آجاک - acak آینده پژوهی

آیا امواج تلفن همراه در کیفیت خواب موثر است؟

آیا امواج تلفن همراه در کیفیت خواب موثر است؟

آجاک: پژوهشگران کشور با انجام پژوهشی دریافتند که بنظر می رسد بین امواج الکترومغناطیسی حاصل از تلفن همراه و کیفیت خواب ارتباطی وجود ندارد.


به گزارش آجاک به نقل از ایسنا، با وجود کاربری حدود دو دهه سیستم های تلفن همراه، هنوز اختلاف نظر زیادی در ارتباط با آثار بیولوژیکی امواج سیستم های تلفن همراه وجود دارد. خواب نیز بعنوان یکی از عوامل مهم سلامتی می تواند تحت تاثیر امواج الکترومغناطیسی قرار بگیرد.
با توجه به اینکه در مطالعات مختلف تناقضاتی در این خصوص وجود دارد و لزوم بررسی آن در جمعیت های مختلف به ویژه کارکنان بیمارستان که خواب مناسب در کیفیت کاری آنها اهمیت ویژه ای دارد، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی سمنان با انجام پژوهشی، کیفیت خواب کارکنان بیمارستان های آموزشی شهر سمنان و بررسی ارتباط آن با امواج تلفن همراه را مورد بررسی قرار دادند.
در این پژوهش، ۲۸۸ نفر مورد بررسی قرار گرفتند که ۳۱ درصد آنها زن و ۶۹ درصد مرد بودند. طبق نتایج حاصل از این مطالعه حدود ۵۰ درصد از کارکنان بیمارستان کوثر و ۲۶.۷ درصد از کارکنان بیمارستان امیر دارای کیفیت خواب پایین بودند.
نتایج پژوهش نشان داد که بین اطلاعات دموگرافیک شامل سن، جنس و میزان تحصیلات باکیفیت خواب رابطه معناداری وجود ندارد و کیفیت خواب در کارکنان بیمارستان امیرالمومنین (ع) از کارکنان بیمارستان کوثر بطور معناداری بهتر بود. همچنین، بین اطلاعات مربوط به تلفن همراه و کیفیت خواب نیز ارتباط معناداری مشاهده نشد.
در این مطالعه که توسط دکتر مجید جدیدی انجام شده، بنظر می رسد بین امواج الکترومغناطیسی حاصل از تلفن همراه و کیفیت خواب ارتباطی وجود ندارد، ولی نمی توان بدون در نظر گرفتن عوامل گوناگون تاثیر گذار بر کاربرد تلفن همراه، یافته های حاصل این پروژه را قطعی تلقی نمود.
منبع:

1401/01/19
11:57:08
0.0 /5
483
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
آجاک : آینده پژوهی