آجاک - acak آینده پژوهی

بیماری خودایمنی تیروئید در مادران و ضریب هوشی نوزادان

بیماری خودایمنی تیروئید در مادران و ضریب هوشی نوزادان

آجاک: پژوهشگران در پژوهشی آثار بیماری خودایمنی تیروئید را در زنان حاملگی که علایم کم کاری تیروئید ندارند، بر روی کاهش کارهای ذهنی کودکان آنها در سالهای بعدی مورد بررسی قرار دادند.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، هورمون های مترشحه از غده تیروئید از عواملی است که به تکامل مغز کمک می نماید و هرگونه کمبود در ترشح آن در سنین مختلف می تواند درجاتی از اختلالات ذهنی را سبب شود.
دوران جنینی و نوزادی حساس ترین مقطع زندگی در رابطه با تاثیرگذاری هورمون های تیروئیدی بر روی تکامل مغز و نهایتاً ضریب هوشی کودکان بشمار می رود که کمبود آنها طیفی از اختلالات غیرقابل بازگشت از کاهش ضریب هوشی تا نوعی عقب ماندگی ذهنی تحت عنوان کرتینیسم را در پی دارد.
در مراقبت هایی که طی دهه های اخیر توسط وزارت بهداشت و به ابتکار پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام گرفته؛ از یکسو با ترویج نمک یددار از اختلالات عملکرد غده تیروئید در کلان جامعه پیشگیری شده و از طرف دیگر با خونگیری از کف پا در بدو تولد و آزمایش تیروئید جهت غربالگری نوزادان، گام بلند و مؤثری در امتداد پیشگیری و درمان کم کاری این غده و تبعات جبران ناپذیر آن برداشته شده است.
پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بتازگی طی پژوهشی به بررسی آثار بیماری خودایمنی تیروئید در زنان حاملگی که علایم کم کاری تیروئید ندارند، بر روی کاهش کارهای ذهنی کودکان آنها در سالهای بعدی پرداخته است.
دکتر عطیه آموزگار، رییس مرکز تحقیقات غدد و مجری این طرح می گوید: بنظر می رسد مکانیسم های متفاوت و گاهی ناشناخته ای سبب بروز کاهش فعالیت ذهنی در این گروه از زنان می شود.
این عضو هیئت علمی اضافه کرد: هنوز شواهد و نتایج قطعی در مورد ارتباط بیماریهای خودایمنی تیروئید در مادران حاملگی که عملکرد تیروئید آنها درست است، با کارهای شناختی آینده کودکان آنها وجود ندارد و لازم است تا مطالعات بیشتری برای اثبات این مساله صورت گیرد.
منبع:

1401/01/20
11:42:16
0.0 /5
420
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی