آجاک - acak آینده پژوهی

استفاده از ظرفیت های پژوهشی دانشکده های داروسازی در جهت شعار سال

استفاده از ظرفیت های پژوهشی دانشکده های داروسازی در جهت شعار سال

به گزارش آجاک معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در نشست با رؤسای دانشگاه های داروسازی مستقر در تهران، اظهار داشت: از ظرفیت دانشکده های داروسازی در تحقیقات حوزه سلامت در جهت شعار سال و کاهش هزینه های درمان استفاده گردد.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در این جلسه که با حضور دکتر عبدالمجید چراغعلی رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه بقیةالله (عج)، دکتر حسین وحیدی رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر محسن امینی رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایران و دکتر سید علیرضا مرتضوی سرپرست دانشکده داروسازی پردیس بین الملل دانشگاه ایران برگزار شد، اظهار نمود: دانشکده های داروسازی می توانند با هدایت تحقیقات متناسب با شعار سال در خصوص "تولید دانش بنیان و اشتغال آفری"ن در جهت نیازهای جامعه در راه تولید علم و مرجعیت علمی مؤثر باشند.

دکتر پناهی اضافه کرد: نیازهای جامعه در حوزه دارو، مواد اولیه و تجهیزات آزمایشگاهی را از سازمان غذا و دارو دریافت کردیم. از طرف دیگر حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این عرصه مشخص است و می خواهیم از ظرفیت دانشکده های داروسازی باتوجه به زیرساخت و اعضای هیات علمی متخصصی که در اختیار دارند، بهره برداری نماییم تا در جهت رفع نیازهای جامعه در این عرصه اقدام نماییم.

دانشگاه ها بخشی از اعتباراتشان را صرف فناوری کنند

دکتر محمدرضا منظم، رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اعلان اینکه در سال قبل طی مکاتبات انجام شده اعلام کردیم که دانشگاه ها بخشی از اعتبارات تخصیص یافته را صرف فناوری کنند، اظهار داشت: اگر تابحال این مساله محقق نشده با نام گذاری سالجاری انتظار داریم بزودی اجرایی شود و منابع آن صرف رساله های محصول محور شود.

دکتر منظم با اعلان اینکه حوزه دارو یکی از شاخه های اصلی حوزه فناوری سلامت محسوب می شود، اظهار داشت: سال جاری باید در حوزه داروسازی طرح های فناورانه بیشتری داشته باشیم و سهم تولید فناورانه در هر دانشگاه در حوزه دارو با مقالات رقابت کند.

در کشور نسبت تولید علم به صنعت پایین است

دکتر علی علیزاده، مشاور معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به این که دانشکده های داروسازی نقش مؤثری در چرخه تولید ثروت دارند، اظهار داشت: در کشور نسبت تولید علم به صنعت پایین است و به صورت کلی در ارتباط بین دانشگاه و صنعت ضعیف هستیم، منابع مالی محدودی هم در اختیار داریم؛ ازاین رو ناگزیر به ظرفیت سازی در حوزه فناوری و نوآوری هستیم.

دکتر علیزاده به عرضه نمای کلی از تبدیل تحقیقات به فناوری در حوزه سلامت پرداخت و اظهار داشت: دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بالغ بر ۷۵۰۰۰ مقاله چاپ شده ISI دارند، طرح های پژوهشی به ثبت رسیده ۲۲۲ هزار رساله است. ۵۵۳ طرح فناوری هم ثبت شده است. بالغ بر هزار و ۸۶۵ مورد هم ثبت اختراع داخلی و ۱۸ مورد ثبت اختراع بین المللی داریم. چهار هزار و ۳۴۳ محصول و نمونه اولیه به ثبت رسیده است. ۱۴۲۴ شرکت حوزه سلامت در مراکز رشد مستقر هستند و ۱۱۲۰ شرکت دانش بنیان داریم که از این تعداد ۲۲۴۲ محصول دانش بنیان، تجاری سازی شده است.

وی اضافه کرد: نرخ جهانی تبدیل پژوهش به اختراع که بعنوان شاخص کاربردی بودن تحقیقات شناخته می شود، در کشورهای درحال توسعه بین ۴.۶ تا ۵.۱ درصد است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر علیزاده اظهار داشت: در دنیا در زمینه توسعه تبدیل دانش به فناوری از دفاتر انتقال فناوری معروف به TTO استفاده می نمایند.

منبع:

1401/01/28
22:43:29
0.0 /5
413
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی