آجاک - acak آینده پژوهی
در یك مطالعه عنوان شد

توانایی عصاره گیاه گزنه در ترمیم زخم های پوستی

توانایی عصاره گیاه گزنه در ترمیم زخم های پوستی

آجاک: پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر عصاره گیاه گزنه را در ترمیم زخم های پوستی مورد بررسی قرار دادند.به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، بهبود زخم پروسه ترمیمی است که بعد از لطمه پوست و بافت های نرم صورت می گیرد. در پروسه بهبود زخم، برخی از سلول ها و شاخصهای مختلفی مانند فیبروبلاست ها، عوامل التهابی و کراتینوسیت ها نقش دارند. این سلول ها با یکدیگر همکاری کرده و موجب رسوب کلاژن، بافت همبند و تحریک رگ زایی می شوند.

داروها و پمادهای مختلفی برای ترمیم زخم های باز استفاده می شود که هر کدام دارای نواقص، محدودیت ها و اثرات جانبی مختلفی هستند. باتوجه به همین موضوع، پژوهشگران با انجام آزمایش بر روی مواد گیاهی و شیمیایی، به دنبال یافتن ماده ای هستند که بتواند روند التیام زخم را تسریع کند.

گزنه همچون گیاهانی است که از مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، سیلیکون، سولفور و روی و ویتامین های B۱، C و E سرشار است. همین طور ترکیباتی مانند اُمگا-۳، لیکوپن، اسید فرولیک، گالیک اسید، کاتچین و اپی کاتچین و عوامل آنتی اکسیدانی مختلفی دارد.

مطالعات نشان میدهد که سالانه حدود ۵.۸ میلیون زخم بافتی در اثر تروما در کشور رخ می دهد. باتوجه به اثرات ضد التهابی، ضد پیری، آنتی باکتریال، فعال کنندگی سلول های فیبروبلاستی و همین طور اثرات آنتی اکسیدانی گزنه، پژوهشگران در یک مطالعه به بررسی اثرات عصاره برگ گزنه در ترمیم زخم پوست موش صحرایی پرداختند و تاثیرات آنرا بر روی پوست با پروتئین ابریشم مقایسه کردند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که عصاره گزنه و سیلک فیبروئین با کاهش مرگ برنامه ریزی شده سلول ها (آپوپتوز) در روز هفتم موجب حفظ هموستاز زخم، افزایش تکثیر سلول های فیبروبلاست، تسریع روند بسته شدن زخم و تعدیل التهاب می شوند.

همچنین با افزایش مرگ سلولی در روز چهاردهم منجر به وقوع بازآرایی مجدد ساختار پوست می شوند و زمینه را برای رسوب کلاژن، مهاجرت سلول های کراتینوسیت و تشکیل اپیدرم فراهم می کنند. در روز بیست و یکم نیز پماد گزنه موجب ترمیم ۷۵.۸۲ درصدی و سیلک فیبروئین موجب ترمیم ۶۵.۵۵ درصدی در زخم می شود.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: ترکیبات موجود در عصاره گزنه به سبب داشتن توانایی تکثیرکنندگی و تنظیمی در کنترل آپوپتوز می تواند پروسه ترمیم زخم را کنترل کند و مانع از تشکیل بافت غیرطبیعی و باقی ماندن جای زخم شود. بنا بر این این پژوهشگران پیشنهاد می کنند که از این ترکیبات در تولید محصولات دارویی مانند پماد و کرم برای درمان زخم های پوستی استفاده گردد.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی اثر عصاره برگ گزنه در مقایسه با سیلک فیبروئین بر بافت شناسی و آپوپتوزیس در ترمیم زخم پوست» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فاطمه مرادی، حمیدرضا علیزاده اطاقور، روناک شعبانی و طیب قدیمی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران، ایوب رستم زاده از دانشگاه علوم پزشکی کردستان، امیر رضا رئوفی از دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و سونا زارع از مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در انجام این طرح پژوهشی با یکدیگر مشارکت داشتند.

منبع:

1401/01/23
10:24:25
0.0 /5
549
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی