آجاک - acak آینده پژوهی

ساخت پارچه های ضدباکتری با کاربرد پزشکی

ساخت پارچه های ضدباکتری با کاربرد پزشکی

به گزارش آجاک دانشمندان دانشگاه فناوری تحقیقاتی ملی MISIS به همراه سایر دانشگاه های روسیه، با استفاده از فناوری جدید موفق به ساخت منسوجات بی بافت با خواص ضدباکتریایی شدند. این فناوری مبتنی بر اصلاح مواد با استفاده از پلاسمای فرکانس رادیویی انتشار گاز در فشارهای پایین است که در پزشکی به کار می آید.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از اسپوتنیک، این تحقیقات با هدف ایجاد خواص ضدباکتریایی برای منسوجات بافته نشده همزمان با شروع همه گیری کووید ۱۹ شروع شد.
مشخص است که بیماران مبتلا به کووید ۱۹ شدید سیستم ایمنی ضعیفی دارند که سبب ایجاد عفونت های باکتریایی ثانویه در آنها می شود. ازاین رو دانشمندان وظیفه ایجاد ماده ای با اثر باکتریواستاتیک برای تولید لباس های پزشکی یک بار مصرف، ملحفه ها، پوشک ها و سایر محصولات را برعهده گرفتند. استفاده از چنین موادی به مهار گسترش باکتری های بیماری زا در محیط های بیمارستانی کمک می نماید.
ایلیا لارین یکی از محققان این پروژه و فارغ التحصیل دانشگاه فناوری تحقیقاتی ملی MISIS تشریح کرد: برای ایجاد خاصیت ضدباکتریایی منسوجات بی بافت، آنها را پیش تر در یک سیستم بسته بین دو الکترود قرار می دهند. هوا در آن به میزان خلاء متوسط پمپ می شود و در همان زمان آرگون به سیستم وارد می شود. هنگامی که یک میدان الکترومغناطیسی به وجود آمد، از کاتد به آند شتاب می گیرد و محصول را بمباران کرده و در نتیجه پیوندهای مولکولی ترکیب پلیمری می شکند. سپس سطح عامل دار شده با عوامل ضدباکتری آغشته می شود و آنرا در یک مخزن با سوسپانسیون کنسانتره محلول کلوئیدی نانوذرات نقره غوطه ور می کنند.
پس از آن مواد با خواص ضد باکتریایی با مخلوط متان – آرگون آغشته می شوند. متان بعنوان یک مونومر در خیلی از پلیمرها وارد می شود و آنرا بعنوان بلوک روی سطح منسوجات بی بافت استفاده می نمایند در حالیکه عوامل ضدباکتریایی را به سطح متصل می کند. سپس محصولات به دست آمده را در اتوکلاو قرار می دهند.
در آینده دانشمندان قصد دارند از پلاسمای تخلیه گاز با فرکانس رادیویی در ساخت مواد کامپوزیتی استفاده کنند و خواص فیزیکی، مکانیکی و عملیاتی آنها را بهبود بخشند.
کارکنان دانشگاه فناوری تحقیقاتی ملی کازان، موسسه علم و فناوری اسکولکوا و مرکز تحقیقات پزشکی ملی سرطان شناسی بلوخین در ساخت این پارچه مشارکت داشتند. این تحقیقات در قالب برنامه "اولویت ۲۰۳۰" انجام شده است.
نتایج این تحقیقات در مجله Materials Letters انتشار یافته است.

1401/01/01
13:40:12
0.0 /5
461
این مطلب آجاک را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترینهای مرتبط
نظرات بینندگان در این باره
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آجاک : آینده پژوهی