آجاک - acak آینده پژوهی

رولزرویس سریع ترین هواپیمای تمام برقی جهان را رونمایی نمود

رولزرویس سریع ترین هواپیمای تمام برقی جهان را رونمایی نمود

به گزارش آجاك رولزرویس ادعا می كند هواپیمای پروژه ی ACCEL سریع ترین هواپیمای تمام برقی جهان است. این هواپیما بهار سال آینده ی میلادی برای ثبت ركورد سرعت جدید تلاش خواهد نمود.


زومیت نوشت: رولزرویس اخیرا هواپیمایی رونمایی كرده كه به ادعای این شركت، سریع ترین هواپیمای تمام برقی جهان است. رولزرویس در فرودگاه گلوچسترشایر انگلستان، هواپیمایی تك سرنشین و با آلایندگی صفر به نام پروژه ی ACCEL به معرض نمایش گذاشته است كه پیشبینی می شود اوایل سال آینده به ركورد سرعت ۴۸۰ كیلومتربرساعت برسد. پیشرفت در دنیای هواپیماهای الكتریكی حدودا روندی مشابه با خودرو های برقی دارد و این فناوری در دو مسیر مخالف باهم در حال پیشرفت است. از یك سو، گروهی با كار روی موتورهای برقی كم بازده تلاش می كنند عملكرد آنها را بهبود و توسعه دهند و از جانب دیگر، گروهی هم با بهینه سازی موتورهای پربازده می كوشند موتورهایی كاربردی تری تولید كنند. بنابر گفته رولزرویس، این هواپیما از سیستم پیشرانه ی جدیدی بهره خواهد برد و این شركت در حال بررسی سیستم مذكور روی بدنه ای آزمایشی با نام ionBird است تا قبل از نصب روی هواپیمای نهایی، بررسی و آزمایش شود. این هواپیما از سه موتور الكتریكی محوری 750R با قدرت و تراكم درخورتوجه استفاده می نماید و به باتری ۶۰۰۰ سلولی مجهز شده است كه توانی معادل ۷۵۰ كیلووات (۱۰۰۵ اسب بخار) را تأمین می كند و با هر بار شارژ، درحدود ۳۲۰ كیلومتر را می پیماید. درضمن، برای محافظت از باتری ها در سرعت های زیاد، از سیستم خنك كاری مستقیم استفاده می شود. این هواپیما نه تنها آلایندگی ندارد؛ بلكه به علت داشتن تیغه های ملخ با RPM كمتر، صدای كمتری هم تولید می كند. درمقایسه با خودرو های مسابقه ای فرمول ۱ كه معمولا به موتورهایی با بازده انرژی ۵۰ درصد مجهز هستند، سیستم محركه ی این هواپیما بازدهی انرژی حدودا ۹۰ درصدی دارد. هواپیمای تمام برقی رولزرویس با همكاری مشترك شركت YASA، تولیدكننده ی تجهیزات كنترلی و موتورهای برقی و استارتاپی هوانوردی به نام الكتروفلایت (Electroflight) و با سرمایه گذاری مؤسساتی مانند سازمان فناوری هوافضا (ATI) و دپارتمان كسب وكار و انرژی و استراتژی صنعتی بریتانیا و مؤسسه Innovate UK طراحی و ساخته شده است.
راب واتسون، مدیرعامل رولزرویس الكتریكال، درباره ی این هواپیما می گوید: ساخت سریع ترین هواپیمای تمام برقی جهان گامی انقلابی در تحول صنعت هوانوردی است و ما از رونمایی هواپیمای پروژه ی ACCEL بسیار خوشحالیم. این پروژه، تنها قدمی بزرگ و كوشش برای شكستن ركورد نیست؛ بلكه اقدامی برای توسعه ی توانایی های رولزرویس خواهد بود. ساخت این هواپیما تأیید می كند رولزرویس شركتی پیشرو در توسعه ی فناوری هایی است كه اقتصاد جهان را به سمت تولید كربن كمتر سوق می دهند. شایان ذكر است اگر برنامه ریزی ها به خوبی پیش بروند، هواپیمای پروژه ی ACCEL رولزرویس بهار سال ۲۰۲۰ برای شكستن ركورد سرعت تلاش خواهد نمود. 2121

1398/11/02
14:48:21
5.0 /5
3693
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی