آجاک - acak آینده پژوهی
با همت وزارت ارتباطات انجام شد:

دسترسی تمام نقاط کشور به شبکه های دیجیتال پخش سراسری صداوسیما

دسترسی تمام نقاط کشور به شبکه های دیجیتال پخش سراسری صداوسیما

شرکت ارتباطات زیرساخت وزارت ارتباطات، اسفند ماه سال جاری بعد از هشت سال پروژه شبکه سراسری سیگنال رسانی صداوسیما به تمام نقاط کشور را افتتاح نمود. حالا تمام نقاط کشور به شبکه های دیجیتال پخش سراسری دسترسی دارند.


به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، تا مدتی قبل بعضی از نقاط کشور در زمان پخش برخی برنامه ها مانند فوتبال، مجبور بودند سریال ها و فیلمهای تکراری را تماشا کنند.
امکان تماشای برنامه هایی که در استان تهران پخش می شد، عملا برای خیلی از شهرها مهیا نبود. برای اینکه در این عرصه عدالت برقرار شود، پروژه سیگنال رسانی به تمام نقاط کشور شروع شد. این پروژه ملی سنگین و پرهزینه که در زمان انجام با چالش های بسیاری رو به رو شد، بالاخره اسفند ۱۴۰۰ به مرحله بهره برداری رسید. حالا تمام ایران می توانند برنامه هایی را که در پایتخت پخش می شود، تماشا کنند.
پروژه سیگنال رسانی به تمام نقاط کشور، به دنبال لزوم قطع وابستگی صداوسیما به ماهواره های بین المللی در سال ۱۳۹۲ کلید خورد. شرکت ارتباطات زیرساخت از راه سرمایه گذاری حداقل ۷۰ میلیون دلاری، زیرساخت های اجرایی شدن این پروژه را آماده کرد.
اما بعد از آخر عملیات فنی پروژه متوجه شدند نکات حقوقی در این پروژه وجود دارد که امکان بهره برداری از آنرا با مشکل روبه رو می کند. به همین علت بهره برداری از این پروژه متوقف گردید.
سال گذشته، با مکاتباتی که انجام شد و همکاری دستگاه هایی مانند سازمان برنامه و بودجه و صدا وسیما در میانه سال ۱۴۰۰ تبادل قرارداد انجام گرفت.
با افتتاح ۳۹۲ ایستگاه و با اعتباری بالغ بر ۲ هزار و ۸۵۰ هزار میلیاردریال پروژه سیگنال رسانی صدا و سیما به تمام کشور راه اندازی شد. در این پروژه شرکت ارتباطات زیرساخت با آغاز به کار ۱۶۷ ایستگاه، صدا وسیما ۱۵۳ ایستگاه و شرکت مخابرات ایران ۵۲ ایستگاه در این پروژه مشارکت کردند.
این پروژه در جهت عدالت رسانه ای و عدالت گستری نظام جمهوری اسلامی است. سال ها قبل، مراکز استان و شهرهای بزرگ با فیبر سیگنال رسانی شدند اما به علل مختلف این سیگنال به روستاها و نقاط دیگر نرسیده بود.
با اجرایی شدن این پروژه، سیگنال رسانی در بیشتر از ۹۸ درصد کشور با استفاده از تجهیزات کاملا بومی انجام شده و ادامه دار خواهد بود.


منبع:

1401/01/07
21:51:01
0.0 /5
463
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان آجاك
آجاک : آینده پژوهی