شرکتها و فناوری های آنها از بحث های جدی کشور شمرده می شود و می تواند همه چیز را متحول کند.
به گفته وی، چنین تحولاتی در دانش بنیان ها باید در دیپلماسی علمی و فناوری باشد.
ستاری با اعلان اینکه معاونت علمی خانه های نوآوری را برای افزایش صادرات محصولات دانش بنیان در کشورهای مختلف همچون کنیا، روسیه، سوریه، ترکیه راه اندازی نمود، اضافه کرد: هم اکنون ۷۰ استارتاپ در خانه نوآوری مستقر در کنیا فعالیت می نمایند و خیلی از محصولات و تجهیزات تولید شده به دست متخصصان در این خانه به نمایش گذاشته شده است.
معاون علمی و فناوری اشاره کرد: دو بیمارستان را مقرر است به یکی از این خانه های نوآوری که ساخته دست پژوهشگران شرکت های دانش بنیان است ببریم. در شرق آفریقا حتی ۱۰۰ ایرانی هم نداریم و از آنجا که ساختار کشور کنیا صادراتچی است، لازم است با چنین کشورهایی ارتباط بگیریم.

۹۵ درصد تجهیزات آزمایشگاهی ساخت پژوهشگران کشور است
ستاری با تاکید بر این که زمانی بود که تمام کتاب های نوشته شده توسط خارجی ها را می خواندیم، بیان کرد: همه کتاب های ما در دوران تحصیل ترجمه شده بود، اما حالا به مرحله ای رسیده ایم که تجهیزات آزمایشگاهی ایرانی در خیلی از دانشگاه های خارجی مستقر است. بطوریکه می توان گفت ۹۵ درصد تجهیزات آزمایشگاهی را پژوهشگران خودمان ساخته اند و آنها را صادر کرده ایم.

تمرکز صادرات فناوری به آفریقا و جنوب و شرق آسیا
وی با اعلان اینکه تمرکز ما برای صادرات کشورهای CIS آسیای جنوبی، آسیای شرقی و آفریقا است، افزود: صادرات به اروپا راحت نیست و برای دریافت تاییدیه ها شاید ۱۲ سال زمان نیاز باشد.
معاون علمی و فناوری با تاکید بر این که باید به یک اجماع در کشور در زمینه دیپلماسی علمی و فناوری برسیم، اشاره کرد: مشکلات زیاد است از آنجا که کشور ما وارداتچی بوده و نفت می فروخته، باید بیش از گذشته به دیپلماسی علمی و فناوری دقت کنیم.
وی درباره یکی از چالش ها در حوزه دیپلماسی علمی و فناوری اظهار داشت: کشور ما مهاجرپذیر نیست و باید به این مساله توجه ویژه ای شود؛ برای اینکه خیلی از متخصصان که خواهان فعالیت در کشور ما هستند برای دریافت مجوزهایشان باید دوندگی کنند.


منبع:

1401/02/20
12:21:29
0.0 /5
528
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی