آجاک - acak آینده پژوهی

دومین تلاش ناموفق ناسا برای آزمایش موشک فوق سنگین

دومین تلاش ناموفق ناسا برای آزمایش موشک فوق سنگین

آجاک: دومین تلاش ناسا برای آزمایش موشک فوق سنگین (SLS) ناموفق بود و ماموریت اسپیس ایکس برای اعزام چند فضانورد نیز که قرار بود از مرکز فضایی مشترکی صورت گیرد تا روز جمعه (19 فروردین) به تعویق افتاد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی اسپیس، ماموریت آرتمیس ۱ مقرر است با بهره گیری از یک موشک فوق سنگین (Space Launch System) صورت گیرد که فضاپیمای بدون خدمه اوریون را به مدت حدودا یک ماه به کره ماه پرتاب می کند.
پیشتر گفته شده بود این ماموریت در ماه ژوئن (خردا/تیر) یا حوالی آن انجام می شود؛ اما ناسا زمان دقیق آنرا تا وقتی آزمایش های لازم همچون آزمایش موشک فوق سنگین انجام نشود، اعلام نمی نماید. این آزمایش مهم ترین فعالیت پیش از ماموریت آرتمیس ۱ است و شامل سوخت رسانی به موشک فوق سنگین نیز می شود.
این آزمایش جمعه گذشته (اول آوریل، ۱۲ فروردین) در سکوی پرتاب B۳۹ مرکز کندی ناسا در فلوریدا شروع شد، قرار بود تا عصر یکشنبه (۱۴ فروردین، سوم آوریل) اختتام یابد اما یک مشکل در خنک کننده پرتابگر متحرک موشک فوق سنگین گروه را وادار کرد که ماموریت روز یکشنبه را تا دوشنبه (۱۵ فروردین) به تعویق بیاندازند.
این ماموریت شامل سوخت رسانی به موشک و شبیه سازی مراحل شمارش معکوس بود. در تلاش بعدی برای آزمایش پرتاب این موشک روز دوشنبه نیز به سبب عمل نکردن یک سوپاپ هواگیری پس از سوخت گیری موشک بی نتیجه ماند.
این آزمایش فعلا تا زمان انجام ماموریت اسپیس ایکس ۱ که مقرر است از همین مرکز صورت گیرد به تعویق افتاد. ماموریت اسپیس ایکس ۱ که توسط شرکت اکسیوم اسپیس (شرکت خصوصی برگزارکننده این ماموریت) مستقر در شهر هیوستون ایالت تگزاس برنامه ریزی شده است، سه مشتری مشتاق فضانوردی و یک فضانورد از کارمندان این شرکت را برای ماموریتی ۱۰ روزه از سکوی پرتاب A۳۹ مرکز فضایی کندی و در نزدیکی سکوی B۳۹ به فضا می برد.
این پرتاب ابتدا قرار بود روز چهارشنبه ۱۷ فروردین صورت گیرد ولی بعد تا روز جمعه (۱۹ فروردین) به تعویق افتاد.
مایک سرافین مدیر برنامه آرتمیس ۱ در مرکز ناسا در واشنگتن اظهار داشت: آزمایش موشک فوق سنگین بار دیگر پس از پرتاب اسپیس ایکس ۱ انجام می شود.
سامانه پرتاب فضایی فوق سنگین (موشک۳۳۲ فوتی) آمریکایی که از سال ۲۰۱۱ درحال تکمیل است، عمده ترین سامانه پرتاب فضایی ژرف کاوشگری ناسا به شمار می آید. برنامه آرتمیس ۱ ماموریت بدون خدمه به ماه است که مقرر است ناسا برای نخستین بار از این موشک یعنی سامانه پرتاب فضایی برای اجرای ماموریت آرتمیس ۱ استفاده نماید.
ناسا پیش تر اعلام نموده بود در سال ۲۰۲۴ یک ماموریت با خدمه و بعدتر ماموریتی را برای اعزام انسان ها بر روی ماه انجام می دهد.


منبع:

1401/01/18
12:39:14
0.0 /5
462
تگها: شركت
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی