آجاک - acak آینده پژوهی
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

نخبگان محور رسیدن به اقتصاد دانش بنیان

نخبگان محور رسیدن به اقتصاد دانش بنیان

به گزارش آجاک قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه، محور و موتور اصلی رسیدن به اقتصاد دانش بنیان، نخبگان و متخصصان کشور هستند، اظهار داشت: حالا زمان آن رسیده است که نخبگان برای رفع مسائل و مشکلات کشور در دستگاه های اجرائی حضور یابند.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، چهارم اسفندماه سال قبل بود که قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از تصویب بخشنامه «جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاه های اجرائی کشور» در هیات وزیران آگاهی داد و اظهار داشت: تمام دستگاه های اجرائی ملزم به انجام تکالیف مقرر در این بخشنامه هستند.
ناصر باقری مقدم درباره تصویب بخشنامه «جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاه های اجرائی کشور» عنوان کرد: هیات وزیران در جلسه دوم اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مشترک سازمان اداری و استخدامی کشور و بنیاد ملی نخبگان، بخشنامه جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاه های اجرائی را تصویب کرد.
وی افزود: بر همین اساس، بنیاد متعهد است با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور طی سه ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، شیوه نامه شناسایی صاحبان استعداد برتر دارای توانمندی های بالقوه و بالفعل را با درنظرگرفتن شایستگی های علمی پژوهشی، فناوری و افتخارات متقاضیان شایستگی های شغلی، فرهنگی، اجتماعی و سوابق کاری با جهت گیری ایجاد تحول در دستگاه های اجرائی تنظیم و به تصویب شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی موضوع ماده (۱۱۶) قانون مدیریت برساند.
آیین نامه بسیار مهمی که به طور قطع می تواند منشاء خدمات بهادار ای برای کشور باشد، چونکه ریشه یابی خیلی از مسائل و مشکلات فعلی کشورمان در طول سالهای گذشته بیان کننده آنست که بروز این مسائل بیشتر ناشی از مدیریت غیرعلمی، سوء مدیریت و سپردن امور به دست افرادی بوده است که از تخصص و دانش کافی و لازم مدیریتی برخوردار نبوده اند.
اما در ادامه تصویب این بخشنامه و در ۲۲ اسفندماه سال قبل بنیاد ملی نخبگان و وزارت کشور تفاهم نامه ای مشتمل بر یک مقدمه و (۹) ماده با هدف همکاری، هم افزایی و برنامه ریزی برای توسعه تعاملات بین بمنظور پشتیبانی از مستعدان برتر و گسترش و تعمیق نقش آنها در پروسه مساله شناسی و حل چالش های وزارت کشور در گستره کشور و زمینه سازی برای توسعه اثربخشی و اثرگذاری نخبگان به امضا رساندند.
همکاری برای اجرای «آیین نامه جذب و نگهداری سرمایه انسانی استعداد برتر و نخبه در دستگاه های اجرایی» در وزارت، همچون با اهمیت ترین مفاد این تفاهم نامه و تعهدات وزارت کشور است و برمبنای تفاهم نامه در میان، ایجاد سازوکار لازم و ابلاغ به معاونت ها، استانداری ها و سایر نهادهای تابعه برای بهره گیری از مشاوره های تخصصی استعدادهای برتر و نخبگان در پروسه تصمیم سازی و حل چالش ها و مسائل مبتلابه خصوصاً استفاده از مستعدین و نخبگان بومی توسط استانداری ها و فرمانداری های کشور و پشتیبانی از طرح های پژوهشی و فناورانه مستعدین برتر و نخبگان در امتداد رفع چالش های و نیازهای وزارت، همچون مواردی است که وزارت کشور همکاری در اجرای آنرا به عهده گرفته است.
موضوعی بسیار مهم در زمینه ورود و جذب هرچه بیشتر نخبگان در دستگاه های اجرائی که بگفته ناصر باقری مقدم سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان در گفت و گو با ایرنا این مهم بمنظور ورود هرچه بیشتر نخبگان به حوزه اجرائی کشور و تصمیم سازی و تصمیم گیری و ارائه مشورت های لازم به مدیران کشور هم اکنون در دستور کار بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته است.مهمترین حوزه اثربخشی نخبگان بعد از شرکت های دانش بنیان، دستگاه های اجرائیست
قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اهمیت ترین حوزه اثربخشی نخبگان پس از شرکت های دانش بنیان که هم اکنون در دستور کار بنیاد ملی نخبگان نیز قرار گرفته است، بحث ورود نخبگان به دستگاه های اجرائی و کمک به تصمیم گیری و تصمیم سازی و ارائه مشورت های لازم به مدیران کشور دانست.
ناصر باقری مقدم روز ضمن تاکید بر ورود هرچه بیشتر نخبگان به دستگاه های اجرائی کشور اضافه کرد: در همین راستا و پیرو این مصوبه، بنیاد ملی نخبگان از سال قبل درحال عقد تفاهم نامه هایی با وزارت خانه های مختلف است و نخستین تفاهم نامه در این حوزه را با وزارت کشور امضا نموده است.
وی افزود: در جلسه انعقاد تفاهم نامه با وزیر کشور که چند تن از استانداران نیز حضور داشتند، تصمیم بر این شد که بنیاد ملی نخبگان در قالب کارگروه های فکری، نخبگان را در استانداری ها و دستگاه های اجرائی ساماندهی کند و همین طور زمینه جذب و بکارگیری آنان را با کمک استاندار و دستگاه های اجرائی در بخش های مختلف کشور فراهم آورد.
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اظهار داشت: در طول سالهای گذشته شاهد بودیم که برخی نخبگان وارد دستگاه اجرائی شدند، اما به مشاغل کم اهمیت و پایین منصوب شده بودند. بر همین مبنا همین طور هیات دولت در مصوبه ای سازمان امور اداری و استخدامی را ملزم به تعریف طرح "طبقه مشاغل نخبگی" کرد بطوریکه این سازمان جایگاه شغلی این افراد را به گونه ای تعریف کند که تنها نخبگان در این جایگاه ها منصوب شوند.
مهمترین دغدغه فعلی نخبگان اثربخش بودن برای کشور است
قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به دغدغه های اصلی و مهم اجتماع نخبگانی، اظهار داشت: با استفاده از تحقیقات دقیقی که در کشور انجام شده، با اهمیت ترین دغدغه مستعدان و نخبگان کشور اثربخشی است و این که در انجام امور در کشور احساس شکوفایی کنند.
باقری مقدم اشاره کرد: ارتباط این مساله با شعار و پیام امسال رهبر معظم انقلاب را که سال جدید را سال «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامگذاری کردند، می توان اینطور بیان کرد که با اهمیت ترین منصه ظهور نخبگان و استعدادهای برتر کشور برای خودشکوفایی، اقتصاد دانش بنیان است.
وی با تکیه بر اینکه، کشور باید به دنبال جایگاه هایی برای اثربخشی بیشتر نخبگان و استعدادهای برتر باشد، افزود: اگر اقتصاد یک کشور، بر پایه استخراج و فروش نفت و منابع خام باشد، نیازی به نیروی متخصص و نخبه احساس نمی گردد.
به گفته باقری مقدم، اگر کشور بخواهد از همین مواد اولیه، محصولات یا خدمات ثانویه تولید نماید، بطور قطع نیازمند نیروی متخصص و نخبه است. در همین رابطه، پیام شعار امسال مقام معظم رهبری کمک خواهدنمود کشور به دنبال جایگاه هایی برای اثربخشی بیشتر نخبگان و استعدادهای برتر باشد.
نیاز به اشتغال تخصصی؛ دلیل اصلی مهاجرت نخبگان
قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان اظهار نمود: در امر مهاجرت، با تحقیقاتی که در کشور انجام شده است، دلیل اصلی و عمده مهاجرت نخبگان از زبان ایشان، نیاز به اشتغال تخصصی است. اصولاً کشوری که اقتصاد دانش بنیان ندارد، زمینه جذب و نگهداری نخبگان خو درا نیز نخواهد داشت و در نتیجه خروج نخبگانش هم بیشتر خواهد بود.


باقری مقدم اضافه کرد: مقام معظم رهبری نیز بنابراین است که دائماً بعنوان یک ثروت ملی به بحث نخبگان و متخصصان اشاره می کنند، چونکه برای رسیدن به اقتصاد دانش بنیان، محور و موتور اصلی نخبگان و متخصصان کشور هستند؛ بدین سبب برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان، استراتژی کشور باید به کارگیری نخبگان در حل مسائل باشد.
نخبگان باید مبدأ مدیریت تحولات کشور باشند
قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان از این برنامه اظهار داشت: این که نخبگان باید مبدأ تحولات کشور و مدیریت تحولات کشور باشند، فرمایش و تاکید مقام معظم رهبری است، مطالبه ایشان و مطالبه مردم است چونکه با تحقق این امر، بطور قطع کیفیت تصمیمات اتخاذ شده بهبود پیدا خواهدنمود.
باقری مقدم عنوان کرد: سال گذشته، بر پایه همین نظر و دیدگاه بنیاد ملی نخبگان با کمک معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور مصوبه ای را در دولت به تصویب رساند که همه دستگاه های اجرائی کشور ملزم هستند از نخبگان در کشور استفاده کنند.
وی ضمن اشاره به آمار کلان نخبگان در کشور، اضافه کرد: در پایگاه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان که در چند سال قبل تکمیل شده، حدود ۵۰ هزار نفر مستعد و نخبه توسط بنیاد ملی نخبگان شناسایی و مورد حمایت قرار گرفته اند.
نخبگان باید هم در زمینه های تخصصی و هم مدیریتی فعالیت کنند
سرپرست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان به چالش های نخبگان در جذب در دستگاهها اشاره نمود و توضیح داد: دستگاهها برای جذب نخبگان به دلیلهای مختلف از جذب نخبگان امتناع می کردند. دلایلی که از طرف این دستگاهها اعلام می شد، دلیلهای درستی بود که نمونه آن این بود که آنها اعلام نمودند نخبگان توان نخبگی در مباحث مهندسی را دارند؛ اما از نظر مدیریتی و اداری، توانمند نیستند که از نظر ما این دلیل یک دلیل منطقی بود.
باقری مقدم خاطرنشان کرد: برای حل این مشکل در مصوبه اخیر، بنیاد ملی نخبگان موظف شد که با همکاری سازمان امور اداری و استخدامی، دوره های توانمندسازی نخبگان برگزار کند تا وقتی که نخبگان وارد دستگاهها می شوند، علاوه بر توانمندی های نخبگی خود، در حوزه های دیگر نیز توانمند باشند.
وی با اشاره به اینکه این دوره ها از سال آینده راه اندازی خواهد شد، اضافه کرد: از طرفی دلایلی برای امتناع از جذب نخبگان عنوان شد که دلیلهای درستی نبود. اگر ما می خواهیم سطح حکمرانی را ارتقا دهیم، باید اهتمام شود نخبگان وارد دستگاهها شوند؛ ولی خیلی از دستگاهها اعلام می کنند که این افراد سلسله مراتب اداری را رعایت نکرده و بدین جهت باید از مراحل پایین تر شروع کنند.
باقری مقدم خاطرنشان کرد: برمبنای مصوبه هیات دولت، ضرورتی ندارد که نخبگان برای جذب در دستگاه های اجرائی وارد سلسله مراتب اداری شوند، بلکه باید متناسب با توان آنها، در جایگاه مورد استفاده قرار گیرند.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا این افراد باید در دستگاهها مدیر شوند، در صورتیکه در جایگاه تحقیقاتی اثربخشی بیشتری دارند، اظهار نمود: تمرکز این مصوبه جدید جذب و بکارگیری نخبگان است و این امر به مفهوم مدیر شدن نیست و تاکید می شود که بخش عمده ای از این نخبگان باید در کارهای تخصصی مشغول به فعالیت شوند و طراحی شغلی برای این دسته از افراد در دستگاهها نیز در این راستا است، اما از طرفی یکی از مشاغل مهم سازمان های اجرائی، مدیریت است و این نیز از تاکیدات رهبر معظم انقلاب است که از نخبگان در مدیریت میانی دستگاهها استفاده گردد.
باقری مقدم افزود: بر این اساس ما معتقدیم که نخبگان هم در پست های تخصصی و هم در پست های مدیریتی به کار گرفته شوند.
راه اندازی سامانه ای گزارش عملکرد دستگاه های اجرائی درباب جذب نخبگان
قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به مطالبه گری ملی جذب نخبگان در دستگاه های اجرائی کشور و ضرورت ارائه گزارش آن به مردم، بیان داشت: مقرر است سامانه ای در سایت بنیاد ملی نخبگان ایجاد و سالانه یا شش ماه یکبار به مردم کشورمان درباب این که هر دستگاه اجرائی چند نفر از مستعدان و نخبگان کشور را جذب و نگهداری کرده است، اطلاع رسانی شود.
باقری مقدم ابراز امیدواری کرد که این مطالبه اجتماعی موجب ایجاد فضای رقابتی بین وزارتخانه ها بمنظور جذب هرچه بیشتر نخبگان در دستگاه های اجرائی کشور شود.
قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان همین طور اظهار نمود: با عنایت به این که تشکیل و موجودیت بنیاد ملی نخبگان، از منویات مقام معظم رهبری بود، بنیاد ملی نخبگان در طول ۱۰ سال قبل به فکر پشتیبانی و توانمندسازی نخبگان در کشور بوده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون بنیاد ملی نخبگان یک هسته نخبگانی مناسب در کشور تشکیل داده و الان زمانی است که نخبگان در عمل ظهور و بروز پیدا کرده، مشاغل را به دست بگیرند و در مدیریت کشور و همین طور در زمینه توسعه اقتصاد دانش بنیان نقش آفرینی کنند.

مصوبات هیات دولت برای جذب نخبگان توسط دستگاه های اجرائی لازم الاجرا است
سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه مصوبه این بنیاد، مصوب هیات دولت می باشد، اظهار داشت: مصوبات هیات وزیران برای همه دستگاه های اجرائی، لازم الاجرا است و بنا داریم که در این حوزه سامانه ای را راه اندازی نماییم و در آن با هدف شفاف سازی، اعلام عمومی نماییم که چند نفر از نخبگان کشور وارد دستگاه های اجرائی شده اند.
باقری مقدم اضافه کرد: برای این منظور کارگروه مشترکی با سازمان امور اداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی تشکیل شده است و نمایندگان دستگاهها درحال معرفی شدن هستند و در آن تمامی الزامات اجرائی این مصوبه همچون شیوه نامه ها و طراحی امور و بارگذاری در سامانه توسط این کارگروه طراحی خواهد شد و امیدواریم در ۶ ماه اول سال ۱۴۰۱، این مصوبه اجرائی شود.
وی با بیان اینکه ماده ۲ مصوبه جذب نخبگان در دستگاه های اجرائی، برای تمامی دستگاهها به جز وزارت اطلاعات، لازم الاجرا است، اضافه کرد: این مصوبه به همه دستگاهها ابلاغ گردیده، ضمن آنکه به همه مراکز بنیاد ملی نخبگان در استانها اعلام کردیم که به استانداری ها اعلام شود؛ ولی باید توجه گردد که تنها یک ماه از این مصوبه می گذرد.


سرپرست قائم مقام بنیاد ملی نخبگان، موضوع نخبگانی را یک موضوع ملی دانست و اشاره کرد: همه دستگاهها باید در آن مشارکت داشته باشند، بدین جهت رسیدگی به آن تنها برعهده بنیاد ملی نخبگان نیست و بنا داریم بجای آنکه پاسخگوی آن باشیم، مطالبه گر باشیم که چرا با وجود آنکه مصوبات آن وجود دارد و توانمندی های افراد سنجیده شده، ولی هنوز این افراد وارد بدنه اجرائی کشور نشده اند.
باقری مقدم عنوان کرد: بحث جذب و بکارگیری نخبگان یک موضوع متعلق به همه دستگاه های کشور است و بخش کوچکی از آن بر عهده بنیاد است و دستگاه های اجرائی کشور، سهم عمده ای در این حوزه دارند و با هم فکری ها و هم افزایی هایی که با آنها انجام می شود، سعی شده است که دستگاهها به سمت به کارگیری نخبگان بروند؛ هر چند که این مصوبه، مصوبه هیات دولت می باشد، پیگیر اجرا شدن آن نیز هست.

جذب ۲۵۰۰ نفر از متخصصان ایرانی ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا
قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان در ادامه همین طور در همین طور با بیان اینکه، این بنیاد برنامه های آینده خودرا در عمل به سمت بکارگیری و جذب نخبگان کشور هدایت کرده است، اضافه کرد: بعنوان مثال از تعداد نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور، بوسیله سامانه ای با نام «آی کانکت» که حدود ۱۰ هزار درخواست در آن ثبت شده، تا حالا حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از متخصصان از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا را در کشور جذب کرده که این افراد یا عضو هیات علمی شدند یا شرکت دانش بنیان راه اندازی کرده اند.
باقری مقدم با تکیه بر اینکه، نخبگان باید به فعالیت نخبگانی بپردازند و تنها جذب آنها مهم نیست، اظهار داشت: اگر نخبه ای در یک دستگاه یا صنعتی مشغول به فعالیت است باید فعالیتهای نخبگانی داشته باشد و این فعالیت عمدتا از جنس فعالیتهای تحقیقاتی، فناورانه و نوآورانه باشد.
وی اضافه کرد: این اموری است که موجب می شود آن دستگاه، وزارتخانه یا صنعت ارتقا پیدا کند؛ بدین سبب اصولاً جذب صِرف هدف بنیاد نیست بلکه جذب موثر جزء اهداف اصلی است چونکه این اقدام سبب می شود نخبه در جایگاه خود قرار گیرد و نگهداشت لازم از این سرمایه انسانی باارزش انجام پذیرد.
قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخگبان اظهار داشت: در همین راستا کارگروه مشترکی با سازمان اداری استخدامی و سازمان برنامه و بودجه تشکیل شده است.


منبع:

1401/01/24
13:22:09
0.0 /5
493
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
آجاک : آینده پژوهی