آجاک - acak آینده پژوهی
دستاوردی دیگر از دانش بنیان های ایرانی؛

تولید دستگاه اندازه گیری ایرانی اسپکتروفتومتر با کاربرد در صنعت نفت و گاز

تولید دستگاه اندازه گیری ایرانی اسپکتروفتومتر با کاربرد در صنعت نفت و گاز

به گزارش آجاک یک شرکت دانش بنیان ایرانی موفق به طراحی و تولید دستگاه اندازه گیری اسپکتروفتومتر و ۱۵ معرف شیمیایی مورد نیاز صنعت پتروشیمی، نفت، گاز و محیط زیست برای اولین بار در کشور شد.


اسپکتروفتومتر دستگاهی است که برای اندازه گیری شدت تابش الکترومغناطیسی در طول موج های مختلف استفاده می شود. از اسپکتروفتومترها برای اندازه گیری میزان جذب طول موج معینی از محلول، بازتاب محلول ها، انتقال یا شفافیت مواد جامد استفاده می شود. علاوه بر آن، این دستگاه همینطور نفوذ دامنه نور را در طیف تابش الکترومغناطیسی اندازه گیری می کند که حدود ۱۹۰ نانومتر تا ۱۱۰۰ نانومتر را با کالیبراسیون و کنترل های مختلف پوشش می دهد.
دستگاه اسپکتروفتومتر اندازه گیری کمی عبور نور از ماده را بعنوان تابعی از طول موج انجام می دهد.
شرکت دانش بنیان بلور آزما نخستین و تنها اسپکتروفوتومتر تمام اتوماتیک و مانیتوردار را با ظرفیت ۸سل و با قابلیت طیف گیری هم زمان در ناحیه فرابنفش، مرئی و همینطور فروسرخ، طراحی و تولید کرده است. طیف گیری در ناحیه فروسرخ برای نخستین بار در ایران توسط این شرکت انجام شده است.
احسان ونایی مدیر کنترل کیفیت این شرکت دانش بنیان در مورد این دستگاه توضیح داد: دستگاه اسپکتروفتومتر تمام اتوماتیک این شرکت دارای ظرفیت حداقل ۸ سل مختلف است و در انجام فعالیتهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی و ژنتیک پرکاربرد است.
وی بیان نمود: طراحی صنعتی و نرم افزاری این دستگاه در سطح پیشرفته جهانی قرار گرفته و با استانداردهای روز دنیا مطابقت دارد. این دستگاه دارای نمایشگر رنگی لمسی است، سنجش شدت، جذب، عبور، کنترل شدت منبع تابش و حساسیت آشکارسازی از مزایای مهم و کاربردی این دستگاه است.
ونایی خاطرنشان کرد: این محصول در حوزه های نفت و گاز، پتروشیمی، محیط زیست، آزمایشگاه های تحقیقاتی دانشگاه ها مورد استفاده است و پرکاربردترین دستگاه در تمام آزمایشگاه ها است.
این فعال دانش بنیان اضافه کرد: کاربرد این دستگاه برای اندازه گیری آنالیدها یا مواد مورد نظر در محلول های آبی است، چون که برای محلول های دیگر میتوان از دستگاههای دیگر بهره برد.
وی تصریح کرد: تولید دستگاه اسپکتروفتومتر بر مبنای روشی مشخص که در تمام دنیا استفاده می شود، ساخته شده است. ما هم از این قاعده مبرا نبوده ایم. این شرکت به دانش فنی این محصول دست پیدا کرده، نرم افزار و هولدر سل اتوماتیک دستگاه، مهندسی معکوس نیست و مختص خود شرکت است.

مدیرکنترل کیفیت این شرکت دانش بنیان خاطرنشان کرد: این شرکت تنها شرکتی در ایران است که همراه با دستگاه تولیدی خود یک سری معرف های شیمیایی هم تولید کرده است که همراه با دستگاه ارائه می دهد. این معرف ها برای اندازه گیری گونه هایی از قبیل فسفات و سولفات در نمونه آبی ارائه می شود.
ونایی ضمن اشاره به این که در حال حاضر شرکت بزرگ "هک" آمریکا که لیدر بازار در تولید دستگاه اسپکتروفتومتر در دنیا است در کنار ارائه این دستگاه معرف های شیمیایی هم ارائه می کند، اظهار داشت: ما هم در کنار دستگاه خود معرف های شیمیایی هم ارائه داده ایم. ۱۵ معرف شیمیایی که بیشتر در صنعت پتروشیمی، نفت و گاز و محیط زیست استفاده می شود، به صنایع ارائه شده است.
وی اظهار داشت: این اسپکتروفتومتر طیف نوری در محدوده ۱۱۰۰-۱۹۰ نانومتر را در کمتر از میلی ثانیه گرفته و به طور هم زمان ثبت می کند، دارای قابلیت طیف گیری همزمان تمام نواحی طول موجی است.
این فناور با اشاره به اینکه رزولوشن این دستگاه در محدوده ۱-۰/۰۱ نانومتر است، اظهار داشت: تابحال چندین دستگاه تولیدی این شرکت به مجتمع پتروشیمی عسلویه، پتروشیمی کنگان، محیط زیست و بخش صنعت ارائه شده است.
وی با تکیه بر این که برای صادرات این محصول مذاکراتی با کشورهای کنیا، سوریه و ترکیه شده است اضافه کرد: این محصول دانش بنیان به لحاظ قیمتی با محصولات مشابه خارجی از نصف هم کمتر است.

1401/01/13
13:00:17
0.0 /5
564
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
ناشناس:
دستگاه مزخرفیه
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آجاک : آینده پژوهی