آجاک - acak آینده پژوهی
رییس مركز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه:

داده های بانک آرای قضایی اردیبهشت ماه منتشر می شود

داده های بانک آرای قضایی اردیبهشت ماه منتشر می شود

به گزارش آجاک رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه از انتشار داده های بانک آرای قضایی در اردیبهشت ماه امسال آگاهی داد و اظهار داشت: داده های این بانک بصورت گم نام سازی نوشته شده و با حجم 5 میلیون داده منتشر می شود.


به گزارش خبرنگار گروه علم وآموزش ایرنا، محمد کاظمی فرد روز سه شنبه در نخستین رویداد جذب سرمایه با اعطای اعتبار سرمایه گذاری در پردیس نوآوری حقوق و قضایی که با حضوراستارتاپ ها و سرمایه گذاران انجام شد درباره شعار امسال گفت: نوروز امسال یک نوروز متفاوت به لحاظ بیان شعار سال با عنوان « تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین » از طرف مقام معظم رهبری بود.
وی بیان کرد: شعار امسال هم دلگرمی برای زیست بوم نوآوری کشور بود و هم برای مرکز آمار قوه قضاییه؛ چونکه در سال قبل این قوه استفاده از فناوری اطلاعات و استفاده از توان شرکت های دانش بنیان را با اجرای ۲ پروژه آغاز نموده بود.
کاظمی فرد افزود: انجام پروژه احراز هویت برخط با بهره گیری از توان شرکت های دانش بنیان یکی از پروژه ها بود که انجام شد. هم اکنون این کار با همکاری هشت شرکت دانش بنیان بصورت کارگزاری در حال انجام می باشد.
رییس مرکز آمار وفناوری اطلاعات قوه قضاییه اظهار داشت: دومین پروژه امضای الکترونیک در زمینه قضایی است که هم اکنون توسط سه شرکت دانش بنیان در حال انجام می باشد.
وی با اعلان اینکه هرمجموعه حاکمیتی نگرانی هایی درباب دیتا و حفظ حریم خصوصی اشخاص دارد، اظهار داشت: بحث بانک احراز هویت اشخاص توسط شرکت های خصوصی بحث مهمی است. دراین زمینه شرکتها فقط با بهره گیری از عکس و خود فرد، احراز هویت را انجام می دهند و دسترسی به حریم خصوصی اشخاص ندارند.
کاظمی فرد اشاره کرد: یک مدل مبتنی بر پلتفرم داریم. بدین سبب هر شرکتی که در زمینه قضایی و حقوقی آغاز به کارمی کند یک سری الزامات را باید رعایت کند. هشت شرکت دانش بنیان که با هم همکاری می کنند، سند الزامات فنی و حقوقی ما را رعایت کرده و انجام داده اند.

انجام ۲۰۰ هزار دادرسی الکترونیکی با کمک دانش بنیان ها
وی اظهارداشت: در مدتی که حوزه قضایی از فناوری بهره برده است، ۲۰۰ هزار دادرسی الکترونیکی داشتیم که با کمک سه شرکت دانش بنیان صورت گرفته است.
کاظمی فرد اظهار داشت: به دنبال این هستیم که دانش بنیان ها تنها با قوه قضاییه کار نکنند و با بقیه اعضای این حوزه نیز فعالیت داشته باشند، کاهش هزینه مردم با بهره گیری از فناوری مد نظر است.
رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه از همکاری نزدیک با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آگاهی داد و اظهار داشت: همکاری نزدیکی را شروع کردیم و مقرر است این همکاری نزدیک صورت گیرد. تبدیل گفتار به متن یکی از نیازهای قوه قضاییه است تا قاضی بجای تایپ یک دادنامه پنج صفحه ای از ابزار گفتار به متن استفاده نماید. دراین زمینه قضات و کارشناسان رسمی دادگستری مشتری آن هستند.
وی تصریح کرد: برخورد با فیشینگ و پیامک هایی که شامل فیشینگ می شود، از مباحث دیگری است که با معاونت علمی در نظر داریم با کمک شرکت های دانش بنیان و ابزارهای آنها پیگیری نماییم و حتی فیشینگ را از مبدا حذف نماییم.
کاظمی فرد اشاره کرد: استفاده از پابند هوشمند برای زندانیان یکی دیگر از مباحثی است که با همکاری معاونت علمی و شرکت های دانش بنیان به دنبال آن هستیم. هم اکنون یک شرکت دانش بنیان دراین زمینه با قوه قضاییه فعالیت می کند. این مبحث در حیطه فناوری و صنعتی قرار می گیرد و هم اکنون این تکنولوژی در ایران وجود دارد و قابل ساخت است.
وی به استارتاپ ها سفارش کرد که حداقل یک دفعه ماده ۶۴۹ آیین دادرسی کیفری را بخوانند، با آنکه قوانین برای سال ۹۲ و قدیمی است، اما ایده های خوبی به دست خواهند آورد.
آی پی خدمات قضایی در اختیار دانش بنیان ها قرار می گیرد
کاظمی فرد اشاره کرد: وظیفه تنظیم گری فضای حقوقی را داریم. اگر این فضا به درستی رشد کند، چالش های مردم را ارائه می نماییم و شرکت های دانش بنیان راهکار ارائه می دهند. در نیمه دوم سال آدرس ( آی پی) قسمت خدمات قضایی در محیط سند باکس در خدمت شرکت های دانش بنیان قرار داده می شود.
در این رویداد هشت استارتاپ امضا نو، دستیار صوتی شریف ( رومند)، سامانه جامع خدمات حقوقی دادیاب، لیگالند، سامانه جامع حقوقی کس بو کار پرونده، ایداد، پلت فرم حقوقی تکداد و عدلینو در حضور ۱۵ سرمایه گذار محصولات خودرا معرفی کردند.


منبع:

1401/01/31
10:02:23
0.0 /5
459
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی