آجاک - acak آینده پژوهی

علایم هشدار دهنده سکته قلبی را جدی بگیرید

علایم هشدار دهنده سکته قلبی را جدی بگیرید

آجاک: پژوهشگران کشور با انجام پژوهشی دریافتند که شایع ترین علائم هشداردهنده در بروز سکته قلبی، درد یا ناراحتی در قفسه سینه، خستگی غیرمعمول و اختلالات خواب بودند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، گاهی افراد در معرض خطر بیماری قلبی عروقی، نمی توانند درک و شناخت صحیحی از علائم داشته باشند. توجه به علائم اخطار دهنده می تواند منجر به جستجوی درمان سریع تر شده و از عوارض و مرگ و میر جلوگیری نماید.
به این ترتیب، محققان دانشگاه علوم پزشکی کرمان مطالعه ای با هدف تجارب بیماران مبتلا به سکته قلبی از علائم اخطار دهنده، انجام دادند.
مشارکت کنندگان در این پژوهش، بیماران مبتلا به سکته قلبی بودند. در مرحله کمی مطالعه، با استفاده از پرسشنامه، ۳۳ علامت هشداردهنده که از ۱۵۴ بیمار حائز شرایط بود، اطلاعات جمع آوری شد.
در بخش کیفی نیز، طبقات شامل: درک و تفسیر نادرست علائم، واکنش غیراختصاصی به علائم، نقص دانش در زمینه بیماری قلبی و ایده ها و باورها درباره بیماری قلبی بودند. در بخش کمی بیشترین علائم اخطار دهنده درد/ ناراحتی قفسه سینه، خستگی غیرمعمول و اختلات خواب بودند. زنان میانگین نمره علائم هشداردهنده بیشتری نسبت به مردان داشتند.
در این پژوهش که توسط دکتر سکینه سبزواری و با همکاری دکتر علی راوری، دکتر لیدا سلطانی و دکتر بهناز باقریان انجام شد، اغلب شرکت کنندگان علائم هشداردهنده سکته قلبی خویش را تشخیص نداده و دیر رجوع کردند.
در این پژوهش، تماشای برنامه های آموزشی در ارتباط با بیماری قلبی و علائم اخطار دهنده از راه رسانه ها سفارش شده است. شناخت و درک بیشتر در مورد این علایم به خصوص در افراد دارای عوامل خطر هم می تواند منجر به تفسیر واقعی تر و تشخیص زود هنگام توسط کادر درمانی شود و از بروز سکته قلبی پیشگیری نماید.
منبع:

1401/02/13
12:30:33
0.0 /5
430
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی