آجاک - acak آینده پژوهی

تولید نمونه اولیه ۱۰ محصول راهبردی سلول های بنیادی برای ورود به بازار

تولید نمونه اولیه ۱۰ محصول راهبردی سلول های بنیادی برای ورود به بازار

به گزارش آجاک تولید نمونه اولیه ۱۰ محصول راهبردی برای ورود به بازار در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی که به همت ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی محقق شد، گام بلندی در راه خودکفایی کشور در این حوزه می باشد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، پیشرفت مطابق با الگوی نوین جهانی و تأمین محصولات برمبنای نیاز داخل، اهمیت فراوانی در حوزه پزشکی کشور دارد. یکی از اقدامات مهم ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی در سال گذشته، توسعه فناوری های راهبردی متناسب با نیازهای کشور بوده است.
این فناوری ها سبب شد کشور، هم تراز با روند توسعه جهانی، به پوشش نیازهای به روز خود پرداخته و به دستاوردهایی نائل آید که تابحال در کشور وجود نداشته است.
در این راستا، پشتیبانی از توسعه ظرفیت تولید محصولات اولویت دار و راهبردی، در سرلوحه فعالیت ها قرار گرفت. اقدام مهم دیگر دراین زمینه، پشتیبانی از تحقیق و توسعه طرح های فناورانه در حوزه های مواد، تجهیزات و محصولات سلولی و پزشکی بازساختی بوده است.
این مهم سبب شد توسعه فناوری های در رابطه با محصولات سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با مشارکت بخش خصوصی و منوط به توسعه فناوری و تولید نمونه اولیه منجر شود. نتیجه چنین رویکردی، به تولید مواد دارویی، کیت های آزمایشگاهی، مواد حد واسط مهندسی بافت، محیط کشت های آزمایشگاهی، آنزیم ها و سایر مواد مصرفی انجامید. این عملکرد همینطور به تأمین تجهیزات مهمی چون دستگاه MACS، دستگاه آفرزیس و محیط IVC منجر گردید.
همچنین نمونه ایران ساخت محصولاتی نظیر زخم پوش، تاپیکال های پوستی، واکسن و حدود ۱۵ محصول حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، به بازار عرضه شد. ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی در سال جدید هم با تقویت توسعه فناوری های راهبردی متناسب با نیازهای کشور، گام های بلندتری در این راه برمی دارد.


منبع:

1401/01/16
21:00:03
0.0 /5
460
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی